REKLAMA

Chcą odwołania reformy i 10-proc. podwyżek. Ile zarabiają nauczyciele?

Weronika Szkwarek2016-10-10 13:11redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-10-10 13:11

Kontrowersyjna reforma edukacji i niezadowalające zarobki skłoniły część nauczycieli do wyjścia na ulice. Od pięciu lat ich pensje nie zmieniły się i nadal wynoszą maksymalnie 5 tysięcy złotych brutto.

„Edukacja naszym wspólnym dobrem” – pod takim hasłem dzisiaj w okolicach godziny 14:00 będą pikietować, przeciwko reformom zaproponowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pracownicy oświaty, a także rodzice i uczniowie.

O co walczą nauczyciele

– Nie wyrażamy zgody na niszczenie dorobku polskiej szkoły, nauczycieli i uczniów oraz na demontaż systemu oświaty! Reforma ogłoszona przez minister edukacji w Toruniu wywoła ogromny chaos – tłumaczy dzisiejsze protesty przewodniczący Związku Nauczycieli Polskich Sławomir Broniarz. Organizacja wystosowała dwa główne postulaty dotyczące wspomnianej reformy:

  • ZNP oczekuje od minister Anny Zalewskiej wycofania projektowanych zmian w oświacie (dwóch projektów ustaw) i przystąpienia do rzeczywistej debaty o potrzebach polskiej edukacji poprzez określenie obszarów wymagających naprawy i wspólne, z wszystkim stronami, ustalenie kierunku zmian. Towarzyszyć temu powinno osiągnięcie porozumienia społecznego co do skali, zakresu i tempa wprowadzania niezbędnych poprawek.
  • ZNP domaga się zwiększenia nakładów na edukację, w tym 10 proc. wzrostu płac nauczycieli od 1 stycznia 2017 r.
/ FORUM

Ile zarabiają nauczyciele?

Zarobki nauczycieli są uzależnione od kwoty bazowej i stopnia zawodowego. Minimalne wynagrodzenie nauczycieli określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. i od 1 września 2016 r. wynosi od 1513 zł do 3109 zł.

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli od 1 września 2016 r.

Poziom wykształcenia

Stopnie awansu zawodowego

nauczyciel stażysta

nauczyciel 
kontraktowy

nauczyciel
mianowany

nauczyciel
dyplomowany

1

Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym

2265 zł

2331 zł

2647 zł

3109 zł

2

Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym

1993 zł

2042 zł

2306 zł

2707 zł

3

Tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych

1759 zł

1802 zł

2024 zł

2366 zł

4

Pozostałe wykształcenie

1513 zł

1548 zł

1724 zł

2006 zł

Źródło: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r.

W tym roku podstawa wynagrodzenia wynosi 2717,59 zł brutto i według art. 30 Karty Nauczyciela średnie zarobki tej grupy prezentują się następująco:

  • nauczyciel stażysta – 100 proc. kwoty bazowej (2717,59 zł),
  • nauczyciel kontraktowy – 111 proc. kwoty bazowej (3016,52 zł),
  • nauczyciel mianowany – 144 proc. kwoty bazowej (3913,33 zł),
  • nauczyciel dyplomowany – 184 proc. kwoty bazowej (5000,37 zł).

Ponadto pracownikom przysługują dodatki – za wysługę lat (1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od czwartego roku pracy) motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy. Nauczyciele otrzymują wynagrodzenie również za przepracowane godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.

Przez pięć lat nauczycielom nie udało się wywalczyć podwyżek. Pracownicy oświaty liczą na przełom w 2017 roku i postulują wzrost płac o 10 proc. Tymczasem w projekcie budżetu wskazano, że kwota części oświatowej subwencji ogólnej na 2017 rok zawiera podwyżki dla nauczycieli o 1,3 proc., czyli o około 35-63 złotych – podają związkowcy.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (323)

dodaj komentarz
~no_name
Niech napiszą ile godzin miesięcznie/tygodniowo pracują. Teoretycznie zarabiają mało ale na godzinę pracy wychodzi już nie tak źle.
Dodatkowo wole wakacje, ferie, wszystkie święta.
~jack
NIE dodałem jeszcze ,dać podwyżki tak jak emerytom i rencistom pisowa hołota dała. Czyli 10 zł.brutto / 8 netto miesięcznie. Sprawa rozwiązana.
~jack
dlaczego nie strajkujecie w wakacje ,jask macie płatny urlop ponad 2-mce ??? tylko teraz. Młodzi coraz głupsi ,szkoła nie wychowuje -nie uczy ! za co te podwyżki ,nie mam zielonego pojęcia. Kto dał gwarancję WIECZNEGO zatrudnienia ?. To jakiś cyrk i całkowita głupota.
~fj
Najlepiej to zlikwidować powszechne szkolnictwo. Wystarczą trzy klasy, będzie jak przed wojną.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Ares
A gdzie podatek od korepetycji sąsiadka dyrektorka dziennie udziela 3 godz korepetycji po 45 zł /godz zero płacenia podatku o stronie moralnej i przykładzie jaki daje uczniom nie wspomnę . Przykład chamstwa idzie od góry.
~Życzliwy
Nie musi płacić od tego podatku! Proszę dokładnie sprawdzić przepisy i poradzić się prawnika!
~jack
po co donosisz ? z PiS jesteś ???.
~rattaman
Jako że podatki zbierane są pod przymusem, to w płacenie bądź nie podatków nie ma nic wspólnego z moralnością.
~Ares odpowiada ~Życzliwy
Umrzeć i płacić podatek musi każdy takie jest odwieczne prawo a skoro nie muszą to jest to niekonstytucyjne prawo .

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki