REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Torpol z rąk do rąk? CPK chce przejąć firmę budowlaną

Michał Kubicki2023-01-24 10:06, akt.2023-01-24 11:11redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-24 10:06
aktualizacja
2023-01-24 11:11

Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego jest zainteresowana nabyciem wszystkich akcji Torpolu, firmy budowlanej zajmującej się infrastrukturą kolejową.

Torpol z rąk do rąk? CPK chce przejąć firmę budowlaną
Torpol z rąk do rąk? CPK chce przejąć firmę budowlaną
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Torpol ujawnił we wtorek 24 stycznia 2023 r. informację poufną o wpłynięciu 13 kwietnia 2022 r. pisma od spółki CPK wyrażającej chęć nabycia bezpośrednio przez CPK lub poprzez podmiot kontrolowany do 100 proc. wszystkich akcji Torpolu. Większościowy akcjonariusz spółki, tj. Towarzystwo Finansowe Silesia, wyraził gotowość do przeprowadzenia rozmów nt. zbycia swoich akcji i wydał zgodę na przeprowadzenie badania due diligence.

Jednocześnie tego samego dnia Torpol ujawnił, że 24 stycznia doszło do podpisania między Towarzystwem Finansowym Silesia a CPK przedwstępnej umowy sprzedaży wszystkich akcji posiadanych w spółce stanowiących 38,00 proc. ogólnej liczby głosów.

Informacje o zmianach właścicielskich podniosły kurs Torpolu do 24,15 zł. Po godz. 10.35 rósł on o 8,2 proc. do 22,40 zł za akcję. Od 13 kwietnia 2022 r., kiedy według ujawnionej poufnej informacji wpłynęło pismo od CPK w sprawie przejęcia, do 23 stycznia 2023 r. kurs zyskał 41 proc.

Bankier.pl

Torpol wyjaśnia, iż niezwłoczne przekazanie do publicznej wiadomości wskazanej powyżej informacji poufnej naruszyłoby uzasadniony interes spółki.

Warto zauważyć, że Towarzystwo Finansowe Silesia to także podmiot zależny od Skarbu Państwa. W tym samym dniu, 24 stycznia, na szerokim rynku pokazała się rekomendacja od DM BDM dot. Torpolu ze wskazaniem "akumuluj" i ceną docelową na poziomie 22,80 zł za akcję (dla klientów dostępna 16 stycznia).

Jak wskazuje autor: „Nie można wykluczyć, że w przyszłości Skarb Państwa może dążyć do konsolidacji różnych podmiotów budowlanych, które kontroluje w bezpośredni lub pośredni sposób (np. spółki wykonawcze z obszaru kolejowego), co w zależności do warunków takich transakcji mogłoby niekorzystnie odbić się na wycenie rynkowej Torpolu”. Obecna giełdowa kapitalizacja spółki to ok 520 mln zł. 

Przekazana przez Torpol informacja nie ujawnia jeszcze wartości transakcji. Jednak trudno spodziewać się, by CPK kontrolowane przez Skarb Państwa przepłacało za pakiet akcji odkupowany od podmiotu także kontrolowanego przez państwo.

"Towarzystwo Finansowe Silesia jest spółką państwową w nadzorze Ministra Aktywów Państwowych, która ma na swoim koncie sporo projektów zrealizowanych z sukcesem. (...) Pozyskanie dla Torpolu inwestora branżowego stwarza dzisiaj możliwość dalszego wzrostu pozycji tej spółki na rynku inwestycji kolejowych i jednocześnie ma ważne znaczenie dla strategicznego projektu CPK" - mówi Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, w części kolejowej w 2022 r. megalotniska CPK zlecił kontrakty dotyczące m.in. studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych i projektowania. Dla inwestycji kolejowych zostało wybranych 11 projektantów, z którymi zawarto ośmioletnią umowę ramową o wartość ponad 8,6 mld zł brutto.

"Celem inwestycji CPK w Torpol jest chęć zmniejszenia ryzyka braku odpowiednich zasobów wykonawczych na potrzeby realizacji ambitnego programu inwestycyjnego CPK. Z naszego punktu widzenia ważne jest, żeby wykonawcy kolejowi byli zdolni do realizacji rozbudowanych programów inwestycyjnych, posiadali wiarygodność finansową, a jednocześni byli konkurencyjni" – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy zlokalizowany między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować w Polsce transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, powstanie Lotnisko Solidarność.

"Przejęcie przez CPK kontroli nad Torpolem  nie oznacza, że będzie on uzyskiwać kontrakty na preferencyjnych zasadach. Obie strony mogą jednak ze spokojem inwestować w długoterminowe relacje oparte na zaufaniu. CPK jako inwestor strategiczny Torpolu to dobra informacja dla innych zamawiających i dla polskiego rynku infrastrukturalnego" - mówi Mikołaj Wild, prezes CPK. 

Po podpisaniu umowy w sprawie Torpolu kolejnym krokiem jest pozyskanie zgód korporacyjnych i skierowanie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosku o zgodę na dokonanie transakcji.

Spółka CPK przygotowuje budowę 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to ok. 2 000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r. - informuje CPK. 

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
nelaelu
UWAGA NACJONALIZACJA.

O ile poprzednia władza łatwą ręką ODSPRZEDAWAŁA kluczowe gałęzie polskiej gospodarki zachodowi (Jak sprzedaż Telekomunikacji Polskiej);
to ta bieżąca władza chce "dla dobra ludu" na wszystkim TRZYMAĆ ŁAPSKA! Przez ostatnie przekręty, już mają w Orlenie ponad 50% akcji (oficjalnie 49,90)
UWAGA NACJONALIZACJA.

O ile poprzednia władza łatwą ręką ODSPRZEDAWAŁA kluczowe gałęzie polskiej gospodarki zachodowi (Jak sprzedaż Telekomunikacji Polskiej);
to ta bieżąca władza chce "dla dobra ludu" na wszystkim TRZYMAĆ ŁAPSKA! Przez ostatnie przekręty, już mają w Orlenie ponad 50% akcji (oficjalnie 49,90) a było wcześniej TYLKO 1/3. Teraz chcą TORPOL..

A więc KOMUNIZM wrócił. Widać jasno: władza chce NACJONALIZOWAĆ wszystko i wmawiać OTUMANIONEMU SOCJAŁEM ludowi, że to dla ich dobra.

NIENAWIDZĘ POLITYKÓW.
grzegorzkubik
Dla pana Pastrzaka. PIS musi rządzić by realizować ów projekt. Bez PIS-u, Polska cofnie się cywilizacyjnie.
mesten
Rozumiem, że chodzi o projekt komunizm?
krokus12
Na razie to Ty się cofnąłeś w rozwoju .
simonsoft8
uwaga, zaraz będzie interwencja, jarząbek podnosi indeks
my_kroolik
Jak powszechnie wiadomo, własność państwowa jest najbardziej efektywną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego państwa bloku socjalistycznego, na czele z ZSRR, doprowadziły w 1989 roku do upadku Unii Europejskiej, a rok później do rozwiązania NATO... a nie, wróć...
jas2
1. Nikt nie planuje socjalizmu.
2. W Chinach działa.

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki