REKLAMA

George Soros: UE musi przeciwstawić się Polsce i Węgrom

2020-11-20 16:32
publikacja
2020-11-20 16:32
fot. Luke MacGregor / Reuters

Unia Europejska musi przeciwstawić się Polsce i Węgrom – oświadczył amerykański finansista węgierskiego pochodzenia George Soros na łamach portalu Project Syndicate, oceniając, że zawetowanie unijnego budżetu zagraża praworządności i przyszłości Wspólnoty.

„UE nie może sobie pozwolić na kompromis w sprawie zapisów o praworządności. To, jak Unia zareaguje na wyzwanie rzucone przez (premiera Węgier Viktora) Orbana i (wicepremiera Polski Jarosława) Kaczyńskiego, zdecyduje o tym, czy przetrwa ona jako społeczeństwo otwarte, wierne wartościom, na których została założona” – napisał Soros.

Według niego Polska i Węgry „wiedzą, że w skandaliczny sposób łamią praworządność, i nie chcą ponosić za to konsekwencji”.

Soros ocenił, że Orban i w mniejszym stopniu Kaczyński sprzeciwiają się nie tyle abstrakcyjnej idei praworządności, ile „dla nich praworządność stanowi praktyczne ograniczenie osobistej i politycznej korupcji”. „To weto jest desperackim podjęciem ryzyka przez dwóch seryjnych sprawców naruszeń” – czytamy.

Zdaniem Sorosa można jednak obejść polskie i węgierskie weto. „Zapisy o praworządności zostały przyjęte. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie nowego budżetu, ważność starego budżetu, który wygasa z końcem 2020 r., będzie przedłużana z roku na rok. Węgry i Polska nie dostałyby (w tej sytuacji – PAP) żadnych wypłat z tego budżetu, bo ich rządy łamią praworządność” – napisał Soros. Według niego także fundusz odbudowy można by wdrożyć w ramach procedury wzmocnionej współpracy, co zaproponował europoseł Guy Verhofstadt.

„Gdyby UE poszła tą drogą, weto Orbana i Kaczyńskiego zostałoby ominięte” – ocenił.

Soros uważa, że wszystko zależy of tego, czy Unia znajdzie w sobie wolę polityczną, by to przeprowadzić.

Dodał, że Orban wypracował system pozwalający okradać własny kraj, i choć trudno oszacować, jak bardzo wzbogacili się jego przyjaciele i rodzina, to wiele z tych osób jest nadmiernie bogatych.

Soros zarzucił Orbanowi m.in., że zbliżone do niego firmy kupiły dla Węgier 16 tys. respiratorów za prawie miliard dolarów, płacąc za respiratory z Chin najwięcej w całej UE, w niektórych przypadkach nawet 50 razy więcej niż Niemcy – chociaż według niego Węgry nie mają dość łóżek intensywnej opieki oraz personelu, żeby je obsługiwać.

Soros zasugerował, by sprawę tę – podobnie jak umowę na rosyjskie szczepionki przeciw Covid-19 – zbadał Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Zarzucił też Orbanowi, że próbuje pozbawić środków samorządowe władze Budapesztu i innych dużych miast, gdzie w wyborach 2019 r. zwyciężyła opozycja. „Tylko UE może pomóc. Należałoby np. skierować fundusze unijne do władz lokalnych, gdzie na Węgrzech wciąż funkcjonuje demokracja, w odróżnieniu od szczebla krajowego” – napisał Soros. (PAP)

mw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (50)

dodaj komentarz
blablak
Czemu go jeszcze nikt nie odpalil? Najpierw wywolal kryzys walutowy w UK teraz macza swoje lepkie obleśne łapska w życiuc niemal każdego cywilizowanego kraju.
k-7
„Aby na świecie nie było wojen, wystarczy trzymać w izolacji 50 najbogatszych żydów” – Henry Ford.
k-7
Franciszek Liszt: Nadejdzie dzień, gdy wszystkie narody, pośród których mieszkają dziś Żydzi, będą musiały stanąć przed problemem całkowitego ich wypędzenia - problemem życia i śmierci, zdrowia lub chronicznej choroby, pokojowej egzystencji albo nieustających niepokojów społecznych.
tomitomi
.....??? to nie on jest właścicielem ''Bankier.pl "' ????
and00
Nie, on jest właścicielem Agory i Fundacji Batorego z tych najbardziej znanych
Bankier jest własnością rodziny Bonnier, też Żydowskiej, ale ze Szwecji
blind-oln
Zapis dotyczący powiązania z praworządnością jest częścią nowego budżetu, a nie starego. Środki ze starego budżetu będą wypłacane zgodnie ze starymi zasadami. Nie strasz, nie strasz. Rada nie ma możliwości zmiany sposobu wypłacania pieniędzy, dlatego musi być to zapisane w budżecie. Inaczej już dawno by przyjęła Zapis dotyczący powiązania z praworządnością jest częścią nowego budżetu, a nie starego. Środki ze starego budżetu będą wypłacane zgodnie ze starymi zasadami. Nie strasz, nie strasz. Rada nie ma możliwości zmiany sposobu wypłacania pieniędzy, dlatego musi być to zapisane w budżecie. Inaczej już dawno by przyjęła takie zapisy i ograniczyły środki.
dlaczego_nie
W starym budżecie są środki na odbudowę gospodarki...
A może PiS specjalnie sabotuje Polska gospodarkę. Żeby przypadkiem nie konkurowałem ze starą Unią? Mamy być tylko podwykonawcami....
antybolszewik
Tutaj akurat z Sorosem się zgodzę. Kilka miesięcy Morawiecki reprezentując PiS uzgadniał warunki budżetu odbudowy a teraz jak mają to podpisać to FOCH i on nie podpisze. Histeryczne zachowanie
and00
Ty naprawdę nie masz pojęcia o czym piszesz???

Przecież PE zmienił te uzgodnienia, i teraz jest to już inny dokument, przynajmniej w części dotyczącej możliwości ingerencji i blokowania środków przez urzędników UE

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki