REKLAMA

Bundesbank potwierdza - niemieckie złoto wraca do kraju

2013-01-16 13:59
publikacja
2013-01-16 13:59

Budnesbank potwierdził dziś informacje o sprowadzeniu niemieckiego złota z zagranicznych skarbców z powrotem do kraju. W 2020 r. Niemcy będą przechowywać połowę swoich rezerw kruszcu.
Thinkstock
Image licensed by Ingram Image
Wraz ze sprowadzeniem złota do Niemiec, Bundesbank skupia się na dwóch podstawowych funkcjach rezerw złota: budowaniu zaufania wewnątrz kraju oraz możliwości wymiany złota na waluty zagraniczne w krótkim czasie – czytamy w uzasadnieniu opublikowanym na stronie internetowej niemieckiego banku centralnego.

O sprowadzeniu niemieckiego złota do kraju już wczoraj informowały tamtejsze media. Dzisiejsza decyzja Bundesbanku oznacza, że do Frankfurtu nad Menem trafi 300 ton kruszcu spoczywającego obecnie w nowojorskim oddziale Rezerwy Federalnej oraz 374 tony przechowywane w Banku Francji. W sumie Niemcy posiadają 3396 ton złota - według danych Światowej Rady Złota więcej kruszcu mają tylko Stany Zjednoczone (8118 ton).

Miejsce przechowywania złota 31.12.2012 31.12.2020
Frankfurt nad Menem 31% 50%
Nowy Jork 45% 37%
Londyn 13% 13%
Paryż 11% 0%
źródło: Bundesbank

Wycofanie złota ze skarbców francuskiego banku centralnego Bundesbank argumentuje także tym, że od momentu wprowadzenia euro Niemcy i Francja należą do wspólnego obszaru walutowego. Oznacza to, że niemieckie władze monetarne nie uważają już Paryża za światowe centrum finansowe, w którym, w razie potrzeby, mogą dokonać wymiany złota na obcą walutę.

/mz

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Fx
Niemcy mają prawie 3400 ton złota. Rozumiem że po II WŚ Niemcy odkryli na własnych terenach ogromne złoża tego kruszcu które to wydobywają po dziś dzień... Cóż za szczęście geopolityczne... Jak na moje to Niemcy mają drugie tyle złota którego oficjalnie nie ujawniają i trzecie tyle znajdujące się w prywatnych rękach... wiadomo skąd.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki