Powell: skończymy zwijanie QE

2019-02-27 22:07
publikacja
2019-02-27 22:07

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że "wkrótce" przedstawi plany zakończenia procesu normalizacji swojego bilansu. "Ilościowe zacieśnienie" (QT) będące przeciwieństwem QE od miesięcy spędza sen z powiek finansistom.

/ fot. Al Drago / Reuters

"Sądzę, że wypracowaliśmy zręby planu, który - mam nadzieję - wkrótce będziemy mogli przedstawić i który naświetli drogę do końca normalizacji sumy bilansowej" - powiedział Jerome Powell, odpowiadając na pytania kongresmenów z Komisji Usług Finansowych.

Wypowiedź dość enigmatyczna, lecz sam komunikat jest dość jednoznaczny. Znaczy on tyle, że Rezerwa Federalna znalazła się pod tak silną presją lobby finansowego oraz prezydenta Trumpa, że jest gotowa na pełną kapitulację i że jej warunki możemy poznać w najbliższych miesiącach. Miesiącach, albowiem czas w banku centralnym płynie zazwyczaj wolniej niż na rynkach finansowych czy w realnej gospodarce.

To już druga w tym miesiącu wypowiedź przedstawiciela Rezerwy Federalnej zapowiadająca zakończenie QT (ang. quantitative tightening). Dwa tygodnie temu o wytyczeniu planów finalizacji QT mówiła Loretta Mester, szefowa Fedu z Cleveland

/ Rezerwa Federalna.

Bank centralny Stanów Zjednoczonych od października 2017 roku prowadzi operację „zwijania” QE, czyli redukowania portfela obligacji rozdętego w czasie pięciu lat prowadzenia „ilościowego poluzowania”. Polega to na tym, że każdego miesiąca Fed nie wykupuje części zapadających w tym okresie obligacji. A dokładnie chodzi o kwotę 50 mld USD miesięcznie – mniej więcej o tyle każdego miesiąca kurczy się bilans Rezerwy Federalnej.

Normalizacja bilansu jest dla sektora finansowego i administracji federalnej bardziej bolesna niż prowadzony od grudnia 2015 do grudnia 2018 cykl podwyżek stóp procentowych, ponieważ efektywnie odsysa pieniądze z systemu bankowego i przyczynia się do wzrostu rentowności obligacji skarbowych USA. Przez niespełna 1,5 roku Fed ograniczył sówj portfel obligacji z blisko 4,5 bln do niespełna 4 bilionów dolarów.

"Zmierzamy do sytuacji... aby zatrzymać osuszanie bilansu w dalszej części roku" - dodał Powell. Szef Fedu doprecyzował, że zatrzymanie QT pozostawi sumę bilansową w granicach 16-17% PKB wobec ok. 6% przed wybuchem kryzysu finansowego. Ponieważ nominalny PKB Stanów Zjednoczonych wynosi ok. 20 bln USD, to bilans Rezerwy Federalnej musiałby się skurczyć do 3,2-3,4 bln USD.

A to by oznaczało, że musiałby zmaleć o kolejne 600-800 mld dolarów - czyli więcej niż zmalał od października 2017 roku. Zakładając utrzymanie obecnego tempa QT (50 mld USD/miesiąc) oznaczałoby to utrzymanie programu przez przynajmniej 12 miesięcy. Zatem  z tej części wypowiedzi wynikałoby, że proces wygaszania QT będzie powolny i długotrwały.

Najbliższe zaplanowane posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) odbędzie się 19-20 marca.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (9)

dodaj komentarz
tomwak
Oczywiście że można, od 1971 dolar nie posiada pokrycia w złocie, więc hulaj dusza drukuj duży może więcej. Bo kto mu zabroni :)
open_mind
A tymczasem Trump - Już był w ogródku, już witał się z gąską a tymczasem: Aż tu nagle. Szybciej niż planowano zakończył się szczyt Donalda Trumpa i Kim Dzong Una. Biały Dom informuje, że na szczycie w Hanoi nie osiągnięto porozumienia.
Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un opuścili
A tymczasem Trump - Już był w ogródku, już witał się z gąską a tymczasem: Aż tu nagle. Szybciej niż planowano zakończył się szczyt Donalda Trumpa i Kim Dzong Una. Biały Dom informuje, że na szczycie w Hanoi nie osiągnięto porozumienia.
Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un opuścili miejsce spotkania w Hanoi wcześniej niż planowano z tym że jak podano Kim Dzong „Fat” opuścił sptkanie bardzo gwałtownie.
wektorwg
Czyżby Michael Cohen podczas przesłuchania powiedział o kilka słów za dużo?
sel
Tak czy owak na pozostałe aktywa nie ma i nie będzie nabywców bo pewnie nie ma już firm i banków od których je kupili , a nawet jak są to w gorszej sytuacji niż byli...
sel
Skupili biliony nic nie wartych obligacji od nic nie wartych firm i banków i chcą powiedzieć że udało się 500mld tych obligacji tym nierentownym firmom i bankom odkupić? bez rolowania?
jes
Jak zakończą to będą musieli zaraz wystartować z nowym.
zbyszek_
Czyli ze mozna wydrukowac dobrobyt?
wektorwg
Oczywiście. Jak widać masz się nieźle
rekin1986
Nie do końca

Bogactwo bierze się z pracy o wartości dodanej określonej na postawie popytu i podaży

Trzeba odróżnić dwa rodzaje bogactwa

Bogactwo naturalne czyli zasoby którymi dysponujesz a nie pochodzą z pracy człowieka
Bogactwo sztuczne czyli to co człowiek sam wytworzy

Drukowanie
Nie do końca

Bogactwo bierze się z pracy o wartości dodanej określonej na postawie popytu i podaży

Trzeba odróżnić dwa rodzaje bogactwa

Bogactwo naturalne czyli zasoby którymi dysponujesz a nie pochodzą z pracy człowieka
Bogactwo sztuczne czyli to co człowiek sam wytworzy

Drukowanie pieniędzy ma sens gdy jest dopasowane do cyklu rozliczeniowego oraz okresu inwestycyjnego oraz ma określoną stopę zwrotu w danym czasie po odjęciu amortyzacji

Można luzować politykę monetarną gdy pieniądze idą na inwestycje w majątek trwały o niskiej amortyzacji lub finansowanie deficytu budżetowego gdy ten ma określone wydatki inwestycyjne w majątek trwały pod warunkiem , że wydatki te są wyższe niż na politykę socjalną bo nie jest sztuką wydawać na socjal więcej niż na pozostałe wydatki publiczne razem wzięte

Deficyt budżetowy można zwiększać gdy stopa referencyjna jest poniżej inflacji wtedy można tanio inwestować w majątek trwały bo obsługa kredytowa nie przekroczy wartości inwestycji z dnia oddania do użytku

Kasa przejedzona dług zostaje nie jest sztuką bawić się w odpisy aktualizujące utratę wartości aktywów pod MSR nr 36 a potem wmawiać obywatelom socjal wam daliśmy więc pracować nie musicie

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki