REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Gliński: Będzie ostra kontrola firm, które otrzymają pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury

2020-11-17 18:38
publikacja
2020-11-17 18:38

Będzie bardzo ostra kontrola, około 30 proc. firm będzie wylosowanych i sprawdzone będzie to, czy te pieniądze zostały przeznaczone zgodnie z tym, co zapisane jest we wnioskach - powiedział we wtorek wicepremier i minister kultury Piotr Gliński o wypłatach Funduszu Wsparcia Kultury.

Gliński: Będzie ostra kontrola firm, które otrzymają pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury
Gliński: Będzie ostra kontrola firm, które otrzymają pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

W piątek MKiDN podało, że 2 tys. 64 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach FWK na bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną, a także utrzymanie miejsc pracy. Resort opublikował pełną listę beneficjentów wraz z przyznanymi im kwotami. Obok m.in. teatrów i stowarzyszeń znalazły się na niej znane zespoły muzyczne i popularni aktorzy, co wywołało w Internecie dyskusję na temat mechanizmu przyznawania rekompensat.

W niedzielnym komunikacie MKiDN poinformowało, że "w związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach FWK" minister kultury i dziedzictwa narodowego "postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków funduszu i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji".

"To był program na wsparcie gospodarki, bo kultura jest bardzo ważnym sektorem gospodarki, we współczesnym społeczeństwie to jest jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki" - powiedział wicepremier w TVP Info.

Dodał, że ponieważ kultura jest jednym z tym sektorów, który będzie zamykany jako pierwszy i otwierany jako ostatni "więc naturalnym było, że trzeba było temu sektorowi i tym setkom tysięcy ludzi, którzy w sektorze kultury pomóc". "Myśmy się zdecydowali na taki mechanizm, który jest stosowany na całym świecie, w Europie, również w Polsce. Te tarcze covidowe, czy to co robi polski fundusz rozwoju, to jest zasilanie gospodarki strumieniem pomocowym, żeby firmę utrzymać, a jednocześnie utrzymać miejsca pracy. Tak to było pomyślane i w tym przypadku odnośnie kultury" - powiedział.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Myśmy po prostu chcieli utrzymać przedsiębiorstwa, które działają w kulturze, instytucje samorządowe, które nie miały dostatecznego wsparcia dotychczas oraz organizacje pozarządowe, które też w kulturze działają. Ponieważ centralne instytucje kultury państwowe były na bieżąco przez ministerstwo zasilane i wspomagana stąd niekiedy taka dysproporcja, że jakaś filharmonia otrzymuje znacznie mniej niż jakieś przedsiębiorstwo prywatne, ponieważ ona już otrzymała wsparcie w ciągu roku bezpośrednio z budżetu ministerstwa dzięki ustawom covidowym" - wyjaśnił Gliński.

Minister kultury, komentując decyzję o wstrzymaniu wypłat i ponowną weryfikację wniosków, mówił, że "sytuacja jest faktycznie o tyle poważna, że zarzuty były z różnych stron". "Więc ja poprosiłem o wstrzymanie programu i w tej chwili się przyglądamy temu. Myśmy chcieli jak najszybciej pomóc sektorowi. Dość długo walczyliśmy o pieniądze dla tego sektora kultury zamkniętego. Chciałem jak najszybciej przekazać to tym, którzy najbardziej potrzebują. To są setki tysięcy ludzi, którzy od marca nie mają stałej pracy, mają kłopoty i musimy o nich pamiętać" - dodał.

Jak tłumaczył, "filozofia takiej pomocy jest taka, żeby sprawnie i szybko przekazać pieniądze opieramy się na deklaracjach ludzi, którzy o to występują, bo nie jesteśmy w stanie jako państwo każdego weryfikować".

"Dbamy o pieniądze publiczne. Natomiast będzie bardzo ostra kontrola, około 30 proc. firm będzie wylosowanych i sprawdzone będzie to, czy te pieniądze zostały przeznaczone zgodnie z tym, co zapisane jest we wnioskach, ponieważ we wnioskach wszystkie te przedmioty muszą dokładnie napisać, na co będą wydawały te pieniądze" - poinformował.

Wicepremier powiedział, że środki z funduszu powinny być przeznaczone na koszty kwalifikowane, których głównym składnikiem są płace pracowników.

Gliński pytany był również o "ataki na Jana Pawła II ze strony środowisk lewicowo-liberalnych". "Obserwujemy to od pewnego czasu, to jest bardzo smutne i przerażające, ale jak myślę, że ktoś tu sobie zęby połamie". "Jan Paweł II jest postacią we wszystkich sondażach w Polsce przeprowadzanych najważniejszy dla Polaków" - dodał.

Gliński wyraził satysfakcję z otwarcia instytucji poświęconych Janowi Pawłowi II - Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. (PAP)

Autorka: Olga Łozińska

oloz/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
itso_chram_panszczyzna
no sory ale niepotrzebnie sie czepiacie gościa, nie dostrzegam nic złego w jego działaniu zrobiła się buza to wycofał i będzie na nowo weryfikował choć stwierdził ze nie jest w stanie weryfikować indywidualnie jako państwo ? a od czego jest technologia i formularze okej lepiej nie sugerować bo 1 sasin znowu przepadnie na IT
djnsd
Jeśli chodzi o nieudaczników w polskiej polityce To on jest chyba drugi na podium po sasinie. Żenada.
itso_chram_panszczyzna
co ty u mnie on zyskuje w oczach i jeszcze to jak zjebał tv publiczne :D, no ale straszy to dobrze przynajmniej jest szansa ze wydadzą zgodnie z przeznaczeniem to i tak by był sukces nie wazne już jakie te przeznaczenie jest bo nie wiem nie interesuje się.
demeryt_69
Co ten socjolog robi w 'sztuce'? Wie ktoś?
zbyszek_
a marowiecki historyk był ministrem finasnow, a obecny jest z UK w zyciu nikt o nim nie słyszał i mówi z obcym akcentem sepleni.

A taka witek marszałek? lub ten jej ziom hippis , przeciez to nie moze się dobrze skonczyc.
meryt
To samo co minister kultury: Andrzej Celiński (SLD) 19.10.2001 - 05.07.2002
Andrzej Bohdan Celiński – polski polityk i socjolog"
meryt odpowiada zbyszek_
zbyszek_ "a obecny jest z UK w zyciu nikt o nim nie słyszał"

Jak "nikt", jak ty :)

zbyszek_ "i mówi z obcym akcentem sepleni'

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki