REKLAMA

CD Projekt najniżej od kwietnia. Sprzedaż faktów i nowa cena analityka

Michał Kubicki2023-10-06 10:50, akt.2023-10-06 17:24redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-10-06 10:50
aktualizacja
2023-10-06 17:24

Cena akcji CD Projektu w czasie piątkowej sesji na GPW znalazła się najniżej od kwietnia. Wzmożona wyprzedaż papierów CD Projektu to kontynuacja przeceny, jaka nastąpiła w dniu inwestora, oraz kolejny etap sprzedaży faktów związanej z ostatnią dużą premierą studia. W dodatku jedno z biur obniżyło cenę docelową dla spółki. Po południu swoje dołożyło gwałtowne pogorszenie rynkowego sentymentu po danych z USA. 

CD Projekt najniżej od kwietnia. Sprzedaż faktów i nowa cena analityka
CD Projekt najniżej od kwietnia. Sprzedaż faktów i nowa cena analityka
fot. FellowNeko / / Shutterstock

Kurs CD Projektu zniżkował w piątek nawet o 8,2 proc. do 109 zł, po tym jak dzień wcześniej spadł o 6,16 proc. Na tych poziomach cena akcji była notowana ostatni raz 18 maja. Przecena wpisuje się w obserwowaną od premiery „Widma Wolności” i przybierającą na sile wyprzedaż akcji. 

Ok godz. 15.00 po pogorszeniu ogólnego nastroju na rynkach akcji w związku z zaskakująco dobrym raportem z amerykańskiego rynku pracy kurs tracił ponad 10,5 proc. do 106,25 zł, przy obrotach przekraczających 100 mln zł. Na koniec sesji płacono za akcje CD Projektu 107,60 zł, po spadku o 9,39 proc. - to najniższy poziom od kwietnia br. Przehandlowano w piątek akcje za 138 mln zł. Od 25 września (dzień przed premierą) do piątkowego zamknięcia kurs spadł o 28 proc.

Samą premierę dodatku trzeba określić sukcesem, bo „Widmo Wolności” zbiera „bardzo pozytywne” recenzje w sklepie Steam, ale to, co dzieje się na kursie CD Projektu, wpisuje się w klasyczną sprzedaż faktów, czyli wyjście inwestorów, którzy pod udaną premierę w ostatnich miesiącach inwestowali w spółkę.

Dzień inwestora CD Projektu

Nowy impuls do przyspieszenia spadku kursu przyszedł po informacjach przekazanych w dniu inwestora, który odbył się 5 października. Wtedy spółka podała kilka faktów operacyjnych związanych z premierą „Widma Wolności”. Sprzedaż „Cyberpunka 2077” od premiery przekroczyła 25 mln kopii, a sam płatny dodatek rozszedł się ilości ponad 3 mln szt.

Pozytywną informacją jest stymulowanie ogona sprzedażowego „Cyberpunka 2077” poprzez nawiązanie współpracy z wytwórnią Anonymous Content, której celem jest stworzenie filmu w uniwersum Cyberpunka 2077.

Zaskakujące mogły być jednak dane o kosztach produkcji „Widma Wolności”. Jak podało studio, wartość nakładów na produkcję dodatku wyniosła 275 mln zł. Koszty globalnej kampanii marketingowej związanej z wprowadzeniem dodatku na rynek to około 95 milionów zł. Łącznie daje to 370 mln nakładów dodatek do „Cyberpunka2077”, którego budżet wyniósł 1,2 miliarda złotych.

Amortyzacja dodatku rozpocznie się w III kw. w taki sposób, że zamortyzowane zostanie wtedy 20 proc. sumy nakładów i kolejne 20 proc. w IV kw. 23'. Pozostałe nakłady będą amortyzowane w czasie przez 5 lat w sposób malejący z r./r - podał CD Projekt. 

Zdradzono też kilka szczegółów nt. bieżących produkcji. Gra „Polaris” jest w fazie preprodukcji. Z kolei nad projektem „Orion”, który jest w fazie koncepcyjnej, będzie pracować kilkadziesiąt osób w studiach w Ameryce Północnej pod koniec 2024 r.

Ponadto poinformowano o istotnych zmianach na kluczowych stanowiskach w spółce. Podano, że wieloletni prezes Adam Kiciński odchodzi z zarządu z końcem 2024 r., a od 2025 r. chce wejść do Rady Nadzorczej. Stanowiska CEO mają od 1 stycznia 2024 r. łącznie pełnić Adam Badowski i Michał Nowakowski jako Joint CEO.

Pustynia i nowa cena docelowa

Jakby tego było mało, w piątek Kamil Zatoński z "Pulsu Biznesu", powołując się na Bloomberga, poinformował, że Barclays obniżył cenę docelową akcji spółki z 95 do 85 zł. Po premierze „Widma Wolności” analityk Barclaysa Nick Dempsey pokrywający spółkę wyrażał swoje obawy co do aktualnego sentymentu do spółki.

„Tak długo, jak przychody nie będą znacząco wyższe od oczekiwań rynku, tak uwaga będzie skupiona na pustyni, jeśli chodzi o katalizatory dla CD Projektu – mówił, cytowany pod koniec września przez "Puls Binzesu".

Inwestorzy wydają się nie mieć po premierze „Widma Wolności” mocnego punktu, który mógłby zatrzymać ich przy spółce na dłużej. Kolejna premiera z bogatego portfolio kolejnych projektów dopiero za kilka lat, do tego czasu ogromne wydatki inwestycyjne na produkcję nowych gier, pewnie spadające przychody z roku na rok i tym samym wymagająca wycena, na tle konkurencji, o czym pisał m.in. Kamil Zatoński na łamach „Pulsu Biznesu” w artykule „Spadek CD Projektu nie powinien dziwić”.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (16)

dodaj komentarz
philvec
Jak się zastanowić, to wszystkie informacje podane w ostatnim tygodniu przez CDPR są gołębie, sprzedaż jest obiektywnie bardzo dobra, kierownictwo przejmują dyrektorzy kreatywni, czyli to co w CDPR zawsze było najlepsze, recenzje są świetne, studio zrobiło wszystko żeby odbudować zaufanie graczy i trudno sobie wyobrazić co lepszego Jak się zastanowić, to wszystkie informacje podane w ostatnim tygodniu przez CDPR są gołębie, sprzedaż jest obiektywnie bardzo dobra, kierownictwo przejmują dyrektorzy kreatywni, czyli to co w CDPR zawsze było najlepsze, recenzje są świetne, studio zrobiło wszystko żeby odbudować zaufanie graczy i trudno sobie wyobrazić co lepszego mogli zrobić z pieniędzmi. Kurs spada jedynie przez niepewność, poczekamy, zobaczymy, ale IMHO lepiej być nie mogło.
djscr
Brzytwy się chwytają by papier odebrać. A Cyberpunk 2077 dopiero zaczyna się naprawdę sprzedawać.
iluminata_4
Poszukajcie sobie, co pisał bankier o CDP przy 170 zł...
Mafia!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bialoczerwony1972
To bierz kredyt i kupuj już teraz miszczuniu!
ssmentek
Wczoraj "rozbił bank" dzisiaj "pustania" :D Polecam się nie ekscytować za bardzo...

Powiązane: "Cyberpunk 2077" od CD Projektu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki