REKLAMA
ZAGŁOSUJ

GUS: najwyższe przeciętne wynagrodzenie w Jastrzębiu-Zdroju, najniższe w Grudziądzu

2019-08-16 17:27, akt.2019-08-16 17:39
publikacja
2019-08-16 17:27
aktualizacja
2019-08-16 17:39

Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno – to czołówka miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem brutto w Polsce. Statycznie najmniej zarabia się w Grudziądzu, Piotrkowie Trybunalskim i Tarnobrzegu - podał w piątek GUS.

fot. Rafał Kuźma / / FORUM

Główny Urząd Statystyczny opublikował w piątek dane za 2018 r. obejmujące 66 miast na prawach powiatu, czyli m.in. dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Położone w woj. śląskim Jastrzębie-Zdrój, z kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w wysokości 8 121 zł, kolejny raz znalazło się na czele miast na prawach powiatu, w których zarabia się najlepiej.

Kwota przeciętnych zarobków w tym mieście stanowi 168 proc. średniej krajowej, wynoszącej 4 835 złotych. Ponadto z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Jastrzębiu-Zdroju rosło w ub. roku niemal pięć razy szybciej niż średnia krajowa. Różnica w porównaniu z 2017 r. w całym kraju wyniosła bowiem 307 zł, a w Jastrzębiu - 1 511 złotych.

Na drugim miejscu wśród miast znalazła się Warszawa, w której statystyczne wynagrodzenie to 6 433 zł, co stanowi 133 proc. średniej krajowej. Trzecie miejsce - z kwotą średniego wynagrodzenia na poziomie 5 848 zł, czyli 121 proc. średniej krajowej - zajęło Jaworzno. Miasto wyprzedziło tym samym Płock, gdzie przeciętne wynagrodzenie było równe 5 705 zł, co daje 118 proc. średniej pensji w Polsce.

Jak wynika z zestawienia GUS, na stosunkowo dobre zarobki można liczyć pracując w: Sopocie (5701 zł), Katowicach (5 699 zł) i Gdańsku (5 642 zł). W pierwszej dziesiątce zestawienia wynagrodzeń znalazły się ponadto: Gliwice (5 451 zł), Dąbrowa Górnicza (5 451 zł) oraz Kraków (5 368 zł).

Najbliżej średniej krajowej była Ostrołęka, w której przeciętne wynagrodzenie w 2018 r. wyniosło 4 832 złotych.

Natomiast najniższe średnie wynagrodzenie w grupie miast na prawach powiatu odnotowano w Grudziądzu. Przeciętna pensja w tym mieście to 3 743 zł, co stanowi 77 proc. średniej krajowej.

Na podobnym poziomie kształtowały się zarobki mieszkańców: Piotrkowa Trybunalskiego (3 765 zł), Tarnobrzega (3 808 zł), Przemyśla (3 828 zł) i Nowego Sącza (3 861 zł). Poniżej średniej pensji na poziomie 4000 brutto byli też pracownicy z: Krosna, Białej Podlaskiej, Świętochłowic, Skierniewic i Chełma.

Wśród powiatów najlepsza sytuacja pod względem zarobków była w powiecie lubińskim (woj. dolnośląskie), gdzie przeciętne uposażenia wyniosły 7 915 zł, co daje 164 proc. średniej krajowej. To niemal 2,5-razy więcej niż w powiecie kępińskim w woj. wielkopolskim, gdzie odnotowano najniższe przeciętne wynagrodzenia w kraju. Przeciętne zarobki w tym powiecie w wysokości 3 183 zł przełożyły się na 66 proc. średniej krajowej.

Dane o wynagrodzeniach GUS podaje w ujęciu brutto, łącznie z zaliczkami na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe), płaconymi przez ubezpieczonego pracownika. Podane kwoty nie obejmują podmiotów gospodarczych, w których pracuje do dziewięciu osób.

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (13)

dodaj komentarz
prs
~antybolszewik

Co do pytan..

Moze zamiast kretynskich porownan i debilnych pytan przedstawisz nam tu program rozwiazujacy problemy energetyczne naszego kraju.

Na zamkniecie kopaln, elektrocieplowni, napiszesz jak bys to zrobil.
Np kad bys wzial kase na przynajmniej kilka atomowek, jak uporal sie z odpadami,
~antybolszewik

Co do pytan..

Moze zamiast kretynskich porownan i debilnych pytan przedstawisz nam tu program rozwiazujacy problemy energetyczne naszego kraju.

Na zamkniecie kopaln, elektrocieplowni, napiszesz jak bys to zrobil.
Np kad bys wzial kase na przynajmniej kilka atomowek, jak uporal sie z odpadami, na solary, wiatraki, elektrownie wodne, jakich argumentow uzyl tlumaczac swoj plan gornikom na Slasku?

Co?

Szczekac kazdy potrafi, nawijac "do tylu".

Interesuje mnie twoj plan w calej okazalosci.

Dawaj, zaskocz czytelnikow.

Masz jeszcze to co faceci nosza miedzy nogami czy tylko tak mielesz jezorem jak stare baby na targu?..

I pamietaj, ma byc z "sensem ekonomicznym".

Pokaz co potrafisz, gornicy chetnie poczytaja twoje energetyczne "opcje strategiczne" dla Polski..

Dopisac cos o kacapach?..
prs
~jes

Byles kiedys "na dole"?
Przeciagnal cie ktos przez "sciane", w temperaturze?
Przeczolgal przez "zacisniety" chodnik wylotowy?
Wiesz moze co to jest "szola", "koncówa" czy "SR" lub "holmana"?
Sciagasz w robocie (pracy..) nakrycie glowy mowiac
~jes

Byles kiedys "na dole"?
Przeciagnal cie ktos przez "sciane", w temperaturze?
Przeczolgal przez "zacisniety" chodnik wylotowy?
Wiesz moze co to jest "szola", "koncówa" czy "SR" lub "holmana"?
Sciagasz w robocie (pracy..) nakrycie glowy mowiac "Szczesc Boze"??

Najwiekszymi krzykaczami na gornikow sa ludzie ktorzy absolutnie nie rozumieja codziennych(!!!) zagrozen nie majac najmniejszego pojecia o tym zawodzie..
antybolszewik
No to jeżeli to taka kiepska praca a górnictwo generuje straty nieudolnie pokrywane przez ZUS, gminy i Zakłady energetyczne to po co to utrzymywać? Zadałeś sobie takie pytanie? Czy jesteś potomkiem kacapów, którzy "hodowali" lud pracujący miast i wsi bez względu na sens ekonomiczny.
jes
A ty prs byłeś kiedyś na górze. Czy zawsze na dole, jak wynika z twoich komentarzy. Czasami warto się odwrócić a nie tylko wypinać.
takeda83
cóż a średnia godzin pracy ? może się okazać że polacy pracują śr. po 10 godzin dziennie plus soboty po 6godzin. drugą sprawą jest praca za najniższą krajową gdzie reszte wyplaty dostajesz w kopercie ale tu mówię o życiu a gdzie życie a gdzie statystyki i analizy jakiegoś krawaciarza z obgryzionym cóż a średnia godzin pracy ? może się okazać że polacy pracują śr. po 10 godzin dziennie plus soboty po 6godzin. drugą sprawą jest praca za najniższą krajową gdzie reszte wyplaty dostajesz w kopercie ale tu mówię o życiu a gdzie życie a gdzie statystyki i analizy jakiegoś krawaciarza z obgryzionym długopisem
bha
Chyba dorabiają....bo nie,,Zarabiają" to słowo w zdecydowanej większości jest zbyt wielkie aktualnie na obecne możliwości i realia panujące na rynku zatrudniania w wielu ,wielu etc.obecnie branżach i zawodach.
talmud
tzw "moderator" "moze" usuwac moj post ja mu pozwalam.....

dla myslacych / patriotow alternatywa

https://1polska.pl
jes
Powinno być:
альтернатива для мышления / патриоты
sel
GUS nie podaje , ale Bankier mógłby podać choćby w przybliżeniu , tylko te na rękę i po uwzględnieniu wszystkich zatrudnionych i nie zatrudnionych i też w firmach do 9 ciu osób?
jes
Czy to nie chore, że górnicze miasto wyprzedza stolicę? Taki to mamy kraj. A Ci jeszcze będą strajkować, że mało !!!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki