REKLAMA

Ile można wynegocjować przy kupnie mieszkania? Więcej niż przed kwartałem, mniej niż rok temu

Marcin Kaźmierczak2021-12-22 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-12-22 06:00
Ile można wynegocjować przy kupnie mieszkania? Więcej niż przed kwartałem, mniej niż rok temu
Ile można wynegocjować przy kupnie mieszkania? Więcej niż przed kwartałem, mniej niż rok temu
fot. Shutterstock.com /

Sprzedający mieszkania na rynku wtórnym w III kw. 2021 r. byli bardziej skorzy do negocjowania ceny niż trzy miesiące wcześniej – wynika z raportu Barometr przygotowanego przez Metrohouse i Gold Finance. W dwóch spośród największych polskich miast negocjacje prowadzone były jednak nie w dół, a w górę.

Taka sytuacja, podobnie jak trzy miesiące temu, miała miejsce w Warszawie. Tym razem do stolicy dołączył Wrocław. W Warszawie ostateczna cena płacona za mieszkanie była wyższa od ostatniej stawki ofertowej średnio o 1 proc., a we Wrocławiu - średnio o 0,6 proc. Jeszcze trzy miesiące wcześniej kupujący mieszkania z drugiej ręki w stolicy Dolnego Śląska podczas negocjacji mogli obniżyć cenę ofertową średnio o blisko 3 proc.

– W niektórych przypadkach może to oznaczać, że zainteresowanie danym mieszkaniem było na tyle istotne, że dochodziło do podbijania ostatecznej ceny przez oferentów – czytamy w raporcie Barometr.

Średnia cena mieszkania, metraż i możliwości negocjacyjne w III kw. 2021 r.

Miasto

Średnia cena mieszkania [w zł]

Średni metraż [w mkw.]

Możliwości negocjacyjne [w proc.]

Różnica pomiędzy pierwszą a ostateczną ceną ofertową [w proc.]

Warszawa

65 9000

56

-1,0

4,2

Kraków

470 000

52

1,5

4,9

Łódź

302 000

53

2,6

1,2

Wrocław

502 000

56

-0,6

2,7

Poznań

371 500

53

1,9

2,0

Gdańsk

426 000

47

2,8

0,7

Źródło: Raport Barometr Metrohouse i Gold Finance; opracowanie: Bankier.pl

W pozostałych spośród sześciu największych polskich miast możliwości negocjacyjne w III kw. 2021 r. były wyższe niż trzy miesiące wcześniej. Najmocniej – średnio o 2,8 proc. - można było zbić cenę mieszkania w Gdańsku (+0,9 p.p. k/k), z kolei w Łodzi średnie możliwości negocjacyjne wyniosły 2,6 proc. (+1,4 p.p. k/k).

Biorąc pod uwagę średnią kwotę płaconą za mieszkania z drugiej ręki, kupujący mogli utargować średnio nawet 12 tys. zł.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W przypadku stolicy woj. pomorskiego również w relacji rocznej średnie możliwości negocjacyjne wzrosły o niespełna 1 proc., a podobna sytuacja miała miejsce także w Krakowie. W pozostałych spośród analizowanych miast sprzedający byli mniej skorzy do rewidowania swoich oczekiwań podczas negocjacji.

Obniżki jeszcze przed negocjacjami

Rewizja miała jednak miejsce jeszcze przed pojawieniem się klientów, podczas ekspozycji ogłoszenia. Najmocniej – średnio o blisko 5 proc. - swoje pierwotne oczekiwania obniżali sprzedający mieszkania z drugiej ręki w Krakowie. Obniżkę najczęściej o ponad 4 proc. zanotowano także w Warszawie.

Najmniej skorzy do obniżania pierwotnej ceny ofertowej byli sprzedający w Gdańsku. Tam jednak, jak już wspomnieliśmy, ceny obniżane były głównie w procesie negocjacji.

Sprzedaż przyspieszyła

Co ciekawe rosnące możliwości negocjacyjne i większa skłonność sprzedających do obniżania stawek widniejących w ogłoszeniach podczas ich ekspozycji zbiegły się w czasie z krótszym czasem życia ogłoszeń. Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie „Barometr” czas potrzebny na sprzedaż mieszkania na warszawskim rynku wtórnym wyniósł w III kw. 2021 r. średnio 97 dni, o cztery dni mniej niż w II kw. 2021 r. Tyle samo czasu potrzebowali przeciętnie sprzedający mieszkania w pozostałych pięciu największych polskich miastach. W tym przypadku czas ten skrócił się w relacji kwartalnej o 2 dni.

W obu przypadkach czas potrzebny na sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym był także krótszy niż przed rokiem.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (49)

dodaj komentarz
trolley
FRA (zakład rynku co do wysokości stóp) JUŻ przebiło 4%. Jak sobie znajdzecie wykres z nałożonym WIBOREM 3M to zobaczycie że to niemal jedna linia. Myślę że NBP postara się ułatwić życie kredyciarzom z ostatniego półtora roku. W szczególności tych, którzy wzięli kredyt pod korek. Ustali stopy na takim poziomie, żeby kredytobiorca FRA (zakład rynku co do wysokości stóp) JUŻ przebiło 4%. Jak sobie znajdzecie wykres z nałożonym WIBOREM 3M to zobaczycie że to niemal jedna linia. Myślę że NBP postara się ułatwić życie kredyciarzom z ostatniego półtora roku. W szczególności tych, którzy wzięli kredyt pod korek. Ustali stopy na takim poziomie, żeby kredytobiorca sobie prosto pomnożył "miniratkę" x 2 coby wiedział ile wyniesie nowa "megaratka" .
crank
nie ma co sie śmiać płaca minimalna zaraz bedzie 4tys brutto spadek cen zobaczycie jak świnia Niebo:)
trolley
No to w 2022 świnie będą Niebo oglądać XD
marekpoznan
mini-ratka skoczy o 100% w rok to zobaczymy te megawzrosty cen nieruchomości :) już wkrótce pisma grozy z banków.
crank odpowiada trolley
w 2008r placa minimalna byla 1126zl brutto w 2024 bedzie 4 tys brutto
ceny są adekwatne do zarobkow i sily nabywczej pieniądza. Świnia Nieba nue zobaczy:) w pl ceny mieszkan sa jeszcze na tyle tanie ze inwrstorzy z zza granicy kupują i sprzątają sprzed nosa oczekującym na tańszy pociąg na peronie i kazdy pociag im odjezdza. ba
w 2008r placa minimalna byla 1126zl brutto w 2024 bedzie 4 tys brutto
ceny są adekwatne do zarobkow i sily nabywczej pieniądza. Świnia Nieba nue zobaczy:) w pl ceny mieszkan sa jeszcze na tyle tanie ze inwrstorzy z zza granicy kupują i sprzątają sprzed nosa oczekującym na tańszy pociąg na peronie i kazdy pociag im odjezdza. ba nawet PKP podnosi ceny biletow bo inflacja i orad o 25% idzie w górę takze nie ma co sie martwić Nieba świnia nie zobaczy
trolley odpowiada crank
Bredzisz jak potłuczony :) Szczególnie o tych zachodnich inwestorach którzy latają po całym mieście i skupują pojedyncze zapyziałe nory od Januszy XD. Coraz bardziej desperackie i oderwane od rzeczywistości te opowieści ubranych w nieruchy... Ps. miej odwagę pisać pod starym nickiem :)
trolley odpowiada marekpoznan
Skok miniratki to jedno, dodatkowe i bardzo drogie dodatkowe zabezpieczenie kredytu po spadku wartości mieszkania to drugie.
crank odpowiada trolley
nie woem z czym ze w 2008r ceny byly podobne do tych teraz a minimalna krajowa byla 1126zl brutto czy brrmedzexz tym ze teraz od niwego roku ponad 3tys brutto a za 2 lata 4k brutto zarobi zwykly cieciu parkingowy?
pomyśl jak place rosną to i ceny a to tylko minimalna krajowa srednia to obecnie 6k brutto. rzeczywistosci nie oszukasz
nie woem z czym ze w 2008r ceny byly podobne do tych teraz a minimalna krajowa byla 1126zl brutto czy brrmedzexz tym ze teraz od niwego roku ponad 3tys brutto a za 2 lata 4k brutto zarobi zwykly cieciu parkingowy?
pomyśl jak place rosną to i ceny a to tylko minimalna krajowa srednia to obecnie 6k brutto. rzeczywistosci nie oszukasz lepiej kupić teraz poki adekwatnie tanio do tego co bedzie
trolley odpowiada crank
Widzę 2 opcje: albo jesteś naganiaczem dewelopera (a oni ciągle sprzedają więc ciągle naganiasz) albo jestes niezbyt inteligentny żeby wyjść z nieruchomości na fali amnestii urządzonej przez Glape :)
crank odpowiada trolley
przeciez stopy wricily do tych sprzed pandemii ktore sa od 8lat na tym samym poziomie czego ty nie rozumiesz? rok pandemii niskich stop byl orzejsciowy stopy sa na tym samym poziomie co 6 lat temubczy nawet 8. ty myslisz ze cos sie zmienilo?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki