REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

NYTIran szykuje potencjalne ataki odwetowe przeciwko amerykańskim bazom

2025-06-17 23:45
publikacja
2025-06-17 23:45
Dodaj Bankier.pl w Google

Iran przygotowuje pociski balistyczne do użycia w potencjalnym ataku odwetowym przeciwko amerykańskim bazom na Bliskim Wschodzie - podał we wtorek "New York Times". Do takiego ataku miałoby dojść, gdyby USA dołączyły do izraelskich bombardowań.

Iran szykuje potencjalne ataki odwetowe przeciwko amerykańskim bazom
Iran szykuje potencjalne ataki odwetowe przeciwko amerykańskim bazom
fot. FOTOGRIN / / Shutterstock

Jak podaje dziennik, powołując się na amerykańskich oficjeli zaznajomionych z raportami wywiadu, Iran przygotowuje "rakiety i inny sprzęt" do uderzenia przeciwko USA, w razie gdyby prezydent Donald Trump podjął decyzję o przyłączeniu się do ataków Izraela. Żołnierze w bazach na Bliskim Wschodzie - m.in. w Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bahrajnie - zostali postawieni w stan najwyższej gotowości, zaś w ewentualnej obronie sił USA miałyby pomóc sprowadzone dodatkowo myśliwce i powietrzne tankowce.

Prezydent USA Donald Trump, który wcześniej sugerował możliwość wsparcia izraelskich działań ofensywnych, odbył we wtorek nieco ponad godzinne spotkanie z zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego w Situation Room w Białym Domu. Jak dotąd nie ogłoszono żadnych decyzji po spotkaniu, lecz według źródeł telewizji Fox News, możliwość użycia amerykańskich bombowców i bomb penetrujących do ataków na irański podziemny ośrodek wzbogacania uranu w Fordo "pozostaje jedną z opcji na stole". Amerykańskie lotnictwo jako jedyne mogłoby użyć pocisków, zdolnych przebić grube skały, osłaniające ten ośrodek.

Jeszcze przed spotkaniem z zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego Trump zażądał od Iranu "bezwarunkowej kapitulacji" i sugerował, że choć "na razie" nie zdecydował się na uderzenie w najwyższego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chameneia, to wie, gdzie się on znajduje i że stanowi "łatwy cel".

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Wakacje na giełdzie

osk/ san/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt Izrael-Iran

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki