REKLAMA

Fitch nie jest zaniepokojony spowolnieniem polskiej gospodarki

2016-11-18 11:31
publikacja
2016-11-18 11:31

Fitch nie jest zaniepokojony spowolnieniem polskiej gospodarki w III kwartale - ocenił James McCormack, szef działu Sovereign and Supranational Ratings w Fitch Ratings. Fitch spodziewa się w 2016 r. wzrostu PKB w Polsce o 2,5-3 proc., a w 2017 r. o ok. 3,2 proc.

fot. Savostyanov Sergei / / TASS

"Spowolnienie wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale w Polsce nie martwi nas. Widzimy podobne symptomy w krajach takich jak Węgry i Czechy - nie jest to wyjątkowe w przypadku Polski" - powiedział w piątek dziennikarzom McCormack.

GUS podał we wtorek, że w III kwartale polska gospodarka urosła o 2,5 proc. wobec wzrostu o 3,1 proc. w II kwartale. Rynek oczekiwał wzrostu w III kw. na poziomie 2,9 proc.

Zdaniem Fitch, spowolnienie wynika z niższych inwestycji.

"W tym roku spodziewamy się wzrostu w przedziale raczej 2,5-3 proc. niż bliskiego 3 proc. Na 2017 rok oczekujemy wzrostu na poziomie 3,2 proc., częściowo ze względu na napływy funduszy unijnych" - dodał McCormack.

Polska gospodarka rosła najwolniej od 3 lat

Opublikowane dane były negatywną niespodzianką nawet dla najbardziej pesymistycznie nastawionych analityków. Niewyrównana sezonowo dynamika roczna (2,5% rdr) była najniższa od trzeciego kwartału 2013 roku.

Większość ekonomistów i inwestorów patrzy jednak na dane wyrównane sezonowo, gdzie wyniki prezentują się jeszcze słabiej. Dynamika PKB wyrównana sezonowo wyniosła 0,2% kdk i 2,1% rdr.

"Poza budownictwem, wszystkie segmenty oceniamy pozytywnie, ale słabiej niż w II kwartale. W III kwartale negatywna skala wpływu budownictwa na PKB może być nieco silniejsza niż w I i II kwartale" - oceniła dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w GUS, Maria Jeznach.

"W pozostałych segmentach wpływ był pozytywny, choć w przemyśle nieco słabszy niż w II kwartale. Dynamika wartości dodanej może być zbliżona do ogólnej wartości PKB. W III kwartale utrzymał się wzrost spożycia publicznego" - powiedziała Jeznach.

Czytaj więcej...

PAP/B.pl

Źródło:Bankier24
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~ja
czy lewe faktury też sie wliczają do PKB? jeśli tak, to chyba własnie obserwujemy zapaść tej branży...
~Xe
"Polska gospodarka rosła najwolniej od 3 lat"

Czyli za PO rosła wolniej. Więc o co tyle krzyku?
~spowolnienie
"Czyli za PO rosła wolniej. Więc o co tyle krzyku?"

O to że teraz zwalnia.
Nie w tym rzecz że kiedyś już było gorzej, tylko w tym że teraz się pogarsza.
~KOT
Co ten Fitch gada!Dowalić Polsce!A my na ulice pokicać.
~KOD
Dzisiaj idziemy na drugi pogrzeb karła moralnego i przy okazji obejrzeć sarkofag za 1,2mln zł.
~dd
Tylko ze ani w Czechach anie na Węgrzech nie rzucono kilkunastu mld zł w postaci 500+ na rynek... łatwo sobie wyobrazić co by było gdyby nie było 500+, wzrost byłby dużo niższy...
~warszawa
Gdyby nie 500+ to deficyt był by 15 mld. Czyli po prostu nie wydawali.
~aa
A gdyby te pieniądze sensowniej zainwestować.....
~ad
To może dajmy wszystkim po 50 000 wtedy dopiero będzie wzrost . Albo po 5 milionów.
~MacGawer
A czy wiesz jak wyglądał wzrost PKB w Czechach i na Węgrzech? Otóż oni też zaliczyli duży zjazd, pomimo braku 500+: Czechy z 2.6% do 1.9% rdr, a Wegrzy z 2.9% do 2.0% rdr. Polska obsuwa z 3.1% do 2.5% na tym tle wygląda bardzo dobrze. To samo dotyczy większośći państw, 3-ci kwartał był bardzo słaby co IMHO zwiastuje A czy wiesz jak wyglądał wzrost PKB w Czechach i na Węgrzech? Otóż oni też zaliczyli duży zjazd, pomimo braku 500+: Czechy z 2.6% do 1.9% rdr, a Wegrzy z 2.9% do 2.0% rdr. Polska obsuwa z 3.1% do 2.5% na tym tle wygląda bardzo dobrze. To samo dotyczy większośći państw, 3-ci kwartał był bardzo słaby co IMHO zwiastuje początek ogolnoświatowej stagnacji. W tej sytuacji rzad powinien zwiększyć dyscypline budżetową, ciąć podatki i przepisy... A co robi? Zastanawia sie, czy nie zajumac reszty kasy z OFE by reanimować ZUS-owskiego trupa...


Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki