REKLAMA

Holandia sprowadziła swoje złoto z USA

Michał Żuławiński2014-11-24 07:36analityk Bankier.pl
publikacja
2014-11-24 07:36
Holandia sprowadziła swoje złoto z USA
Holandia sprowadziła swoje złoto z USA
fot. iStockphoto/Thinkstock / / Thinkstock

Jeżeli pieniądze lubią ciszę, to złoto od ciszy wydaje się wręcz uzależnione. Jedynie raz na jakiś czas świat lotem błyskawicy obiega prawdziwie sensacyjna wiadomość związana z kruszcem.

Najnowsza wiadomość tego kalibru pochodzi z Holandii. Przed rozpoczęciem weekendu holenderski bank centralny poinformował, że sprowadził do kraju złoto przechowywane do tej pory w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy jest tu czas przeszły – DNB nie kreśli żadnych planów, lecz informuje o fizycznym przetransportowaniu złota przez ocean. Jak donoszą holenderskie media, kruszec sprowadzono na pokładzie statku.

Przed podjęciem tych kroków, Holendrzy przechowywali w kraju jedynie 11% swojego złota, 51% spoczywało w USA, 20% w Kanadzie, a 18% w Wielkiej Brytanii. Według nowych zasad 31% rezerw składowanych będzie w Amsterdamie, a tylko 31% w Nowym Jorku. W Ottawie i Londynie stan pozostanie niezmieniony.


Holandia sprowadziła swoje złoto z USA (Thinkstock)

Oficjalne holenderskie rezerwy złota opiewają na 612,5 tony. Oznacza to, że do Holandii z USA sprowadzono 122,5 tony złota, które obecnie warte jest ok. 4 mld euro. To więcej niż całość polskich rezerw (102,9 t).

Poza samą decyzją, szokujący – jak na czasy współczesne i język, którym posługują się zazwyczaj banki centralne – jest także komunikat, który pojawił się na stronie internetowej holenderskiego banku centralnego.

- Działania DNB wpisują się w politykę innych banków centralnych, które chcą  przechowywać większą część swoich rezerw we własnym kraju. Poza bardziej zrównoważonym rozkładem rezerw złota, podjęte działania mogą mieć także pozytywny wpływ na zaufanie opinii publicznej – stwierdza DNB.

Mówiąc o „innych bankach centralnych”, holenderskie władze monetarne z całą pewnością mają na myśli Niemcy. Blisko dwa lata temu Bundesbank ogłosił plan repatriacji niemieckiego złota. Jego realizacja postępuje jednak nad wyraz opieszale, co daje podłoże do fali plotek i spekulacji. Posunięcie DNB stawia Niemców w trudnej sytuacji – w końcu kraj o wiele mniejszej pozycji na arenie międzynarodowej zdołał sprowadzić z USA całkiem sporo kruszcu.

- Zmiana miejsc przechowywania złota nie jest działaniem bez precedensu. Od zakończenia II wojny światowej do początku lat 70. DNB zwiększał stan rezerw w Nowym Jorku ze względu na obowiązywanie porozumienia z Bretton Woods. Od tamtej pory miały miejsce też inne ruchy, związane głównie ze sprzedażą złota oraz zamknięciem skarbców Banku Rezerw Australii w wyniku czego w 2000 r. DNB przeniósł złoto z Australii do Wielkiej Brytanii – czytamy dalej w komunikacie.

Równie intrygujące są wypowiedzi rzecznika DNB.  – „Trzymanie połowy naszego złota w jednej części świata nie jest już mądre. Być może było to słuszne w czasie zimnej wojny, lecz obecnie już nie” - stwierdził w wywiadzie dla dziennika „Telegraaf”.

Działanie holenderskiego banku centralnego może też dać nieoczekiwane wsparcie zwolennikom szwajcarskiej „złotej inicjatywy” – w końcu nie zdarza się często, aby jakikolwiek współczesny bank centralny mówił o złocie w kontekście „zwiększania zaufania opinii publicznej”. Szwajcarskie referendum odbędzie się już w najbliższą niedzielę.

Michał Żuławiński

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~aaron_bitcoinberg
Teraz to państwo polskie powinno gromadzic bitcoin, póki tanio.
~Eryk
Ty tak naprawdę czy robisz sobie jaja ?
~endi
Holandia ma 600 ton złota , a my ledwie 100 i w dodatku nie wiadomo czy je jeszcze mamy ...
~PATRYJOTA
jak jest w ameryce to juz go dawno nie mamy..
~maba odpowiada ~PATRYJOTA
Informacja z dzisiaj - Francuzi też chcą sprowadzić swoje złoto i zwiększyć jego rezerwy.Ale niestety dla wszystkich może nie starczyć :-). http://www.zerohedge.com/news/2014-11-25/here-comes-france-right-wing-leader-marine-le-pen-demands-central-bank-repatriate-fr
~PATRYJOTA
no tego sie nie spodziewalem po tym portalu ze jak czlowiek prawde napisze to jego komentarz usuna...czyzby ten portal tez przez Amerykanow i komunistow kontrolowany byl?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~żart
Tego domagał się "Gang Olsena" - film.
~Eryk
Teraz wiadomo dlaczego zabrali złoto od Ukraińców nie dawno,by oddać Holandii bo więcej nie mieli w magazynach i biednych głupków znaleźli co im te złoto oddali za jakieś gówno warte obietnice. Ale banksterka kombinuje, już nie długo i uwolnią cenę złota bo amunicji im brak.
~Leszczu
Haha, tez mi to przyszlo to glowy gdy widzialem naglowek artykulu. +1 za trzezwy umysl...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki