Fed stóp nie podniesie. Ale może obniżyć

2019-04-10 21:12
publikacja
2019-04-10 21:12

Decydenci z Rezerwy Federalnej akcentowali rosnące ryzyko dla wzrostu gospodarczego i dlatego postanowili zrezygnować z kolejnych podwyżek stóp procentowych – dowiedzieliśmy się z protokołów z marcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

/ fot. Britt Leckman / ZUMA Wire

- Większość uczestników oczekiwała, że rozwój prognoz gospodarczych i ryzyka dla tych prognoz zapewne zagwarantują utrzymanie bez zmian przedziału stopy funduszy federalnych przez resztę roku - czytamy w „minutkach” z marcowego posiedzenia FOMC.

W marcu zapadła przełomowa decyzja amerykańskich władz monetarnych, które wtedy już oficjalnie porzuciły plany normalizacji polityki pieniężnej w USA. Większość członków FOMC zrezygnowała z jakiejkolwiek podwyżki stóp procentowych w 2019 roku i zgodziła się na zakończenie ilościowego zacieśnienia (QT) polityki monetarnej, w ramach której Fed redukował swój portfel obligacji.

- Kilku uczestników odnotowało, że ich pogląd na właściwy poziom stopy funduszy federalnych może się zmienić w obu kierunkach, w zależności od nadchodzących danych - odnotowano w protokole z marcowego posiedzenia FOMC.

Sam Komitet podzielił się na dwa obozy. Większość chciałaby utrzymać stopy bez zmian do końca roku, uzasadniając swoje nastawienie "znaczącą niepewnością dotyczącą prognoz". Kilku z nich było też zaniepokojonych wypłaszczeniem się krzywej terminowej. Wciąż istnieje jednak spora grupa opowiadająca się za "skromną" podwyżką (o 25 do 50 pb.) stóp procentowych w 2019 roku. "Jastrzębie" zwracają uwagę na nadmierny wzrost zadłużenia i dźwigni finansowej w sektorze przedsiębiorstw i twierdzą, że wzrost gospodarczy utrzymuje się powyżej wieloletniego trendu.

Reakcja rynku na publikację "minutek" z marcowego posiedzenia władz Rezerwy Federalnej była słaba. Nowojorskie giełdy utrzymały umiarkowane wzrosty z pierwszej części sesji. Dolar początkowo nieznacznie umocnił się względem euro, ale już po kilkunastu minutach oddał większość zysków. Notowania złota wymazały część wcześniejszych wzrostów, ale utrzymały się powyżej 1300 USD za uncję. Reakcja rynku obligacji skarbowych była praktycznie żadna.

W ciągu poprzednich sześciu miesięcy Rezerwa Federalna wykonała zwrot o 180 stopni. Jesienią Fed zapowiadał trzy podwyżki stopy funduszy federalnych w 2019 roku. Jeszcze w grudniu FOMC wbrew naciskom lobby finansowego i prezydenta Trumpa podniósł stopy i zasugerował dwie podwyżki na 2019 roku, a przewodniczący Powell ani myślał modyfikować QT.

Jednak na początku stycznia po wigilijnym spotkaniu tzw. Plunge Protection Team kierownictwo Rezerwy Federalnej nagle zmieniło zdanie, wycofując się z planów dalszego zacieśniania polityki monetarnej i w marcu ogłaszając plan zakończenia QT. Była to bezwarunkowa kapitulacja przed przerażonym lobby finansowym i ubiegającym się o reelekcję prezydentem Trumpem.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
open_mind
A tak przy okazji to tak jak pisałem wcześniej, Brytole nie wymkną się spod topora upadku finansowego Europy i pada-ka też ich dosięgnie. Brawo To się nazywa”solidarność”
open_mind
Nancy Pelosi Kongres USA dostaje szału bo przesłuchiwali dziś Prokuratora generalnego William Barr który powiedział że „kampania szpiegowska miała miejsce” podczas kampanii prezydenta Donalda Trumpa w 2016 r., Dodając: „Myślę, że go szpiegowali podczas kampanii politycznej to wielka sprawa”. Pytanie kto? Oczywiście demokraci.
grzegorzkubik
Złoto nadal w górę?
open_mind
Źle postawione pytanie. Po prostu jak masz fundusze to kupujesz, nie pytasz o cenę i wrzucasz do studni. Takie nastały czasy ! Bo złoto to nie inwestycja to ubezpieczenie a nawet czasami daje zarobić.
ryszard_ochodzki odpowiada open_mind
nie wspominając już o tym, że trzymanie w dłoni krugerranda daje o wiele więcej satysfakcji niż pliku papierkowych biletów banku narodowego. Złoto, ma w sobie moc. Przypomnę, że np. w Wenezueli czy Argentynie był czas że wszyscy się czuli dobrze i bezpiecznie, gdyby ludzie zabezpieczali swoje oszczędności w złocie nie wspominając już o tym, że trzymanie w dłoni krugerranda daje o wiele więcej satysfakcji niż pliku papierkowych biletów banku narodowego. Złoto, ma w sobie moc. Przypomnę, że np. w Wenezueli czy Argentynie był czas że wszyscy się czuli dobrze i bezpiecznie, gdyby ludzie zabezpieczali swoje oszczędności w złocie inflacja, szachrajstwa i bankructwa banków nie byłyby tak bolesne.
open_mind
FED czyta moje komentarze na bankier.pl i według nich postępuje, tyle co mogę powiedzieć!

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki