
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w tym roku w sobotę. Ustawowo 26 grudnia jest dniem wolnym od pracy. Sprawdzamy, czy pracownik ma prawo do urlopu w innym terminie.
W tym roku drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę. 26 grudnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, każdego roku w Polsce obchodzonych jest 13 takich świat. Pojawia się pytanie, czy pracodawca musi umożliwić odebranie urlopu pracownikowi za święto przypadające w sobotę?
Dzień wolny za święto w sobotę
Z Kodeksu pracy wynika, że za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin (art. 130 §2). Pracodawca w porozumieniu z pracownikami ustala termin odbioru przysługującego dnia wolnego. Pracownik ma prawo do odebrania całego dnia wolnego. Pracodawca nie może "rozłożyć" czasu pracy, przykładowo skracając cztery dni pracy o dwie godziny w celu realizacji dnia ustawowo wolnego od pracy.
Z kolei w sytuacji, gdy pracownik w dzień ustawowo wolny od pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim, nie przysługuje mu możliwość odebrania dnia wolnego w innym terminie. Pracodawca powinien również wyznaczyć dzień wolny za święto wypadające w sobotę w trakcie tego samego okresu rozliczeniowego. Na wniosek pracownika termin może zostać przesunięty na kolejny okres.
W 2021 r. wypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy, z czego dwa z nich wypadają w sobotę: Święto Pracy (1 maja) oraz Boże Narodzenie (25 grudnia).
DF
