Czy FED obniży stopy w marcu o 0,5%?

Czy FED obniży stopy w marcu o 0,5%?


Zaledwie trzy tygodnie temu A.Greenspan przemawiał na Kapitolu, a już jutro czeka nas kolejna diagnoza stanu gospodarki amerykańskiej, i wskazania co do dalszego leczenia - bo chyba dla wszystkich jest jasne, że nie ma się ona najlepiej. Przez te trzy tygodnie FED i Biały Dom zapewniali w serii ważniejszych, i mniej ważnych oświadczeń, że sytuacja jest pod kontrolą, a planowane decyzje polityczne i ekonomiczne zawrócą Amerykę na powrót na ścieżkę dotychczasowego rozwoju. Rynki oczekują dalszych obniżek stóp, i A.Greenspan nie może sugerować, że je właśnie niedawno zakończył. W ostatnich wypowiedziach zwraca uwagę na ważny wg niego czynnik, jakim jest zaufanie konsumentów, bez tego odrodzenie gospodarki nie byłoby możliwe. Tego zaufania nie może teraz kruszyć, i dlatego w jego jutrzejszym przemówieniu powinny znaleźć się słowa nadziei , ale i sugestie co do dalszego złagodzenia polityki monetarnej. Jeśli zakłada, ze druga połowa roku będzie już wyjściem z obecnego marazmu, to ostatnia obniżka stóp powinna nastąpić w maju. Pytanie jakie stawiają sobie komentatorzy jest takie: czy kolejne obniżki będą agresywne i szybkie, czy stopniowe i bardziej rozłożone w czasie?.


Greenspan widzi dwa scenariusze wydarzeń. Pierwszy, to szybkie odrodzenie wzrostu gospodarczego, o ile siła spadków ograniczy się do powstania jedynie nadmiaru zapasów, a drugi, to przedłużony okres recesji gdyby runął gmach zaufania publicznego. To zaufanie stanowi obecnie dla szefa rezerwy federalnej istotny czynnik wspomagający jego praktyczne działania na rzecz odrodzenia wzrostu. Lekarz powinien wzbudzić w chorym zaufanie do sposobu ordynowanego leczenia. I dlatego kupujący dzisiaj, z takim napięciem będą słuchali jutrzejszego przesłuchania, a nie zapowiada się ono łagodnie. Senatorzy będą skłonni do zadawania trudnych i ostrych pytań. Niedźwiedzie patrzą na to wszystko spokojnie, i tak to nic nie da, a jeśli, to tylko na krótko, recesja jest nieunikniona. Jeśli jednak Greenspan jutro zasugeruje rychła, kolejną obniżkę, to może przeważyć ostatnio lansowana koncepcja - dwa kwartały są i tak stracone, ale nie będzie niżej, a potem nadejdą efekty tańszych kredytów i gospodarka ruszy. Tak jak to było ponad pięć lat temu, choroba była podobna, i lekarzem był ten sam człowiek. Wtedy wygrał.


A na parkiecie DJIA kupujący nadal w przewadze, wzrost wynosi około 90 pkt, ale byki nie odpuszczają, jutro (czy później?) może być okazja do zarobku. Niewielki spadek indeksu wywołał Microsoft - to ostatnie obniżenie rekomendacji boli, i raczej nie zostanie szybko zapomniane. Nasdaq przebywał jakiś czas w pobliżu zera, dość dobrze ma się genetyka, a indeks ściągają takie spółki jak: Qlogic (-24%), Veritas, Ciena, VeriSign i Gemstar (po kilka procent w dół). To ściaganie trwa, i indeks powoli słabnie. W technologii odbicie nie będzie ani łatwe, ani szybkie. Obroty umiarkowane.

Jan Tinguely

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil