WYKRESY TYGODNIADeweloperski armagedon, inflacyjne rozdroże i koniec Shopee (pi-pi-pi)

Michał Litorowicz2023-01-14 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-14 06:00

Styczeń długo się rozkręcał, ale gdy już to zrobił, ciężko było nadążyć za wszystkimi rynkowymi zdarzeniami. Najdobitniej udowadnia to liczba wykresów, za pomocą których podsumowaliśmy mijający tydzień. 

Deweloperski armagedon, inflacyjne rozdroże i koniec Shopee (pi-pi-pi)
Deweloperski armagedon, inflacyjne rozdroże i koniec Shopee (pi-pi-pi)
fot. Marc Ward / / FORUM

1. Dezinflacja w Polsce potwierdzona przez GUS. Ale wzrost cen jeszcze przyspieszy

Zaledwie o 0,1 proc. wzrosły w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do listopada - wynika z wyliczeń GUS-u. Niestety w ujęciu rocznym inflacja pozostaje bardzo wysoka, a w najbliższym czasie znów przyspieszy.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

2. Inflacja w Ameryce spada, jak tego oczekiwano

Grudzień przyniósł dalsze hamowanie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Jeśli wierzyć rządowym statystykom, to indeks cen dóbr konsumpcyjnych odnotował wręcz kosmetyczny spadek względem listopada. Wciąż niepokojąca jest za to dynamika inflacji bazowej.

3. Poważne kłopoty giełdowych deweloperów. „Mamy zapaść, armagedon". Nie ma co liczyć na obniżki cen mieszkań?

Giełdowi deweloperzy raportują mocny spadek sprzedaży mieszkań za cały 2022 r. Najbardziej tąpnięcie na rynku odczuł Atal, dla którego roczny wolumen zmniejszył się o ponad połowę. Czwarty kwartał, chociaż gorszy od tego sprzed roku, w kilku przypadkach zaskoczył względem poprzedniego okresu. 

Bankier.pl

4. Rafako zamierza złożyć wniosek o upadłość. Kurs spółki zanurkował

Wydaje się, że dni giełdowego Rafako są policzone. Tak przynajmniej wynika z komunikatu zarządu spółki opublikowanego w czwartek. To m.in. pokłosie wniosku Taurona o wypłatę kar umownych i odszkodowania za wykonanie bloku energetycznego w Jaworznie.

Na decyzję kierownictwa Rafako panicznie zareagowali inwestorzy, sprowadzając cenę akcji do 80 groszy. Na koniec czwartkowej sesji spadki wyniosły 25 proc., a cena akcji podskoczyła do 1,11 zł. Obroty na spółce przekroczyły 10,4 mln zł.

Bankier.pl

5. Historyczna nadwyżka Chin

Słaby popyt wewnętrzny i silny popyt za granicą wywindowały w minionym roku nadwyżkę handlową Chin do rekordowego poziomu. W tym roku gospodarka Państwa Środka będzie za to musiała sobie radzić w zupełnie innych warunkach. Na razie zmaga się z konsekwencjami nagłego porzucenia polityki zero Covid.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

6. Branżowa hossa zmierza do końca? „Węgiel jako pierwszy spadnie”

Spółki węglowe mają za sobą dwa lata hossy, które związane były z rosnącymi cenami surowca na światowych rynkach. Te jednak od jakiegoś czasu spadają, ale prognozy, przynajmniej te na kolejny rok, mówią o utrzymaniu się podwyższonych cen i najwyższemu zużycia węgla w historii. 

Chartmaker

7. Rynek nieruchomości w 2023 roku. Nieznaczne spadki cen mieszkań i wciąż rekordowo drogi najem

Zapoczątkowane w 2022 r. nieznaczne obniżki nominalnych cen mieszkań, w opinii ekspertów, mają być kontynuowane w najbliższych dwunastu miesiącach. Wszystko za sprawą znacząco obniżonego popytu i wciąż wysokiej podaży. Z odwrotną sytuacją będziemy mierzyć się na rynku najmu, gdzie nadal przybywać będzie potencjalnych klientów, a ubywać dostępnych mieszkań, w związku z czym stawki nadal będą rekordowo wysokie.

8. Allegro ubywa mocny konkurent. Shopee zwija się z Polski

Shopee ogłosiło, że z dnia na dzień kończy działalność w Polsce. To kolejny kraj w Europie, z którego popularna platforma do handlu e-commerce wycofuje się w ostatnim czasie. Na doniesienia reagują giełdowe notowania Allegro, które są już najwyżej od kwietnia 2022 r.

Bankier.pl

9. Inflacja na Węgrzech przechodzi w galop

Podczas gdy w zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej inflacja zaczyna hamować, na Węgrzech nadal przyspiesza i jest zdecydowanie najwyższa w UE.

Bankier.pl na podstawie danych krajowych urzędów statystycznych

10. Niemiecka gospodarka rośnie w ciężkich czasach. PKB lepszy od oczekiwań

Szok energetyczny zepchnął Niemcy na skraj recesji, ale problemy gospodarcze wydają się mniej dotkliwe, niż początkowo się obawiano. PKB naszych zachodnich sąsiadów rósł w 2022 r. szybciej, niż spodziewali się ekonomiści, chociaż zwolnił względem roku 2021. Najbliższa przyszłość gospodarcza ma zależeć przede wszystkim od cen energii.

Bankier.pl

11. Liczba kont maklerskich przebiła kolejną granicę. Niespodziewany lider miesięcznych statystyk

Domy maklerskie otwierają coraz więcej rachunków inwestycyjnych - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez KDPW. Niekwestionowanym liderem pod względem liczby prowadzonych kont pozostaje BM mBanku, ale w ostatnim miesiącu najwięcej nowych rachunków otwarł broker założony przez byłego prezesa mBanku.

Bankier.pl
Źródło:
Michał Litorowicz
Michał Litorowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej związany z portalami Gazeta.pl i Warszawa.naszemiasto.pl. Telefon: 71 748 95 08

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jaszczura
najlepsze info o gulaszu
infinityhost
I ani słowa o wdrażanych procedurach inwigilacyjnych i zapaści demograficznej. Developerka i inflacja najważniejsze.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jenak odpowiada (usunięty)
Alternatywą zawsze jest spieniężyć beton i odzyskać fiat money/helicopter money i odłożyć to to na lokacie parę procent pa. Dla nowych piniędzy mają coś ekstra, do 6 % uzysku pa po Belce.

Jest to pokusa nie lada dla drobnego skołowanego ciułacza. No ale on nie ma nieruchuff, to i nie ma pokus.
bha
A to dopiero Preludium inflacyjnego rynkowego armagedonu.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki