REKLAMA

Kontrowersyjny fundusz dla polskich gwiazd. Minister kultury wstrzymuje wypłaty dla artystów

2020-11-15 15:10
publikacja
2020-11-15 15:10
Flickr

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków Funduszu Wsparcia Kultury i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W piątek MKiDN podało, że 2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury (FWK) na bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną, a także utrzymanie miejsc pracy. Budżet FWK wynosi 400 mln zł. Resort opublikował również pełną listę beneficjentów [PDF] wraz z przyznanymi im kwotami. Obok m.in. teatrów i stowarzyszeń znalazły się na niej słynne zespoły muzyczne i popularni aktorzy, co wywołało w internecie dyskusję nt. mechanizmu przyznawania rekompensat.

W niedzielnym komunikacie MKiDN poinformowało, że "w związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji".

Wsparcie otrzymali np.

  • muzycy np.: Golec uOrkiestra (1,89 mln zł), Kamil Bednarek (500 tys. zł), Bayer Full (550 tys. zł), Weekend (520 tys. zł), Marcin Kydryński (513 tys. zł), Justyna Steczkowska (180 tys. zł), Bracia (121,9 tys. zł), Pectus (99 tys zł), Piotr Kupicha (232 tys. zł) czy Papa D. (400 tys. zł), 
  • aktorzy, np. Piotr Polk (260 tys. zł), Piotr Szwedes (90 tys. zł), Rafał Królikowski (88 tys. zł), Małgorzata Foremniak (77 tys. zł) czy Michał Koterski (52 tys. zł),
  • firmy z branży eventowej czy teatry

O wstrzymaniu realizacji wypłat Gliński poinformował również na swoim profilu na Twitterze. "Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie" - napisał wicepremier.

Resort kultury wyjaśnił, że "rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat - pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe - w okresie od marca do grudnia 2020 r.". "Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa" - podkreślił.

W komunikacie przypomniano, że kultura była pierwszą "zamrożoną" gałęzią gospodarki i jako ostatnia jest "odmrażana". "Dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury, firmy i instytucje (a nie celebryci) będą mogły przetrwać także na początku przyszłego roku, do czasu pojawienia się szczepionki i odmrożenia gospodarki. Warto przy tym podkreślić, że w obszarze kultury powrót do równowagi będzie trudniejszy niż w sektorach gospodarki, które realizują bardziej elementarne codzienne potrzeby społeczne" - czytamy.

Według resortu, "gra idzie o tysiące miejsc pracy, a państwo ma obowiązek wspierać wszystkie sektory gospodarki". "Dzięki takiemu działaniu polskiego rządu, nasza gospodarka broni się przed pandemią najlepiej w Europie, mamy najlepsze perspektywy wzrostu gospodarczego i obroniliśmy 5 mln miejsc pracy" - stwierdzono.

Dodano, że "ciężko doświadczony przez pandemię sektor kultury nie miał dotychczas przeznaczonego dla niego specjalnego programu wsparcia, jak sektor turystyczny czy transportowy". "Fundusz Wsparcia Kultury jest właśnie takim programem. Dla gospodarki i przedsiębiorstw działających w kulturze, dla dziesiątków tysięcy zwykłych ludzi i ich rodzin" - podsumowano.

"Wylało się na nas wiadro pomyj"

W odpowiedzi na dyskusję w mediach społecznościowych, głos zabrał między innymi Kazik Staszewski czy Kamil Bednarek.

"Wielkie wiadro pomyj wylało się na moją osobę jakobym się politycznie sprzedał i dostał pieniądze "na życie" od Telewizji Polskiej... Prowadzę od kilku lat działalność, zatrudniam ludzi, płace podatki jak każdy obywatel, płace ZUS i inne ściągane przez Urząd Skarbowy opłaty... Każdy, kto ma zarejestrowaną działalność w obrębie kategorii kulturalno-artystycznej mógł wystartować w projekcie." - tłumaczy Bednarek.

Szanowni Państwo❗️ Wielkie wiadro pomyj wylało się na moją osobę jakobym się politycznie sprzedał i dostał pieniądze "...

Posted by Kamil Bednarek on Saturday, November 14, 2020

Na profilu facebookowym Kultu pojawił się wpis, w którym czytamy: "Nie nam oceniać kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności to niech biorą jak dają. (...) My nie prosiliśmy chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. (...) Po pierwsze są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy po kilkanaście godzin na dobę tyrają ratując ludzkie życia za psi grosz. Po drugie- rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. (...)"

Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili. Nie nam...

Posted by Kult on Sunday, November 15, 2020

KWS, BPL, PAP

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (110)

dodaj komentarz
prawdziwynierobot
ja coś tam brzdąkam na gitarze, myślicie, że mogę się ubiegać o dotację?
meryt
Musisz mieć koszty kwalifikowane (np. zatrudniasz pracowników) i spadek przychodów :)
lorelie
Lewusy nue brać kasy od polskiego rządu !! Miejcie odrobinę honoru!
men24a
Wodzirej weselny 400 tys, golec 1,9 mln, Bajer full 550 tys itd. Czekam tylko jak na stare lata będą się użerać, że mają małą emeryturę. Ale zrobimy obywatelską i nie będą się zebrać jak Marylka czy Cugowski. Zrobimy zrzute bo im się należy.
trooper
Trzeba zweryfikować artystów pro-rzadoeych aby odsiac od nich plewy walczące o demokrację, wolność i praworządność.
znawca_wszystkiego
Wydawało mi się że komunizm jest zdelegalizowany. A to co odpier..... rząd to jest komunizm w najczystszej postaci. Już nic nie trzeba robić. Kasę dostaje się za darmo, a komunistyczny reżim decyduje komu się "należy".
pkc
rewolucję proletariacką czas zacząć, niech spadną łby...
itso_chram_panszczyzna
tylko ze ta rewolucja musi być ewolucją bo inaczej zawsze się doczepi zawsze jakaś skrajna grupka agentów co bezie ją chciała wykorzystać dla swoich celów i wyjdzie tylko wszystko co najgorsze by mogło wyjść z takiej zmiany, jak dla mnie rozwiązanie jest banalnie proste zacząć pisać własną konstytucje i przekonać tylko ze ta rewolucja musi być ewolucją bo inaczej zawsze się doczepi zawsze jakaś skrajna grupka agentów co bezie ją chciała wykorzystać dla swoich celów i wyjdzie tylko wszystko co najgorsze by mogło wyjść z takiej zmiany, jak dla mnie rozwiązanie jest banalnie proste zacząć pisać własną konstytucje i przekonać większość społeczeństwa do jej poparcia.
orion_orvandil
Niech mi ktoś jeszcze powie, że w Polsce nie ma ustroju komunistycznego.
Rząd nie ma swoich pieniędzy. Środki bierze z podatków albo z dodruku.
Dalsze zadłużanie państwa aby dać pieniądze osobom, które nie mają żadnego wpływu na realną gospodarkę, a ich zawód jest jednym z najmniej potrzebnych. Każda kolejna
Niech mi ktoś jeszcze powie, że w Polsce nie ma ustroju komunistycznego.
Rząd nie ma swoich pieniędzy. Środki bierze z podatków albo z dodruku.
Dalsze zadłużanie państwa aby dać pieniądze osobom, które nie mają żadnego wpływu na realną gospodarkę, a ich zawód jest jednym z najmniej potrzebnych. Każda kolejna decyzja rządu jest coraz lepsza od poprzedniej...
meryt
Tak to i królów można wyzwać od komunistów :)

"Francji w XVII i XVIII wieku. Posiadający władzę absolutną król sam decydował o podatkach.
Pozostawił po sobie 2382 mln liwrów długu."
"Luidor – złota moneta francuska bita w latach 1640–1791"


orion_orvandil "Niech
Tak to i królów można wyzwać od komunistów :)

"Francji w XVII i XVIII wieku. Posiadający władzę absolutną król sam decydował o podatkach.
Pozostawił po sobie 2382 mln liwrów długu."
"Luidor – złota moneta francuska bita w latach 1640–1791"


orion_orvandil "Niech mi ktoś jeszcze powie, że w Polsce nie ma ustroju komunistycznego.
Rząd nie ma swoich pieniędzy. Środki bierze z podatków albo z dodruku"

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki