Ile kosztuje niepodległość? #PBdosłuchania

Kolejny odcinek Pulsu Biznesu do słuchania poświęcony jest niepodległości i jednocześnie rozpoczyna rok obchodów stulecia jej odzyskania.

Aż pięć porządków prawnych funkcjonowało na naszych terenach w listopadzie 1918 r. O genialnych prawnikach, którzy uporządkowali ten bałagan i stworzyli jeden z najnowocześniejszych systemów sprawiedliwości na świecie opowie Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Zniszczony kraj, wywiezione fabryczne maszyny i masowa bieda. Odbudowa gospodarki była nie lada wyzwaniem, o którym opowie prof. Wojciech Morawski ze Szkoły Głównej Handlowej.

Linie kolejowe z ruchem prawostronnym, linie kolejowe z ruchem lewostronnym, linie szersze, linie węższe – chaos na kolei został opanowany staraniem kolejarzy. Jak doprowadzono do tego, że na kursach polskich pociągów można było regulować zegarki wyjaśni Bartłomiej Buczek, wiceprezes trójmiejskiej SKM.

Idea Kolacji Niepodległości zyskuje coraz liczniejszą rzeszę zwolenników. Mamy za co dziękować i mamy czym dziękować. O gęsiach, rogalach i znakomitym winie opowie Dorota Minta – psycholog i krytyk kulinarny.

I wreszcie o życiu w II RP opowie prof. Zdzisław Najder, który był świadkiem m.in. pogrzebu Piłsudskiego i katastrofy wrześniowej w 1939 r. Jak żyło się w Warszawie małemu chłopcu i co o Polsce mówili mu rodzice?

To jest Puls Biznesu do słuchania, przed mikrofonem Marcin Dobrowolski, zapraszam na program.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 silvio_gesell

Niepodległość to prawo zostawienia ziemi kolejnemu pokoleniu. A ponieważ czas pokolenia wynosi 29 lat, więc niepodległość to koszt obsługi długu wynoszący 3,5% w relacji do dochodu narodowego. Wszystko powyżej to niewolnictwo a wszystko poniżej to supremacja.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil