FUNDUSZE EUROPEJSKIE Pieniądze na wyciagnięcie ręki, czyli miliardy euro dla polskich firm. Jak je zdobyć? Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc

Jacek Misztal2023-02-28 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-28 06:00

Unijne pieniądze na innowacje w obecnej perspektywie są ogromne – do podziału jest aż 4,4 mld euro. Firmy, które chcą je zdobyć, muszą dobrze przygotować projekt i opisać go we wniosku. Wydaje się to proste, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach… Gdzie szukać pomocy? Podpowiadamy.

Pieniądze na wyciagnięcie ręki, czyli miliardy euro dla polskich firm. Jak je zdobyć? Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc
Pieniądze na wyciagnięcie ręki, czyli miliardy euro dla polskich firm. Jak je zdobyć? Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc
fot. gualtiero boffi / / Shutterstock

W każdym biznesie liczy się pomysł, który musi mieć jednak potencjał finansowy, by po prostu na siebie zarobił. Wiele firm zastanawia się nad skorzystaniem z dotacji unijnych na innowacje, jednak niekoniecznie wiedzą, na jakie projekty mogą być przeznaczone fundusze europejskie.

Projekt bazujący na wynikach prac B+R musi wpisywać się w Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS) lub Regionalną Inteligentną Specjalizację (RIS). KIS to aż 13 strategicznych obszarów z punktu widzenia nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Co dokładnie się w nich znajduje, można sprawdzić tutaj.

Od czego jednak zacząć, jeśli chcemy pozyskać unijne dotacje na innowacje dla firm? Okazuje się, że sięgnięcie po fundusze europejskie może być niemałym wyzwaniem – sama instrukcja do wniosku dla ścieżki SMART ma 150 stron. Czy czytać ją punkt po punkcie, czy może zacząć w inny sposób? Choć zabrzmi to banalnie, w poszukiwaniu pomysłów biznesowych i inspiracji warto:

  • kilkukrotnie zapoznać się z KIS/RIS – są to bowiem obszary, w które musi wpisywać się projekt, ale także zestawienie obszarów, w których ma rozwijać się polska gospodarka. Ich zakres jest dość szeroko określony, więc nie należy sugerować się samymi nazwami KIS — ich zawartość jest obszerna;
  • zapoznać się z raportami branżowymi, sprawdzić, co robi nasza konkurencja, jakie technologie/rozwiązania wdraża. Pomocne będzie także oznaczenie, które z nich są określane jako przyszłościowe dla branży, w której działamy;
  • podjąć rozmowy z instytucjami/jednostkami B+R, które powinny mieć rozeznanie w trendach technologicznych w danej branży. Rozeznanie „technologiczne” danego obszaru, w którym chcemy rozwijać nowy produkt lub usługi, jest niezwykle istotne. Musimy bowiem wiedzieć, czy przypadkiem to, co planujemy stworzyć, nie zostało już stworzone bądź objęte patentem lub zastrzeżone w inny sposób. Tylko po przeprowadzeniu porządnego researchu możemy mieć gwarancję, że nasz pomysł jest faktyczną innowacją;
  • na dotacje mogą liczyć innowacje, tj. nowe produkty, usługi będące wynikiem prac B+R, na które jest popyt. Trzeba się zatem zastanowić, czy nasz pomysł się sprzeda, kto chce go kupić, ponieważ otrzymując dotację na B+R, musimy zobowiązać się do wdrożenia jej wyników - albo wdrożymy sami, albo je sprzedamy. Potwierdzeniem tego podejścia jest konstrukcja dotacji warunkowej.

Na innowacyjnych przedsiębiorców czeka pomoc

Co w sytuacji, gdy nie mamy pewności, czy nasz projekt wpisuje się w KIS/RIS? A może B+R to nowość w naszej firmie i nie wiemy, jak się do tego zabrać? Nie ma się czym martwić, ponieważ przedsiębiorcy chcący inwestować w innowacje przy współfinansowaniu funduszy europejskich mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy branżowych ekspertów. 

Dzień z funduszami w Bankier.pl. Wszystkie nasze artykuły przygotowane z tej okazji

Czym jest program Innovation Coach?

Jedną z pierwszych opcji wsparcia przy funduszach europejskich dla innowacyjnych przedsiębiorstw jest program Innovation Coach. Są to bezpłatne, wysokiej jakości usługi informacyjne dla przedsiębiorców, którzy debiutują z innowacjami w swoich firmach. Jest to szyty na miarę coaching świadczony przez dobranych ekspertów branżowych. O zaletach uczestnictwa w poprzednich edycjach programu pisaliśmy w artykule pt. „Innovation Coach. Jak zdobyć unijne środki dla początkujących innowatorów?”.

„Sercem projektu Innovation Coach jest właśnie ten indywidualny kontakt coacha z przedsiębiorstwem, aby wypracować pomysł na innowacje i przygotować plan wdrożenia oraz plan finansowania. Chodzi o wzmocnienie potencjału firmy, zwiększenie wiedzy” – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, która kieruje projektem Innovation Coach w ramach Centrum Projektów Badawczych UE Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.

Innovation Coach – korzyści i wymagania

Udział w programie Innovation Coach daje możliwość zidentyfikowania konkretnych obszarów działalności, w których może rozwijać innowacje — program jest skierowany do przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze pomysłu na innowacyjny projekt. 

Ponadto podczas współpracy wskazywane są konkretne źródła pochodzące z funduszy ruropejskich, dzięki którym można tę innowacyjność rozwijać. Więcej informacji można znaleźć na stronie programu Innovation Coach.

Należy podkreślić, że warunki, które muszą spełnić przedsiębiorcy, by wziąć udział w programie, są proste. Konieczny jest brak doświadczenia w realizacji projektów B+R oraz aplikowania do nich, działalność gospodarcza musi być prowadzona w Polsce i planowane ma być rozpoczęcie prac badawczo-rozwojowych. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wielkość przedsiębiorstwa, budżet, staż czy inne kryteria.

Ścieżka STEP — innowacje krok po kroku

Firmy, które mają już pomysł na innowację, mogą skorzystać ze ścieżki STEP – „Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł”. Ścieżka ta jest darmowa i umożliwia weryfikację projektu pod kątem dostępnych instrumentów finansowych. Mówiąc prościej, sprawdza się, czy pomysł na wykorzystanie B+R spełnia kryteria FENG, ewentualnie czy możliwe jest dopasowanie pomysłu do narzuconych kryteriów. Również w tym przypadku pomocą zajmują się eksperci branżowi, którzy czuwają nad przedsiębiorstwem od pomysłu aż do konkretnego projektu spełniającego wymogi FENG.

W ramach tej ścieżki możemy wymienić trzy najważniejsze korzyści dla przedsiębiorcy. Po pierwsze szybkość – firma uzyskuje pomoc szybko i bez zbędnej biurokracji. Wystarczy, że przedsiębiorca wyśle wypełniony internetowy formularz z opisem swojego pomysłu na nową lub znacząco ulepszoną usługę lub produkt. W ciągu tygodnia można liczyć na informację zwrotną, czy jego pomysł może liczyć na dofinansowanie. Eksperci, którzy współpracują z pomysłodawcami, wskazują, że 95 proc. przypadków, które pomyślnie przeszły weryfikację, da się dopracować, znaleźć ścieżkę rozwoju i finansowanie. Po drugie indywidualne podejście do firm, a po trzecie – jest to bezpłatna pomoc.

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich — gdzie znaleźć?

Informacji z pierwszej ręki o tym, co oferują fundusze europejskie w najbliższym otoczeniu czy regionie, udzielą przedsiębiorcom (i nie tylko) konsultanci PIFE – Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Punkty te rozsiane są po całej Polsce – ich lokalizacje można znaleźć na tej stronie. W PIFE można uzyskać informację nie tylko na temat środków z programu FENG, ale również o ofercie na poziomie regionu, tj. Programów Regionalnych, które też mają pokaźną ofertę dla firm.

Co więcej, jeśli w obecnej chwili nie ma programów, które nas interesują – można poprosić pracownika takiego punktu o przesłanie alertu/powiadomienia e-mailem w przypadku pojawienia się takiego konkursu, który wcześniej może polecić konsultant.

Ponadto jeśli w danej miejscowości nie ma punktu, to możliwa jest opcja kontaktu telefonicznego lub mailowego. Natomiast dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a także dla przedsiębiorców lub organizacji pozarządowych i samorządów przewidziano możliwość indywidualnego spotkania w uzgodnionym wcześniej miejscu. W tym zakresie również pomogą eksperci z PIFE.

fot. Materiał Partnera / 

Innopoint – „skaner ciekawych pomysłów na innowacje”

Zakres usług Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w obecnej perspektywie został rozwinięty. Wprowadzono tzw. usługa Innopoint, która polega na „wyłapywaniu” ciekawych pomysłów na innowacje i przekierowywanie ich autorów do ekspertów. Ma to na celu znalezienie dla pomysłodawcy optymalnego wsparcia z funduszy europejskich, a przede wszystkim wyposażenie dobrze rokującego i wszechstronnego przedsięwzięcia w wiedzę i kompetencje potrzebne do skutecznego aplikowania o unijne dotacje z FENG.

Usługa Innopoint opiera się na ankiecie potrzeb przedsiębiorcy. Dzięki wsparciu systemu informatycznego przedsiębiorca będzie miał stały dostęp do aktualnych i sprofilowanych informacji o dostępnych formach wsparcia w FENG.

Szanse na odejście z PIFE z pustymi rękoma są raczej niewielkie. Jeżeli pomysł przedsiębiorcy nie będzie zgodny z założeniami FENG, ale będzie możliwe wsparcie z innego programu, np. wojewódzkiego, to ekspercie PIFE wskażą przedsiębiorcy taką opcję.   

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Powiązane: Dzień tematyczny w Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki