REKLAMA

Dojeżdżasz do pracy? Zapłacisz mniejszy podatek

Barbara Sielicka2012-04-27 06:00
publikacja
2012-04-27 06:00
Pracownicy, którzy dojeżdżają do pracy i ponoszą z tego tytuły wydatki, mogą rozliczyć je ryczałtowo w deklaracji rocznej. Po spełnieniu określonych warunków w zeznaniu PIT za 2011 rok możemy wpisać także wydatki faktycznie poniesione.

Ryczałtowe koszty uzyskania przychodu dla pracownika miejscowego standardowo wynoszą:

 Jeden stosunek pracyWiele stosunków pracy
Miesięcznie111,25 złDla każdej umowy 111,25 zł
Rocznie1335,00 zł2002,05 zł

Z kolei dla pracownika dojeżdżającego kształtują się one zastępująco:

 Jeden stosunek pracyWiele stosunków pracy
Miesięcznie139,06 złDla każdej umowy 139,06 zł
Rocznie1668,72 zł2502,56 zł

Jeżeli jednak pracownik ponosi większe koszty na dojazd do pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, może on w zeznaniu PIT podać wartość faktycznie poniesionych wydatków. Pod warunkiem jednak, że będą one udokumentowane imiennymi biletami okresowymi.

Jeżeli podatnik ponosi większe koszty niż przewidziane w ryczałcie, a nie ma odpowiednich dokumentów to potwierdzających, wówczas może skorzystać tylko ze standardowych kosztów przewidzianych w ryczałcie. Natomiast w przypadku dojazdu pracownika samochodem nie można rozliczyć faktycznie poniesionych wydatków.

Koszty dojazdu opłacane przez pracodawcę


Jeżeli pracodawca opłaca koszty dojazdu pracownika do pracy, wówczas pracownik rozlicza koszty ryczałtem. W tym wypadku nie ma możliwości rozliczenia kosztów faktycznie poniesionych i udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi. Pracownik nie może także wówczas skorzystać z podwyższonego ryczałtu za zamieszkiwanie poza miejscowością, w której mieści się zakład pracy - przysługuje mu rozliczenie standardową wysokością ryczałtów.

Wyjątkiem jest, kiedy koszty dojazdu pracownika pokrywane przez pracodawcę, stanowią dla podwładnego przychód podatkowy (np. zwroty za bilety dojazdowe na podstawie przedstawionego dowodu poniesienia wydatku). W takiej sytuacji możliwe jest rozliczenie ryczałtem z podwyższonymi wartościami.

Procentowe rozliczenie kosztów


Przy niektórych źródłach przychodu koszty można rozliczyć procentowo, np. 20% uzyskanego przychodu. Przy tej metodzie rozliczenia można uwzględnić wydatki faktycznie poniesione na dojazd, jeżeli są one wyższe niż stawka procentowa. Nie ma przy tym obowiązku udokumentowania kosztów imiennymi biletami okresowymi. Teoretycznie potwierdzeniem może być każdy dowód, który potwierdza poniesienie wydatku przez podatnika.


Więcej o tym, jak rozliczyć koszty dojazdu do pracy na stronie: www.pit.pl

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl
Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Mazia
A czy jeśli pracodawca nie uwzględnił podwyższonych kosztów to czy można sobie rozliczając pit wpisać te wyższe?
~aFGHD
pytanie:a czy pracodawca wystawiajac PIT nie uwzglednia tego ryczaltu w kosztach uzyskania?
~WOstatniejChwili
Na szczęście jeszcze nie złożyłem zeznań. Parę więc złotówek zostanie w mej kieszeni.
~Sirk
To takie polskie przecież ... po sprawie!!!!!! Dziękujemy za uwagę możecie sobie rozliczyć koszty dojazdu w przyszłym roku podatkowym pod warunkiem nie cofnięcia ulgi przez urzędników, przecież oni do pracy latają samolotami.
~Kons
Czemu tak wcześnie, przecież można było opublikować artykuł po 30 kwietnia

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2011

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki