REKLAMA

Frankowe batalie w sądach - banki nie chcą dzielić się informacjami

Michał Kisiel2017-07-24 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2017-07-24 06:00

Na łamach Bankier.pl regularnie informujemy o sporach pomiędzy kredytobiorcami i bankami oraz rozstrzygnięciach zapadających w sądach. Prezentacja co ciekawszych spraw nie daje jednak ogólnego pojęcia o skali prawnych potyczek. Na życzenie Czytelników podjęliśmy próbę przeglądu wyroków, które zapadają we „frankowych” sprawach.

Frankowe batalie w sądach - banki nie chcą dzielić się informacjami
Frankowe batalie w sądach - banki nie chcą dzielić się informacjami
fot. yayfoto/bankier.pl / / yayfoto

Kredyty oparte na franku szwajcarskim to wciąż gorący temat, chociaż do tej pory nie zrealizowała się żadna z zapowiedzi ustawowych rozstrzygnięć. Kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński, komentując realizację wyborczych obietnic rządzącej partii, zachęcał klientów banków do samodzielnej walki o sprawiedliwość. Wielu kredytobiorców już wcześniej wybrało tę drogę, a sale sądowe są miejscem, gdzie dokładnie analizuje się kontrakty bazujące na szwajcarskiej walucie.

fot. yay/bankier.pl / / YAY Foto

Chociaż od szczytu popularności kredytów denominowanych lub indeksowanych frankiem mija właśnie 9 lat, to wiele sądowych sporów jest na stosunkowo wczesnym etapie. Najszerzej komentowane są pozwy zbiorowe, angażujące tysiące kredytobiorców. Za najgłośniejsze wypada uznać te wytoczone mBankowi  („Nabici w mBank”) oraz Bankowi Millennium. Żadna z nich nie zakończyła się do tej pory rozstrzygnięciem.

W cieniu zbiorowych potyczek toczą się sprawy indywidualne. Ile wyroków zapadło już w związku z kredytami „frankowymi”? Postanowiliśmy sprawdzić. Jak się okazało, stworzenie pełnego obrazu jest w tym przypadku bardzo trudnym zadaniem.

Banki nie chcą dzielić się informacją

Pozywane przez kredytobiorców banki dysponują zapewne pełną wiedzą o liczbie spraw zakończonych lub będących w toku. Nie są jednak skłonne podzielić się danymi. Na zapytanie skierowane do instytucji, które mają w swoim portfelu zobowiązania powiązane z frankiem szwajcarskim, odpowiedziała tylko część.

Żaden z banków nie wypełnił przygotowanej przez nas ankiety, w której prosiliśmy o zbiorczą informację o liczbie spraw w okresie od 2010 do połowy 2017 r. w podziale na zakończone (na korzyść banku lub kredytobiorcy), toczące się oraz z wyróżnieniem poszczególnych głównych obszarów sporu (m.in. waloryzacji, UNWW itd.).

Trzy instytucje: PKO Bank Polski, Eurobank i ING Bank Śląski, zdecydowały się nie udostępnić żadnych danych. Na zapytanie nie odpowiedziały w ogóle Deutsche Bank, Bank Pekao oraz Alior Bank.

Każdy bank inaczej mówi o problemie

Bank BGŻ BNP Paribas odesłał nas do raportu okresowego, w którym wskazano, że na koniec I kwartału 2017 r. bank był pozwanym w 63 sprawach dotyczących kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego. Wymienione sprawy dotyczą tylko jednego z zagadnień. „Klienci Banku żądają bądź stwierdzenia nieważności umowy kredytu hipotecznego w zakresie udzielenia kredytu denominowanego do waluty CHF, poprzez ustalenie, iż Bank udzielił kredytu w PLN bez denominacji do waluty obcej lub odszkodowania z tytułu nadużycia przez Bank prawa podmiotowego, w tym zasad współżycia społecznego i wprowadzenia klienta w błąd. Łączna wartość dochodzonych roszczeń w w/w sprawach wynosi 30,78 mln zł” – czytamy w raporcie. W dwóch zakończonych tego typu sprawach sądy prawomocnie oddaliły żądania klientów, wskazano w dokumencie.

Warto dodać, że inne instytucje w raportach okresowych nie publikują tak szczegółowych danych. W dokumentach znajdziemy tylko skrótową informację o toczących się postępowaniach, ze wskazaniem czy wartość przedmiotu sporu przekracza próg 1/10 funduszy własnych.

Bank BPH również odmówił udzielenia szczegółowych informacji. Instytucja wskazała jednak, że liczba spraw sądowych, w których pełni rolę pozwanego jest niewielka – „znacząco poniżej 0,2 proc. wielkości portfela” kredytów powiązanych z walutami obcymi. „Dotychczas Bank nie przegrał w żadnej sprawie, która zakończyła się prawomocnym wyrokiem, a która w szczególności dotyczyła nieważności umowy kredytowej czy abuzywności klauzul indeksacyjnych”.

Bank Millennium przedstawił stanowisko, w którym wskazuje, że jest zwolennikiem „analizowania wyłącznie prawomocnych wyroków. W kwestii indeksacyjnej, najistotniejszej dla Banku Millennium, dotychczas zapadły dwa prawomocne rozstrzygnięcia. Dwa na korzyść banku”.

Podobną odpowiedź przesłał Bank Zachodni WBK, który wskazał, że w sprawach indywidualnych, w zakończonych już prawomocnie postępowaniach, zapadło 5 pozytywnych dla banku rozstrzygnięć. Dotychczas nie zapadł ostatecznie żaden wyrok na niekorzyść banku.

Getin Bank podkreślił, że 80 proc. prawomocnie zakończonych spraw związanych z indeksowanymi kredytami hipotecznymi zakończyło się na korzyść Getin Noble Banku. Niecałe 8 proc. to rozstrzygnięcia na korzyść klientów. Resztę stanowią ugody zawarte między stronami. Bank nie podał liczby prowadzonych spraw.

Wyłącznie do spraw prawomocnie zakończonych, bez wskazania ich liczby, odniósł się także mBank. „W sprawach dotyczących waloryzacji 75 proc. zakończyło się prawomocnie na korzyść mBanku. W przypadku pozostałych 25 proc. – żadne z orzeczeń nie stwierdza nieważności umowy oraz ‘nie zamienia’ kredytu w CHF na PLN” – informuje instytucja.

Raiffeisen Polbank odnotował 6 spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem. Bank deklaruje, że wszystkie z nich rozstrzygały spór na korzyść instytucji.

O powody niechęci do dzielenia się przez instytucje informacjami o indywidualnych pozwach zapytaliśmy Związek Banków Polskich. Chcieliśmy także dowiedzieć się, czy związek sam prowadzi bazę danych dotyczących spraw sądowych. Z otrzymanych przez nas informacji wynika, że organizacja nie prowadzi takiej bazy danych.

Obraz sądowych batalii

Spraw sądowych dotyczących kredytów opartych na franku szwajcarskim jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać, wnioskując z omówionych powyżej komentarzy banków. Znajdują się one na różnych etapach i dotyczą wielu zagadnień - od konstrukcji samej umowy kredytowej do problemów związanych np. z zabezpieczeniem niskiego wkładu własnego.

Zapraszamy Państwa do podzielenia się informacjami o sprawach tego rodzaju - rozstrzygnięciach zapadających w sądach i dotyczących kredytów mieszkaniowych denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. Zebraliśmy informacje o ponad 190 takich przypadkach. Jeśli brali Państwo udział w sprawie, której nie ma na opublikowanej przez nas liście, prosimy o kontakt.

Lista sygnatur spraw "frankowych" - zapraszamy do podzielenia się informacjami.

Tekst powstał dzięki naszym czytelnikom - zwyciężył w jednej z sond #naBankiera, w której wskazujecie tematy, które chcielibyście zobaczyć na Bankier.pl.

AKTUALIZACJA 26.7, godz. 17:20 - Związek Banków Polskich poinformował nas, że nie prowadzi rejestru spraw sądowych.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~rooo
i dlatego w SN banki beda mialy zalatwione kasacje:D
pod warunkiem ze ukladzik w sadach bedzie trwal i zadnych zmian nie bedzie
~Masie
Czy użytkownik "qwas" mógłby przekazać mi informację jaka kancelaria Go reprezentowala?
mmaga
mnie reprezentowała mecenas z Kancelarii THS. Mogę ich polecić
~qwas
raiffaisen polegl w sporze ze mna 21.04 tego roku gnidy klamia jak moga
~Ojojoj
Jeśli taki wspaniały bank , instytucja zaufania publicznego tak nikczemnie kłamie, to chyba już wszystko jasne , że mają w gaciach :-) popłyniecie na tym przekręcie cwaniaki.
qrara
Jak się przegrywa z bankiem Raiffeisen:
2011 r. pozew przyjęty. Zeznaje dwóch świadków,mój syn i przedstawiciel centrali banku. Zeznania są niekorzystne dla banku. Pełnomocnik banku wnosi o przeniesienie przesłuchania pozostałych świadków do miasta w którym mieści się placówka z którą miałam do czynienia. Sąd wyraża zgodę, mój
Jak się przegrywa z bankiem Raiffeisen:
2011 r. pozew przyjęty. Zeznaje dwóch świadków,mój syn i przedstawiciel centrali banku. Zeznania są niekorzystne dla banku. Pełnomocnik banku wnosi o przeniesienie przesłuchania pozostałych świadków do miasta w którym mieści się placówka z którą miałam do czynienia. Sąd wyraża zgodę, mój pełnomocnik nie protestuje. W takiej sytuacji pełnomocnik powoda przygotowuje pytania da świadków. Od mojego pełnomocnika otrzymuję te nic nie wnoszące do sprawy pytania do zakceptowania. Moje wątpliwości co do tych nic niez naczących pytań, mój pełnomocnik rozwiewa tłumacząc,że do tych pytań pracownicy banku będą świetnie przygotowani i na sali zada te właściwe. ALE na przesłuchania nie przyjeżdża, wysyła bardzo młodziutką aplikantkę , która czyta te nic nieznaczące pytania do których pracownicy banku są świetnie przygotowani. Zdenerwowana sama próbuję zadawać pytania, ale za każdym razem prawnikowi banku włącza się astmatyczny kaszel ,który uniemożliwia zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Pytań nie zaprotokuowano,przesłuchań nie nagrano.
W sądzie właściwym , pełnomocnik banku wnosi o odrzucenie biegłego o którego wystąpiłam, ,mjego świadka ( przedstawiciela banku zagranicznego). Próbuję ratować sytację ,deklarując chęć złożena zeznań, ale mój prawnk wyprowadza mnie na korytarz i odwodzi mnie od tego tłumacząc, że sąd ma dostatecznie dużo dowodów. Zapada wyrok niekorzystny. W uzasadnieniu na które długo czekałam, sąd nie odnosi się do dowodów jedynie do niektórych zezań świadków..
List Raiffeisen do banku zagranicznego, który został złożony w orginale przez mojego prawnika,
a który zawierał same kłamstwa, został całkowicie zignorowany przez sędziego ( sąd nie żądał przetłumaczenia,a do treści listu miał się odnieść biegły. POZAMIATANE
~elica
A Raiffeisen kłamie w żywe oczy, proszę bardzo: Sygn. akt XXV C 1934/16. Zero wstydu! Co oni myślą, że ludzie dostępu do prawomocnych wyroków nie mają?
~Zza_woodo
Ciekawe wnioski...
Od dawna już nie jest tajemnicą, że kredyty CHF to był mniejszy lub większy wałek. Chyba już czas na jakąś spektakularną przegraną banku ?
kumatygosc
A Getin? Ta instytucja to najbardziej szkodliwa dzialalnosc obecnie na rynku firnansowym
~Marco
Banki jak ognia boją się wydajnego systemu sądowego. Przegrywały by w nich 99 procent spraw w trybie 1-2 miesięcy.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki