REKLAMA

Szaleństwo na chińskich akcjach

Maciej Kalwasiński2022-03-17 10:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-03-17 10:00

Inwestorzy rzucili się na gwałtownie przecenione akcje chińskich spółek po tym, jak Pekin wysłał na rynek kilka uspokajających komunikatów. 

Szaleństwo na chińskich akcjach
Szaleństwo na chińskich akcjach
fot. Leah Millis / / Reuters

Paniczna wyprzedaż walorów chińskich spółek na początku tygodnia skłoniła władze Państwa Środka do interwencji. Urzędnicy z Pekinu, na czele z Liu He, człowiekiem Xi Jinpinga ds. gospodarczych, publicznie odpowiedzieli na kluczowe obawy inwestorów:

  • zasugerowali, że zacieśnianie regulacji wobec sektora technologicznego zakończy się "tak szybko jak to możliwe", a sam proces będzie przejrzysty i przewidywalny;
  • zapowiedzieli rychłe rozwiązanie problemów sektora nieruchomości i wsparcie deweloperów w tranzycji do nowego modelu rozwojowego, a następnie poinformowali, że na razie nie zamierzają rozszerzać pilotażowego programu opodatkowania nieruchomości na kolejne miasta;
  • wyrazili poparcie dla chińskich firm chcących debiutować na zagranicznych giełdach oraz podali, że rozmawiają z regulatorem amerykańskiego rynku ws. zasad audytu ksiąg spółek publicznych i strony poczyniły postępy w negocjacjach. Dotychczas Chińczycy twardo podkreślali, że nie zamierzają "otworzyć" ksiąg przed amerykańskimi audytorami w obawie przed wyciekiem "tajemnic państwowych".

Wśród obietnic Pekinu znalazły się też typowe ogólniki: obietnice utrzymania stabilności na rynku finansowym, wsparcia gospodarki w I kwartale czy realizacji "dobrych dla rynku" polityk.

Inwestorzy zareagowali entuzjastycznie, odreagowując gwałtowne spadki z poniedziałku i wtorku. Po rekordowej wyprzedaży nadeszło rekordowe odbicie. Indeks chińskich spółek notowanych w Hongkongu w środę odbił o 12,5 proc., a w czwartek dodał kolejne 7,5 proc. Indeks spółek technologicznych podskoczył o 22 proc., a kolejnego dnia - o blisko 8 proc. Cena akcji Alibaby poszła w górę o blisko 43 proc., a Tencenta - o 31 proc. Szalały notowania deweloperów. Najwięksi z nich - Country Garden i Sunac - odbili się ze środowego dołka o 63 proc. i 106 proc. Flagowy Hang Seng odrobił 9 proc., a dziś - następne 7 proc. Jeszcze mocniej odbijały wyceny chińskich spółek na Wall Street. Indeks Golden Dragon China notowany na Nasdaqu wzrósł w środę o 33 proc.

Najsilniejsze od kilkunastu lat odbicie okazuje się mniej imponujące, gdy spojrzeć na nie w szerszej perspektywie. Tylko w ostatnim roku największe spółki notowane w Hongkongu, nawet po ostatnich potężnych wzrostach, są po kilkanaście-kilkadziesiąt procent na minusie. Podobnie jest z walorami notowanymi na Wall Street. Główne indeksy parkietów z Chin kontynentalnych pozostają w okolicach najniższych poziomów od ponad 1,5 roku.

Bloomberg

Podstawowe pytanie brzmi, czy obecne wzrosty to tzw. odbicie zdechłego kota, czy bardziej trwałe odwrócenie trendu. Władze w Pekinie priorytetowo traktują bezpieczeństwo i stabilność, szczególnie w roku "wyborczym", gdy Xi Jinping ma sobie zagwarantować trzecią, precedensową kadencję na stanowisku sekretarza generalnego partii, czyli najważniejszej osoby w Państwie Środka. Inwestorzy mogą więc mieć nadzieję, że jeszcze przez co najmniej pół roku chińskie władze zechcą im prezentować swoją przyjazną twarz.

Co jednak stanie się, gdy na pierwszy plan wróci plan kosztownych w krótkim terminie reform, prowadzących do budowy silniejszego państwa z wielkim sternikiem na czele?

Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
talmud
nikt już nie chce "wydrukowanego dobrobytu" ???....drukarze mogą wyceny robić astronomiczne....im jest obojętne kto umoczy....ROFL :)
a propos "zwykły dżon" jest 4 x wydajniejszy niż polak...LOL
samsza
Jeżeli FED będzie kontynuował nową politykę, inwestorzy w końcu giełdę USA opuszczą, gdzieś muszą pójść...
bha
A kto jest tym zdechłym kotem chyba Ci coraz mocniej i mocniej codziennie krótkowzrocznie, nieodpowiedzialnie na wieki już wieków zadłużający po uszy społeczeństwa udający niestety jarząbka wciąż niby mocarnego ,bogatego ???.Brak słów
dididif
w czym? w roku "wyborczym"?
kbsn
Jak nie spełni oczekiwań to zostanie wybrany do uczestnictwa w uroczystości swojej egzekucji. Ewentualnie zostanie wybrany do obozu pracy
tyfr28
Rozumiem że start wykresów trzeba było powiązać w jakimś punkcie szkoda tylko że nie widać co najmniej 3 lat w stacz. Okres COVID to szaleństwo odrywające rynki od wycen. Niestety trzeba by samemu poszukać danych by wyciągnąć wnioski w tym temacie. Szkoda.
santoriusz
Panie Macieju, a jak zdechły kot może odbić?
men24a
A my też mamy swoje szaleństwo ale na dawaniu socjalu. Jak to się skończy ? Każdy kto ma o drobine oleju w głowie wie. Na pewno nie będzie to wstawanie z kolan bo kolana będą połamane.
men24a
A po szaleństwie socjalu czas na tarcze antyinflacyjne aby miał za co przeżyć w tej drożyznie.
santoriusz
skończy się tak że wszyscy pójdziemy na socjal i będziemy się socjalizować. Socjalizanci wszystkich krajów łączcie się niech zapanuje powszechne rozdawnictwo. AHOJ.

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki