Trump wzywa Rezerwę Federalną do obniżki stóp procentowych

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe, a zamiast prowadzić program "zacieśniania ilościowego" (QT) powinna powrócić do luzowania ilościowego (QE), ponieważ inflacja pozostaje niska. Jego zdaniem, choć nowo opublikowane dane wskazują na dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki, to działania banku centralnego spowalniają jej wzrost.

(fot. Kevin Lamarque / FORUM)

Trump jest krytykiem polityki monetarnej Fedu prowadzonej przez Jeremy'ego Powella, mimo że on sam go powołał na to stanowisko. W zeszłym roku amerykański bank centralny podniósł stopy procentowe cztery razy, a za ich podniesieniem opowiedziało się także dwóch innych nominowanych przez prezydenta członków Rady Gubernatorów Fedu.

W czwartek Trump poinformował, że na jedno z dwóch nieobsadzonych miejsc w siedmioosobowej Radzie nominuje Hermana Caina, byłego prezesa sieci Godfather's Pizza i swojego politycznego sojusznika. Z kolei dwa tygodnie temu zapowiedział, że drugie z wakujących miejsc obejmie konserwatywny komentator gospodarczy Stephen Moore, który podobnie jak Trump krytykował zeszłoroczne podwyżki stóp procentowych.

W czwartym kwartale zeszłego roku wzrost PKB w stosunku do czwartego kwartału 2017 r. wyniósł 2,2 proc., co było wyraźnie poniżej wyników z dwóch poprzednich kwartałów, jak i poniżej prognoz analityków. W związku z tym Fed podczas marcowego posiedzenia pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 2,25-25 proc., a na dodatek zmienił prognozy na bieżący rok - zamiast przewidywanych dwóch podwyżek bank centralny spodziewa się, że w tym roku poziom stóp się nie zmieni.

Wezwania Trumpa do obniżki stóp procentowych mają związek z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA. Przyspieszenie wzrostu gospodarczego, co zwykle jest efektem obniżki stóp, zwiększa szanse obecnego prezydenta na reelekcję.(PAP)

bjn/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 32 bha

A ponad 22 Bilionowy dług kraju coraz szybciej rośnie na karkach społecznych do spłaty każdego roku narastających coraz szybciej odsetek od całości zadłużenia .Żałosna od lat na maxa nieodpowiedzialność i krótkowzroczność pseudo rządzicieli....

! Odpowiedz
0 5 bha

Ps. http://www.usdebtclock.org/

! Odpowiedz
12 10 ajwaj odpowiada bha

prez. Trump to odziedziczyl
robi co moze

! Odpowiedz
0 8 bha odpowiada ajwaj

Zawsze tak mogą powiedzieć o sobie nowi niby rządziciele nie moja niby wina???Jednak każdy z nich robi praktycznie to samo latami zadłużając kraj nowymi co roku deficytami w budżecie ,nowymi zaciąganymi kredytami ,emisjami obligacji skarbu Państwa etc.niestety zadłużając cały kraj na na coraz droższy koszt społeczny do spłaty wszystkich od noworodka do staruszka oraz na Wieczność wszystkich przyszłych Pokoleń ! ! ! .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 talmud

https://www.youtube.com/watch?v=OBFDsDsX7ig

! Odpowiedz
7 18 pyton112

Po co spłacać dług skoro USA posiada 250 samolotów f35 10 lotniskowcow i 700mld $ budżetu na armię?

! Odpowiedz
5 6 ajwaj

nie daj sie oszukac :)
1/3 budzetu wojny to koszty personelu > renty, pensje, odszkodowania Vietnam, Afganistan itd.
1/3 budzetu wojny to koszty biezace (przekret np. F-35 kosztowal 1 500 mld. $ a wyszlo awaryjne badziewie)
1/3 budzetu wojny jest kradziona > PENTAGON nie przeszedl 1. audytu, prez. Trump wie

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 32 trooper

Trump idealnie pasowałby do PIS.

! Odpowiedz
22 38 talmud

trump to hochsztapler ktory siedzi w kieszeni AIPAC - kolejna zagrywka dla biednych niewyksztalconych chamerykanuw - teraz bawia sie w dobry policjant trump zly policjant powell......a propos "dobry raport muellera " za wzgorza golan -ciemny narod kupi wszystko propaganda tlumaczy im jacy to sa naj naj naj......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/USD 0,05% 1,1030
2019-10-15 05:29:00
USD/PLN -0,04% 3,8938
2019-10-15 05:26:00
EUR/PLN 0,01% 4,2949
2019-10-15 05:26:00
CHF/PLN 0,05% 3,9062
2019-10-15 05:26:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil