Mnuchin zwołuje "Plunge Protection Team"

2018-12-24 13:20, akt.2018-12-24 13:41
publikacja
2018-12-24 13:20
aktualizacja
2018-12-24 13:41

Niecodzienna próba uspokojenia rynków finansowych może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych. Na wigilijny poniedziałek sekretarz skarbu Stevena Mnuchin zwołał słynny "Plunge Protection Team".

/ fot. CARLO ALLEGRI / FORUM

„Przeprowadziłem dzisiaj indywidualne rozmowy telefoniczne z prezesami sześciu największych krajowych banków” – oznajmił w niedzielę w nocy Steven Mnuchin za pośrednictwem Twittera. Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że „wszystkie banki zapewniły, że mają dostatecznie dużo płynności, aby pożyczać pieniądze konsumentom i biznesowi” – czytamy w oficjalnym komunikacie Departamentu Skarbu.

Sekretarz Mnuchin odbył rozmowy z szefami Bank of America, Citi, Goldman Sachs (dla którego kiedyś pracował), JPMorgan Chase, Morgan Stanley oraz Wells Fargo. Wydany w niedzielę komunikat Departamentu Skarbu uspokaja, że rynki funkcjonują normalnie i nie ma żadnych problemów z rozliczeniem transakcji i depozytów zabezpieczających.

Co więcej, na wigilijny poniedziałek sekretarz Mnuchin zwołał Prezydencką Grupę Roboczą ds. rynków finansowych,  znaną powszechnie jako "Plunge Protection Team" (grupa ds. przeciwdziałania krachom giełdowym). Oficjalnym celem spotkania najważniejszych urzędników odpowiedzialnych za nadzór nad amerykańskim rynkiem finansowym (zarząd Rezerwy Federalnej, FDIC, SEC i CFTC) jest „dyskusja na temat koordynacji wysiłków mających na celu zapewnienie normalnego funkcjonowania rynku” – czytamy w komunikacie. Sekretarz Mnuchin przerwie zatem urlop, który spędza na meksykańskich plażach.

Tego typu zapewnienia władz i nadzwyczajne (w Wigilię!) spotkania "Plunge Protection Team" są zdarzeniami wyjątkowymi i sugerują, że sytuacja na rynku finansowym jest kryzysowa. Tymczasem na amerykańskim rynku finansowym większych problemów. Owszem, w grudniu mieliśmy silne spadki na Wall Street, ale choć Dow Jones zalicza najgorszy miesiąc od kryzysu finansowego, to aż do wczoraj nikt nie mówił o sytuacji nadzwyczajnej.

Być może sekretarz Mnuchin chciał w ten sposób uspokoić inwestorów po tym, jak w sobotę gruchnęła wiadomość, jakoby prezydent Donald Trump rozważał zwolnienie Jerome’a Powella ze stanowiska szefa Rezerwy Federalnej. Podobno gospodarz Białego Domu wściekł się po tym, jak Fed w zeszłą środę podniósł stopy procentowe wbrew publicznym nawoływaniom prezydenta, aby tego nie robił.

Mianowany przez prezydenta USA przewodniczący Rezerwy Federalnej jest praktycznie nieodwoływalny i do tej pory nie zdarzyło się, aby którykolwiek z amerykańskich prezydentów w ogóle próbował takiej sztuki. Sam Fed jest formalnie prywatnym bankiem i w praktyce znajduje się poza jakąkolwiek kontrolą administracji państwowej oraz Kongresu.

/ Bankier.pl

Ok. godziny 13:00 na zwykle niezbyt płynnym, wigilijnym rynku doszło do gwałtownego spadku notowań kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Futures na S&P500, które jeszcze po południu zyskiwały ok. 0,5% o 13:40 zniżkowały o 0,5%. Handel na rynku kasowym w Nowym Jorku jak zwykle rozpocznie się o 15:30, ale dzisiejsza sesja została skrócona (jak zwykle) do 19:00 czasu polskiego.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
wujeksasza
Open mind to ruski troll. zamiast pisać o nędzy w rosji pisze o problemach bogatego zachodu
open_mind
Tak pytanie. Mnuchin zwołał szefów banków USA w wigilię aby tylko zapytać.! Chłopaki a wszystko w porządku, macie zachowaną płynność bankową? Oni zgodnym chórem Tak prezesie mucha nie siada. Mnuchin odebrał tą wiadomość i do prasy: Sprawdzałem i wszystko jest pod kontrolą, Ja pytam. I tylko po to spotkali Tak pytanie. Mnuchin zwołał szefów banków USA w wigilię aby tylko zapytać.! Chłopaki a wszystko w porządku, macie zachowaną płynność bankową? Oni zgodnym chórem Tak prezesie mucha nie siada. Mnuchin odebrał tą wiadomość i do prasy: Sprawdzałem i wszystko jest pod kontrolą, Ja pytam. I tylko po to spotkali się w trybie pilnym w Wigilie! ?????
muaithai
A od kiedy to wigilia jest jakims szczegolnym dniem dla starszych w wierze?
marxs
"Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że „wszystkie banki zapewniły, że mają dostatecznie dużo płynności, aby pożyczać pieniądze konsumentom i biznesowi"-hahaha niech gościu nie śmieszy ludzi drukarki $ w USA pracuja już w systemie 4-brygadowym i zielonych śmieci na pewno nie braknie a czy "Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że „wszystkie banki zapewniły, że mają dostatecznie dużo płynności, aby pożyczać pieniądze konsumentom i biznesowi"-hahaha niech gościu nie śmieszy ludzi drukarki $ w USA pracuja już w systemie 4-brygadowym i zielonych śmieci na pewno nie braknie a czy będzie mozna za nie coś kupić to raczej wątpliwe bo na rynku papierowych smieci tzw."pieniądze" lada moment panika
piterro1980
Jak czytam posty tego ,,open mind'' to własnym oczom nie wierzę skąd wziął się taki panikarz. Teraz zwracam się bezpośrednio do ciebie panie\pani open mind. Weź na wstrzymanie albo idź do psychiatry niech ci da coś na uspokojenie bo dostajesz sraczki umysłowej.
open_mind
Niebawem dowiesz się oficjalnie z gazet – będzie łatwo zauważalne bo będzie dużymi literami i tłustym drukiem.
ald
Szef Skarbu zwołał jedynie zebranie opłatkowe a tu już wszyscy panikują. Również i w tym temacie autor tego wpisu co poniżej okazał się bardziej na bieżąco a do tego idealnie trafia w punkt. Warto prześledzić inne wpisy bo przedstawia wiele cennych informacji: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2018/12/24/rajd-Szef Skarbu zwołał jedynie zebranie opłatkowe a tu już wszyscy panikują. Również i w tym temacie autor tego wpisu co poniżej okazał się bardziej na bieżąco a do tego idealnie trafia w punkt. Warto prześledzić inne wpisy bo przedstawia wiele cennych informacji: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2018/12/24/rajd-swietego-mikolaja-fail/
open_mind
Tak - Giełda w USA znowu padła na pysk, i to bez sarkazmu jest bardzo, bardzo, bardzo, dobra wiadomość czym szybciej tym prędzej nastąpi powrót do normalności, chociaż zmiany jakie nastąpią nas zabolą

[S&P 500 2,351.25 -65.37(-2.71%)] [Dow 21,794.10 -651.27(-2.90%)] [ Nasdaq 6,192.92 -140.08(-2.21%)]

Mike
Tak - Giełda w USA znowu padła na pysk, i to bez sarkazmu jest bardzo, bardzo, bardzo, dobra wiadomość czym szybciej tym prędzej nastąpi powrót do normalności, chociaż zmiany jakie nastąpią nas zabolą

[S&P 500 2,351.25 -65.37(-2.71%)] [Dow 21,794.10 -651.27(-2.90%)] [ Nasdaq 6,192.92 -140.08(-2.21%)]

Mike Maloney już 17 tego Września przewidział że upadek nastąpi 25 grudnia 2018 taki sprytny – zobaczymy.
Znowu na zamknięciu galeria klaskała jak oszalała. Masakra
open_mind
"Zaklinacze" mówią że: Giełdy upadają ale z ekonomią nic nie jest źle – znaczy Putin?
Trump ma wytłumaczenie – To FED FED FED FED FED FED. Prywatna kompania zrobiła nam sabotaż trzeba ją unicestwić i będzie miał racje bo jak nastąpi bieda to ludzie zwrócą się po pomoc nie do FEDu ale do rządu.!.
xxpp
nie masz pojecia o czym piszesz.
obecny krach moze przerodzić się w ostateczny kolaps systemu. w marcu zacznie się wojna USA-Chiny.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki