ISIS twierdzi, że Święty Mikołaj to "Czerwony Diabeł"?

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego bardzo nie lubią Świętego Mikołaja. Ich zdaniem jest on raczej "Czerwonym Diabłem" niż dobrodusznym staruszkiem rozdającym prezenty. Przebieranie się za Świętego Mikołaja, według członków ISIS, jest grzechem – wynika z nieoficjalnych źródeł.

Wolontariusz w stroju Świętego Mikołaja rozdaje prezenty dzieciom w irackim mieście Nadżaf - zdjęcie z 2015 r.
Wolontariusz w stroju Świętego Mikołaja rozdaje prezenty dzieciom w irackim mieście Nadżaf - zdjęcie z 2015 r. (fot. Alaa Al-Marjani / Reuters)

Portal Iran Front Page twierdzi, że bojownicy ISIS wydali w Mosulu oświadczenie, w którym nazwali Świętego Mikołaja „Czerwonym Diabłem”, wymyślonym przez Zachód, aby „odciągać młodzież do islamu”. IFP powołuje się na wywiad przeprowadzony w farsi (języku perskim) przez iracki portal Al-Sumayra ze źródłem mieszkającym w prowincji Niniwa. W kolejnej wypowiedzi czytamy, że, zdaniem ISIS, „Święty Mikołaj rozdaje wino, wciąga młodych ludzi w nałóg, dlatego grzechem jest przebieranie się za niego”.

Oczywiście do tego typu rewelacji trzeba podchodzić z odpowiednim dystansem. W Mosulu dżihadyści wciąż stawiają zaciekły opór, a praktycznie żaden dziennikarz nie ma prawa wstępu na kontrolowane przez nich terytoria. Pewne jest tylko to, że dżihadyści zabronili chrześcijanom obchodzenia swoich świąt, w tym świąt Bożego Narodzenia na opanowanych przez siebie terytoriach. Przez blokadę informacyjną, oprócz oficjalnych komunikatów propagandowych ISIS, przedostają się także różnego rodzaju plotki, które mniej lub bardziej pokrywają się z prawdą.

We wrześniu po mediach krążyła informacja o tym, że tzw. Państwo Islamskie zakazało noszenia burek kobietom w Mosulu. Chodziło jedynie o wybrane miejsca, strategiczne dla islamistów, ponieważ na pozostałych obszarach za odsłonięcie choćby skrawka ciała kobietom wciąż miała grozić śmierć. Te informacje również nie zostały ani potwierdzone, ani zdementowane. Zawsze istnieje ryzyko, że walczący z ISIS wykorzystują tego typu plotki do swojej propagandy.

Nie zmienia to jednak tego, że tzw. Państwo Islamskie słynie z „oryginalnych” metod komunikacji. Również we wrześniu ISIS groziło śmiercią angielskiemu sprzedawcy kwiatów, prowadzącemu swój interes w miejscowości… Wimslow, w hrabstwie Cheshire. W czerwcu bojownicy IS zagrozili natomiast, że wysadzą egipskie piramidy. Dżihadyści zapowiedzieli też, że zniszczą słynny posąg Sfinksa. Choć groźby IS były na wyrost, to niestety padły przy okazji zniszczenia na terenie Iraku zabytkowej świątyni sprzed 2,5 tysiąca lat.

Tzw. Państwo Islamskie często rzuca groźby, które mogą się wydawać przesadne, jednak trzeba pamiętać, że z reguły padają one w związku z aktualnymi aktami okrucieństwa. Za przykład może posłużyć wideo z grudnia, na którym można było zobaczyć spalenie żywcem tureckich żołnierzy.

Kolejnym przykładem, tym razem na gruncie europejskim, mógłby być niedawny zamach w Berlinie. ISIS wzięło za niego odpowiedzialność, ale wciąż nie wiadomo, czy faktycznie miało z nim coś wspólnego czy to tylko przechwałki.

Marcin Hołubowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 6 ~karamba

Mikołaj był komunistą i z tego co widzę będzie robił karierę nadal ,na dobry początek dać mu wysokie stanowisko w PE ...będzie czuł się jak ryba w wodzie

! Odpowiedz
0 2 ~dociekliwy

"Mikołaj był komunistą" - Nieprawda. Św. Mikołaj z Miry nie zabierał bogatym, żeby dać biednym, tylko rozdawał biednym swój własny majątek, odziedziczony po bogatym ojcu. Powinieneś dostać sporo minusów za dezinformację.

! Odpowiedz
3 14 ~autor

Wszystkich wykorzystujących ciemnotę przez używanie religii to celów politycznych powinno się szybko wysłać na łono ich bogów. I nie dotyczy tylko arabów.

! Odpowiedz
1 8 ~Pablo

Ci panowie z ISIS to niezłe czubki

! Odpowiedz
3 18 ~icek_cymbergaj

"przypadkowa" ? zgodnosc ISIS z lewakami...

CIA(Brennan) przyznal sie do finansowania i tworzenia WOJNY (w tym ISIS) w Syrii (UKR?)

http://www.npr.org/sections/thetwo-way/2016/12/22/506658492/cia-director-urges-caution-in-u-s-response-to-russia-hacking

! Odpowiedz
1 2 ~przyznalsie

..."przyznał się do finansowania i tworzenia WOJNY". please...

Brennan also said he felt some responsibility for the horrific bloodshed of the Syrian war. "I think we always like to say that we wish that we would have been able to make a difference, in a way that would have prevented the slide and the situation there," he said.

"There's no way you can divorce yourself, emotionally or mentally, from these situations that you play a role in."

But, he said, he thinks there are limits to American power, saying, "as great a country — as powerful a country — as the United States is, we have, in many areas, limited ability to influence the course of events."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 (usunięty) odpowiada ~przyznalsie

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 ~CO-TO-PANIE-POROBILO odpowiada (usunięty)

czyli panstwo NATO Turcja, ma dowody, ze koalicja USA (w tym kraje NATO) wspiera ISIS i inne grupy terrorystów.
Atakuje ta koalicja pod dowództwem USA (z NATO) równiez Turcje (NATO).

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 9 ~as

dla czego wszelkiego rodzaju religijni radykałowie ( z dowolnej religii) to takie tępe agresywne, nie lubiący ludzi buce???? Żeby było śmiesznie wszystkie największe religie ( Katolicy, Muzułmanie, Żydzi) czczą dokładnie tego samego Boga, tak się przy tym nienawidząc ( część oczywiście)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil