REKLAMA

Niemcy pytają: gdzie jest nasze złoto?!

2014-01-20 13:25
publikacja
2014-01-20 13:25

Rok temu Bundesbank zapowiedział repatriację 674 ton niemieckiego złota zdeponowanego w skarbcach Nowego Jorku i Paryża. Po 12 miesiącach udało się odzyskać ledwie 37 ton kruszcu. Niemiecka opinia publiczna zaczyna się niepokoić.

16 stycznia 2013 roku bank centralny RFN ogłosił, że do końca 2020 roku przynajmniej połowa niemieckich rezerw złota znajdzie się w kraju. Oznaczało to ściągnięcie do Frankfurtu nad Menem 300 ton złota z nowojorskiego skarbca Rezerwy Federalnej oraz 374 z Banku Francji. Już wtedy wyrażano zdumienie, dlaczego repatriacja niemieckiego złota ma trwać aż siedem lat. Teraz wątpliwości jest jeszcze więcej.

Bankier.pl poleca:
Naucz się praktycznej analizy makroekonomicznej od ekspertów z najwyższej półk - Krzysztof Kolany, Wojciech Białek.
Zagadnienia: Cykl koniunkturalny w gospodarce, Dane makro w warsztacie inwestora, skuteczne filtorwanie informacji
Zobacz program [PDF]   Szczegóły  

Okazało się, że po 12 miesiącach Niemcom udało się sprowadzić tylko 32 tony złota z Paryża i zaledwie pięć ton z Nowego Jorku. Niecałe 600 km drogi pomiędzy Frankfurtem a Paryżem ciężarówka pokonałaby przecież w kilka godzin. Złoto przez Atlantyk w większych ilościach niż 5 ton pływało już w XVI wieku. W wieku XX generał de Gaulle sprowadzał je całymi statkami. A w XXI wieku świetnie zorganizowani i zdyscyplinowani Niemcy nie potrafią wyciągnąć od Amerykanów marnych trzystu ton?!

Langsam, aber sicher

W tym tempie Niemcy sprowadzą złoto zdeponowane w Nowym Jorku dopiero za 60 lat. Aby terminowo zrealizować swój plan, Bundesbank musiałby ściągać do kraju ponad sto ton złota rocznie. Sprawą zajęła się już niemiecka prasa. „Die Welt” stara się rozwiać obawy, jakoby niemieckiego złota w ogóle nie było w nowojorskim skarbu.

» Niemcy szykują plan awaryjny

Zainteresowanie mediów skłoniło też Bundesbank do publikacji wyjaśnień. Urzędnicy tłumaczyli, że dostawy rozpoczęto dopiero jesienią, ponieważ wcześniej uzgadniano kontrakty z firmami transportowymi i mennicami. Uznano bowiem, że sztaby z Ameryki trzeba wcześniej przetopić (bo ponoć są starego typu i nie spełniają współczesnych standardów londyńskiej giełdy, tj. „London Good Delivery”), co oczywiście wywołało kolejną falę spekulacji w kwestii autentyczności kruszcu przechowywanego w Nowym Jorku.

Bundesbank zapewnia, że do tej pory nie stwierdzono żadnych uchybień: czystość i waga sztabek była bez zarzutu. Zgadzały się także numery seryjne. Bank centralny RFN zapewnia, że w tym roku można oczekiwać większych transportów i z Nowego Jorku ma zostać sprowadzone 30-50 ton złota, a cała operacja zakończy się zgodnie z planem przed rokiem 2020. Po tej dacie nadal będzie trzymał w skarbcu Rezerwy Federlanej ok. 1200 ton złota.

Inwestować w złoto znaczy posiadać złoto

Odyseja niemieckiego złota jest swoistym papierkiem lakmusowym dla wiarygodności największego kustosza kruszcu: Rezerwy Federalnej, w której nowojorskim oddziale spoczywa gros złota monetarnego. Sam fakt, że Amerykanie nie są w stanie natychmiastowo dostarczyć zdeponowanego u nich złota, już jest podejrzany. Siedem lat na przewiezienie przez Atlantyk 15,54 metrów sześciennych złota (czyli sześcianu o krawędzi niespełna 2,5 metra) to stanowczo zbyt dużo. Stąd też teorie o rzekomym braku metalu w skarbcach Fed-u są po prostu najbardziej oczywistym i logicznym wyjaśnieniem tego opóźnienia.

W inwestowaniu w złoto liczy się jego posiadanie – czyli trzymanie go pod własną i bezpośrednią kontrolą. Faktycznym właścicielem metalu jest bowiem ten, kto ma go w kieszeni (lub sejfie), a nie ten, kto rości sobie do niego prawo na podstawie jakiegoś kwitu depozytowego czy certyfikatu inwestycyjnego. To taka sama różnica jak między prawdziwą sztabką złota, a kawałkiem metalu, na którym ktoś napisał: „jestem sztabką złota”. I Niemcy doskonale to rozumieją.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

Źródło:Depesza Bankier.pl: Rynki finansowe
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (72)

dodaj komentarz
~policjant łapówkarz
No cóż można powiedzieć tak: Niemcy zrabowali złoto w czasie wojny i oddali je na przechowanie złodziejom z fed. Teraz wychodzi na to, że złodziej chce okraść złodzieja.
Dobrze mawiał mój dziadek; Kvrwa i złodziej rządzą tym światem.
~darunia
trzeba kupowac złoto w sztabkach
~bandit
polacy pytają: Gdzie nasze złoto??? A niemców szczególnie pytamy: gdzie nasze złoto, dzieła sztuki, dobra narodowe i prywatne, gdzie nasze domy zniszczone przez niemców, gdzie fabryki i gospodarstwa rolne zniszczone przez naród niemiecki, wreszcie gdzie kilka milionów obywateli zamordowanych przez niemców oraz gdzie godziwa zapłata polacy pytają: Gdzie nasze złoto??? A niemców szczególnie pytamy: gdzie nasze złoto, dzieła sztuki, dobra narodowe i prywatne, gdzie nasze domy zniszczone przez niemców, gdzie fabryki i gospodarstwa rolne zniszczone przez naród niemiecki, wreszcie gdzie kilka milionów obywateli zamordowanych przez niemców oraz gdzie godziwa zapłata dla kolejnych milionów polaków wykorzystanych do przymusowych robót???? Gdzie to wszystko jest???? Ja mam siię zajmować i przejmować niemieckim złotem???? Pies je tracał razem z tym narodem, który wymordował pół europy...
~Rudolf
Dnia 2014-01-21 o godz. 18:14 ~bandit napisał(a):
> polacy pytają: Gdzie nasze złoto??? A niemców szczególnie
> pytamy: gdzie nasze złoto, dzieła sztuki, dobra narodowe i
> prywatne, gdzie nasze domy zniszczone przez niemców, gdzie
> fabryki i gospodarstwa rolne zniszczone przez naród
> niemiecki, wreszcie
Dnia 2014-01-21 o godz. 18:14 ~bandit napisał(a):
> polacy pytają: Gdzie nasze złoto??? A niemców szczególnie
> pytamy: gdzie nasze złoto, dzieła sztuki, dobra narodowe i
> prywatne, gdzie nasze domy zniszczone przez niemców, gdzie
> fabryki i gospodarstwa rolne zniszczone przez naród
> niemiecki, wreszcie gdzie kilka milionów obywateli
> zamordowanych przez niemców oraz gdzie godziwa zapłata dla
> kolejnych milionów polaków wykorzystanych do przymusowych
> robót???? Gdzie to wszystko jest???? Ja mam siię zajmować i
> przejmować niemieckim złotem???? Pies je tracał razem z tym
> narodem, który wymordował pół europy...
Przegapiłeś wojnę, czy jesteś niedzisiejszy?
~jedenTir mi wystarcz
szkoda ze nie podali kiedy i gdzie jest transport złota kazdy by sie zainteresoował takimi ciezarówkami napewno obstawa nie jest silna by nie zwracac na siebie uwagi
~Poszkodowani
To złoto powinno zostać zdeponowane a właściwe wyplacone POLSCE za mord na ofiarach hitlerowskiej agresji na POLAKACH !!! - czyli 50% niemcy a taką samą ilość zlota ruscy za drugie 50% pomordowanych, O zniszczeniach i zawłaszczeniach , miast, zabydków, obiektów przemysłowych, złota, dzieł sztuki, itd.......długa lista !!! - nie To złoto powinno zostać zdeponowane a właściwe wyplacone POLSCE za mord na ofiarach hitlerowskiej agresji na POLAKACH !!! - czyli 50% niemcy a taką samą ilość zlota ruscy za drugie 50% pomordowanych, O zniszczeniach i zawłaszczeniach , miast, zabydków, obiektów przemysłowych, złota, dzieł sztuki, itd.......długa lista !!! - nie będę wymieniał.
~jb
A gdzie jest nasze złoto i wiele innych skarbów kultury?
~iREK
czy zbliża sie kryzys walut, ze najwieksza gospodarka Europy sprowadza kruszce ?!
~looool
a tak na marginesie - po co tak nagle niemcom złoto potrzebne....jakieś niedalekie plany? a może wiedzą co może się dziać na świecie za pare(naście) lat.....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki