REKLAMA

Francja zakaże aut spalinowych od 2040 r.

2017-07-07 09:07
publikacja
2017-07-07 09:07

Szykuje się kolejny cios w branżę paliw płynnych. Francuski rząd od 2040 roku zakazuje obrotu samochodami z silnikami benzynowymi lub silnikami diesela. Nowy minister środowiska zapowiada także, że nowy pakiet klimatyczny obejmie również zakaz opracowywania nowych projektów wykorzystujących benzynę, gaz lub węgiel.

fot. REUTERS/Charles Platiau / / FORUM

Koniec z benzyną do 2040 roku i zerowy bilans emisji związków węgla do atmosfery w 2050 roku – takie cele postawił sobie i Francji nowy minister środowiska Nicolas Hulot w rządzie Edouarda Philippe’a – pisze „The Telegraph”. Choć do terminu ich realizacji jeszcze dużo czasu, to jest to kolejna w tym miesiącu zapowiedź ciosu w branżę paliwową. Kilka dni temu Volvo zapowiedziało, że od 2019 będzie produkować jedynie samochody z napędem elektrycznym i hybrydowym, a w maju poinformowało o rezygnacji z produkcji aut z silnikami diesela.

Do czasu całkowitego zakazu sprzedaży takich aut, Francja będzie wspierała obywateli w przesiadce na zeroemisyjne pojazdy. Już dziś funkcjonują wysokie dopłaty za rezygnację z silnika diesela na rzecz hybrydy lub elektryka – dopłaty mogą sięgać nawet 10 000 euro. Francja jest również znana z tego, że w Paryżu regularnie organizowane są dni, w których do centrum miasta nie mogą wjechać samochody spalinowe lub ich ruch jest ograniczany. Niedawno wprowadzono również zakaz wjazdu dla starszych aut z wysoką emisją dwutlenku węgla do atmosfery.

Minister Hulot jako podparcie swojego stanowiska również przywołał ostatni przypadek Volvo jako jaskółkę zmian, jakie czekają świat i które należy wspierać. Nazywają to kwestią „zdrowia publicznego”, Hulot mówi, że rozwiązania już są u samych producentów samochodów, a to urealnia spełnienie złożonej obietnicy.

MG

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Motoryzacja

Komentarze (12)

dodaj komentarz
sel
A kiedy zakażą ciągników rolniczych? i jednosuwowych kosiarek pilarek itp?
sel
No to połowę ciężaru ciężarówek będą stanowić baterie, ale gdzie je załadują w Europie?
~Alec
Jutro bedzie nowy minister i znow zmieni prawo
~mlody
To by sie zgadzalo bo wtedy beda jezdzic na wielbladach albo na kozach.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rei
Ktoś wreszcie zauważył, że to co emituje rura później filtrują nasze płuca. Tylko ten 2040. Powinno być 2030. Maksymalnie. Co do produkcji taniej energii do transportu. Rozwiązania już są. Blokowane były przez największe koncerny świata - tak się składa że to koncerny paliwowe.
ajwaj
Mamy teor. rok 2040

PAP:
W Kalifacie Sekwany biali tubylcy z dawnej Francji w rezerwatach, otrzymali Melexy dla zbiórki i sortowania odpadów :)
~kris
Spoko. Polacy kupia te Diesle i benzyniaki a Francuzi beda rowerami jezdzic.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki