REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Dzień Edukacji Narodowej. Dziś świętują nauczyciele

2016-10-14 10:19
publikacja
2016-10-14 10:19

14 października to w Polsce Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia swoje święto obchodzą nauczyciele. Statystyczny przedstawiciel tego zawodu w Polsce to 43-letnia kobieta, której przeciętne wynagrodzenie wynosi 4379 zł brutto.

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2015 r., w Polsce we wszystkich typach szkół pracuje 679,8 tys. nauczycieli, z czego blisko 83 proc. to kobiety. Najwięcej nauczycieli zajmuje się wychowaniem przedszkolnym oraz nauką w klasach I-III szkoły podstawowej. Jeżeli chodzi o nauczanie przedmiotowe, najliczniej reprezentowaną grupą są wuefiści. Obecny najstarszy czynny zawodowo nauczyciel ma 87 lat.

490 tys. pracowników oświaty to tzw. nauczyciele tablicowi – pracujący bezpośrednio z dziećmi i realizujący zajęcia dydaktyczne. 412,4 tys. z nich zatrudnieni są na pełny etat, 78,5 tys. pracuje w niepełnym wymiarze godzin.

Jak informuje MEN, polski nauczyciel zarabia przeciętnie 4379 zł. Minimalne wynagrodzenie przedstawicieli tego zawodu w 2016 r. to od 1513 do 3109 zł. Determinuje je stopień zawodowy oraz kwota bazowa. Związek Nauczycielstwa Polskiego walczy o to, by od 2017 r. zarabiać o 10 proc. więcej, tymczasem projekt budżetu zakłada podwyżki płac dla nauczycieli o 1,3 proc.

Dzień Edukacji Narodowej przypada co roku na 14 października. Święto, pod nazwą Dzień Nauczyciela, wprowadziła  Karta praw i obowiązków nauczyciela z 27 kwietnia 1972 r. Od 1982 r. obchodzone jest ono jako Dzień Edukacji Narodowej i uznaje się go za święto wszystkich pracowników oświaty. Data 14 października to upamiętnienie rocznicy powołania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, której inicjatorem był król Stanisław August Poniatowski. KEN była pierwszą w Polsce i Europie instytucją pełniącą funkcję ministerstwa oświaty.

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~kolo
tyle zarabiaja i jeszcze mają przywileje. W której pracy ma się wolne dwa miesiące plus dwa tygodnie ferii zimowych. Luksus, a powinni mieć tak jak każdy pracownik w prywatnej firmie. Bo obalili PRL a dalej na państwowym etacie najlepiej a u prywaciarza nie ma żadnych przywilejów.
~NAUCZYCIEL
Ten gość napisał bzdury na temat wynagrodzeń nauczycieli.Ale gawieź w Polsce uwierzy we wszystko TYLKO NIE W TO CO POWIEDZIAŁ NAUCZYCIEL.Czy to nie wygląda na jakąś jednostkę chorobową?

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki