REKLAMA

Evergrande zawiesza notowania giełdowe

Maciej Kalwasiński2022-03-21 08:55analityk Bankier.pl
publikacja
2022-03-21 08:55
Evergrande zawiesza notowania giełdowe
Evergrande zawiesza notowania giełdowe
fot. TYRONE SIU / / Reuters

Evergrande Group oraz jej dwie spółki zależne zawiesiły dziś notowania na giełdzie w Hongkongu. Wstrzymano również handel papierami dłużnymi flagowego podmiotu grupy w Chinach kontynentalnych. Inwestorzy czekają na plan restrukturyzacji giganta oraz wykup zapadających w środę obligacji.

Notowania zostały zawieszone na wniosek spółek do czasu opublikowania przez nie komunikatów zawierających informacje poufne. Evergrande nie wskazała, czego będą one dotyczyć, ale media spekulują, że deweloper może zaprezentować oczekiwany plan restrukturyzacji.

Pod koniec stycznia przedstawiciele spółki dawali sobie na to maksymalnie 6 miesięcy, tymczasem własną propozycję miały do Pekinu wysłać już władze prowincji Guangdong. W lutym prezes Evergrande robił dobrą minę do złej gry, proponując model "business as usual". "Najpierw trzeba w pełni wznowić prace na budowach, potem przywrócić działalność operacyjną, następnie spłacić kolejne długi i wyjdziemy na prostą" - miał wówczas stwierdzić Hui.

Chińskie media donoszą dziś, że jeszcze w tym tygodniu, prawdopodobnie w pierwszej jego połowie, władze spółki mają nakreślić inwestorom założenia planu restrukturyzacji.

W weekend flagowy podmiot grupy z Chin kontynentalnych - Hengda - uzgodnił z wierzycielami przesunięcie spłaty kuponu od obligacji o wartości nominalnej 4 mld juanów, unikając w ten sposób formalnej niewypłacalności w Państwie Środka. Globalne agencje ratingowe uznały Evergrande Group - osobny podmiot prawny niż Hengda - za niewypłacalny w grudniu ubiegłego roku.

W ostatnich miesiącach spółka nie wypłacała kuponów należnych posiadaczom jej obligacji denominowanych w dolarach. W środę ma do wykupu zapadające papiery. A to oznacza, że powinna głębiej sięgnąć do kieszeni - jest zobowiązana do wypłaty inwestorom nie setek milionów dolarów, lecz 2,1 mld dol. Kolejna seria - o wartości 1,5 mld dol. - zapada 11 kwietnia. W obecnych okolicznościach trudno oczekiwać, że "najbardziej zadłużony deweloper świata" ureguluje zobowiązania, co znajduje odzwierciedlenie w rynkowej cenie papierów - za te marcowe inwestorzy są skłonni płacić mniej niż 10 centów za dolara - wynika z notowań na bondsupermart.com.

W ubiegłym roku akcje Evergrande Group zanurkowały o blisko 90 proc. Licząc od początku tego roku są 2,5 proc. nad kreską.

Bloomberg

Ostatnio wsparły je - podobnie jak inne chińskie walory - komunikaty płynące z Pekinu. Władze Państwa Środka zapowiedziały rychłe rozwiązanie problemów sektora nieruchomości i wsparcie deweloperów w tranzycji do nowego modelu rozwojowego oraz poinformowały, że na razie nie zamierzają rozszerzać pilotażowego programu opodatkowania nieruchomości na kolejne miasta.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
dzejms
Chora gospodarka baniek kreowana przez banksterów. Masakra.
semperparatus
Hui-Ka-Yan w kłopocie?
next3
Konwersacja ruskich trolli poniżej na poziomie "Komsomolskiej Pravdy", hehehe
szprotkafinansjery
Ja nie popieram PiS ani nie jestem przeciwko pomocy Ukrainie jak trolley.
trolley odpowiada szprotkafinansjery
To w jakiej marnej agencyjce wpływu społecznego i marketingu szeptanego po forach siedzisz? Bo widzę że skończyła się kasa od dewów a spadła od usmańców hehe. Kłam Pinokio, kłam... :)
szprotkafinansjery
I bardzo dobrze, giełda to szulernia i narzędzie dla oszustów i spekulantów. W Moskwie tez to w końcu zrozumieli.
trolley
Też tak uważam. Gorsze są tylko obligacje deweloperów hehe

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki