REKLAMA

Dietl na WallStreet: Spółki, które nie chcą się komunikować z inwestorami, będą musiały pożegnać się z parkietem

2023-05-26 11:28
publikacja
2023-05-26 11:28

Spada liczba notowanych spółek, ale rośnie ich wartość - mówi prezes GPW Marek Dietl podczas Konferencji WallStreet w Karpaczu. - Musimy dbać o tych emitentów, którzy już są - dodaje. 

Dietl na WallStreet: Spółki, które nie chcą się komunikować z inwestorami, będą musiały pożegnać się z parkietem
Dietl na WallStreet: Spółki, które nie chcą się komunikować z inwestorami, będą musiały pożegnać się z parkietem
/ Bankier.pl

Poniżej prezentujemy zapis spotkania z zarządem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zapraszamy też do relacji na żywo.

Takich dużych spółek w regionie po prostu jest relatywnie niewiele - odpowiada prezes GPW na pytanie o mały udział tematu pozyskiwania nowych emitentów w nowej strategii Giełdy. 

Jak przyciągać nowych inwestorów na GPW? Prezes odpowiada: Potrzebne są nowe produkty i dane. Jesteśmy ograniczeni systemem UTP. Nie jest on już wspierany przez twórców i jest utrzymywany praktycznie dla nas. Rewolucją będzie nowy system WATS. 

Izabela Olszewska o przyciąganiu emitentów: Udało się maksymalnie skrócić czas dopuszczenia nowego emitenta do obrotu. Promujemy naszych i przyszłych emitentów. Organizujemy wiele aktywności, aby prezentować tych emitentów.

Mamy nadzieję, że to okno IPO pojawi się wkrótce. I to nie jest przypadek Polski, ale całej Europy - Olszewska o stanie rynku pierwotnego. 

Olszewska: Rynek IPO się wyciszył, ale ubiegły roku był dobrym rokiem pod względem kolejnych emisji akcji przeprowadzanych przez spółki już notowane. Dużo się dzieje także na NewConnect, tu nowe spółki się pojawiają.

Olszewska: To na co nie mamy wpływu to kwestia wycen, jesteśmy częścią systemu naczyń połączonych na światowym rynku, ale też wybuch wojny w Ukrainie i to że jesteśmy krajem przyfrontowym sprawił, że te wyceny się obniżyły. Rynek IPO wyciszył się. Oczywiscie musze powiedzieć, że jesteśmy w kontakcie z bardzo dobrymi spółkami, które nie chcą rezygnować z debiutu, ale jeżeli miałabym do sprzedania dom, a teraz ceny są trochę niższe, to naturalną rzeczą jest poczekać. Myślę okno dla IPO otworzy się za pewien czas.

Co robić, żeby inwestorzy zostawali na rynku kapitałowym? Ciekawe, dobre spółki, to przede wszystkim, wskazuje Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Jesteśmy giełdą, która w najszerszej skali oferuje takie program, porównując z innymi rynkami – Oleszwska o programie pokrycia analitycznego. Chcemy, żeby to się przełożyło na płynność.

Dietl: naturalną kanwą do rozwoju i spotkań większych grup spółek będzie nasza platforma corwdfundingowa, na której inwestorzy będą mieć dostęp do innego rodzaju podmiotów.
Prezes GPW wspomniał także o pomysłach rozszerzenia oferty na aktywa pozafinansowe, takie jak dzieła sztuki, które będą tokenizowane.

Olszewska o komunikacji spółek z inwestorami: Mamy faktycznie spółki, które nie do końca sobie uświadomiły wagę tego nowego rozdziału w historii spółki. Że giełda nie tylko jest miejscem pozyskiwania kapitału, ale także odpowiedniej komunikacji z inwestorami. Chcemy pokazać spółkom, jakie informacje są potrzebne, żeby ja odpowiednio pokazać inwestorowi.

Chcemy, żeby spółki zdawały sobie sprawę, że inwestor indywidualny jest równie ważnym klientem jak duży inwestor. W ofercie giełdy znajdzie się cały pakiet usług, które będą wspierać komunikację spółek.

Dietl o komunikacji spółek z inwestorami: Niektóre spółki kiepsko się komunikują, bo nie chcą, ale wiele spółek nie umie się komunikować. Chcemy takie spółki tego nauczyć. Sztuczna inteligencja do generowania odpowiedzi, technologia i know how mogą pomóc spółkom w skutecznej komunikacji.

Olszewska: Dobre przedstawienie tzw. equity story nie jest takie proste. To nie jest naturalna umiejętność spółki.

Dietl: Spółki, które nie chcą się komunikować z inwestorami, będą musiały pożegnać się z parkietem. Część spółek, które na fali entuzjazmu wkroczyły na rynek, nie mając w dna komunikacji z inwestorami, zejdzie z parkietu.

Olszewska o Global Connect: Idea Global Connect jest dobra. W zasadzie codziennie są obroty. Jeszcze małe, ale mamy na razie 7 spółek. Ten pierwszy okres traktujemy jako pilotażowy. Widzimy, że pewne rzeczy trzeba optymalizować. Robi to nasz partner. Okazuje się, że ściąganie papierów jest kosztowne. Plany nasze są takie, żeby na tym rynku pojawiło się więcej spółek. Wnioski z tego początkowego okresu: będziemy wprowadzać spółki nie tylko, które są blue chipami, ale także spółki znane. Debiut Jeronimo Martens został pozytywnie odebrany. Będziemy się koncertować nie tyle na ilości, ale żeby to były znane nazwy. Chcemy bardzo udrożnić, żeby pojawiały się tu ETFy zagraniczne.
Trzeba zwiększyć skale rynku i będziemy mieli obroty.

Ja nie jestem w tej arystokracji. Nie nadaję się na inwestora - powiedział prezes GPW. - Badano mózgi traderów, którzy są bardzo skuteczni i one są inne, ja nie należę do tej arystokracji, ale jako zwolennik egalitaryzmu przyjmuję, że nie należę do waszego grona - dodał.

Spółki to awangarda gospodarki, która ma DNA rynek publiczny i inwestorzy też powinni być elitą. W Polsce nie bardzo akceptujemy jakiekolwiek przykłady elitarności. Często trudno nam się pozbyć zazdrości, że mamy różny zasób talentów - dodał.

Krzysztof Kolany zapytał, kiedy zobaczymy tokeny na srebro? "Platformę do tokenizacji testujemy wewnętrznie. Największa trudność to VAT na srebro. Dopóki nie zostanie zniesiony, ten produkt nie ma sensu".

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (3)

dodaj komentarz
akcjoinm
skoro ten nieudacznik Marek Dietl nie zna się akcjach, nie wie co to inwestycja to niech zrezygnuje z prezesury i zajmie się wypasaniem gęsi bo obawiam się, że gdyby mu dano wypasać krowy to by je pogubił !
Kolejny raz wystakuje z jakmiś tekstami o arystokracji, jak widać ma z tym jakiś problem. W pamiętnym styczniowym wywiadzie
skoro ten nieudacznik Marek Dietl nie zna się akcjach, nie wie co to inwestycja to niech zrezygnuje z prezesury i zajmie się wypasaniem gęsi bo obawiam się, że gdyby mu dano wypasać krowy to by je pogubił !
Kolejny raz wystakuje z jakmiś tekstami o arystokracji, jak widać ma z tym jakiś problem. W pamiętnym styczniowym wywiadzie mówił również, że kupowanie akcji nie jest dla arystokracji ale jednocześnie zapytany co w takim razie maja inwestować indywidualni wskazał i polecał ...kontrakty terminowe oraz produkty strukturyzowane z...uwaga uwaga uwaga to będzie hit...z dźwignią finansową hahaha
i ten koleś zarządza GPW :D
faramir_z_gondoru
Rozumiem zatem, że na naszej giełdzie nie będzie spółek skarbu państwa? W pierwszej kolejności do wywalenia. Ich działanie nie ma nic wspólnego z działaniem w warunkach gospodarki rynkowej. Zarządzane przez tępych politycznych nominatów lub rodziny polityków, sztucznie potworzone monopole, nie liczące się akcjonariuszami mniejszościowymi,Rozumiem zatem, że na naszej giełdzie nie będzie spółek skarbu państwa? W pierwszej kolejności do wywalenia. Ich działanie nie ma nic wspólnego z działaniem w warunkach gospodarki rynkowej. Zarządzane przez tępych politycznych nominatów lub rodziny polityków, sztucznie potworzone monopole, nie liczące się akcjonariuszami mniejszościowymi, okradające akcjonariuszy za pomocą różnych kruczków, nie wypłacające dywidendy mimo kolosalnych zysków.
tomitomi
Marku ! , z takim umysłem daleko zajdziesz !!! , tylko nie wypowiadaj się publicznie !

Powiązane: Konferencja WallStreet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki