REKLAMA

Gomułka: Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych nie musi być błędna

2022-12-07 20:26
publikacja
2022-12-07 20:26

Środowa decyzja RPP o utrzymaniu bez zmian głównej stopy procentowej bez zmian, nie musi okazać się błędna, ale jest ryzykowana - ocenił dla PAP główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Gomułka: Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych nie musi być błędna
Gomułka: Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych nie musi być błędna
fot. Grażyna Myślińska / / FORUM

"Decyzja RPP o utrzymaniu bez zmian stopy bazowej na poziomie 6,75 proc. nie musi okazać się błędna, ale jest ryzykowana" - uważa ekonomista BCC.

W jego ocenie obecna polityka pieniężna może okazać się zbyt luźna, aby w sposób trwały i wiarygodny sprowadzić inflację do celu NBP w średniookresowej perspektywie.

Reklama

"Świadczy o tym, że NBP nadal przywiązuje większą wagę do kosztów gospodarczych zacieśnienia polityki pieniężnej niż do strat dla gospodarstw domowych i firm z tytułu utrzymywania się inflacji wyraźnie powyżej ustawowego celu 2,5 proc." - dodał Gomułka.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna wynosi 6,75 proc, stopa lombardowa - 7,25 proc., stopa depozytowa – 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli - 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (8)

dodaj komentarz
samsza
Jeżeli ktoś indywidualnie odczuwa inflację 30-50% lub wyższą, to te udawane 17% czy zejdzie do 10% czy nie, "tak samo" boli. Ciekawa koncepcja.
ssmentek
Ciekaw jestem w jaki sposób dalsze podwyższenie stóp miało by pomóc? Planowany wzrost PKB na 2023 to 1%. Może wyjść z tego zero. Przy podwyższeniu stóp będziemy mieli ujemny PKB czyli ilość produkowanych towarów niższą niż w obecnym roku. Ilość pieniądza na rynku podobną co teraz. To daje wzrost inflacji gdy ta sama ilość pieniądza Ciekaw jestem w jaki sposób dalsze podwyższenie stóp miało by pomóc? Planowany wzrost PKB na 2023 to 1%. Może wyjść z tego zero. Przy podwyższeniu stóp będziemy mieli ujemny PKB czyli ilość produkowanych towarów niższą niż w obecnym roku. Ilość pieniądza na rynku podobną co teraz. To daje wzrost inflacji gdy ta sama ilość pieniądza będzie licytować ograniczoną ilość dóbr dostępnych na rynku.
jpelerj
Bzdura. Dlaczego zakładasz, że te pieniądze muszą w całości wypłynąć na rynek, a nie zostaną skumulowane?
jenak
Chłodna, niezacietrzewiona głowa.
ssmentek
Zabrakło tylko jakiegokolwiek wytłumaczenia. Przy obecnych stopach będziemy mieli 1% wzrostu PKB w 2022. Ile milionów ludzi chciał byś utrzymywać na kuroniówkach przy wyższych stopach? I jak to obniży inflacje?
simonsoft8
prof. Gomułka zauważa związek między inflacją a stopami procentowymi, choć ten związek nie musi byc trwały gdyby trzeba było stopy jeszcze raz podwyższać

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki