REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Czesi nie boją się podnosić stóp procentowych

2017-11-02 13:00
publikacja
2017-11-02 13:00
Czesi nie boją się podnosić stóp procentowych
Czesi nie boją się podnosić stóp procentowych
/ YAY Foto

Czeski Bank Narodowy po raz drugi w tym roku podniósł stopy procentowe, oddalając cenę pieniądza od utrzymywanego przez 5 lat „technicznego zera”. Decyzja o podwyżce była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Główna stopa procentowa w Czeskim Banku Narodowym została podwyższona z 0,25% do 0,50%. Ale stopa lombardowa została podniesiona aż o 50 pb., do 1,00%. Stopa dyskontowa została utrzymana bez zmian na poziomie 0,05%.

Rynek walutowy dość spokojnie zareagował na decyzję CNB. O 13:13 euro kosztowało 25,57 koron czeskich - a więc prawie tyle samo co dzień wcześniej.

Trzy miesiące temu Czechy stały się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który w tym cyklu podwyższył koszty kredytu. Do takiego kroku decydentów z Pragi mogła skłonić zarówno inflacja CPI przewyższająca cel (2% rocznie), jak również niepokojąco szybko drożejące nieruchomości.

W kwietniu CNB podjął inną ważną decyzję i po przeszło trzech latach zerwał z polityką quasi-sztywnego kursu korony wobec euro.

Czeska gospodarka od kilku kwartałów przeżywa okres rzadko spotykanej prosperity. W drugim kwartale dynamika PKB przyspieszyła do 2,5% rdr, osiągając najwyższy poziom od ponad 20 lat. Stopa bezrobocia BAEL u naszych zachodnich sąsiadów wynosi zaledwie 2,7%, co jest najniższym wynikiem w Unii Europejskiej. Problem staje się za to coraz wyższa inflacja cenowa, która we wrześniu sięgnęła 2,7%, przekraczając cel inflacyjny banku centralnego i osiągając najwyższy poziom od 5 lat. 

Dobra kondycja gospodarki pomogła osiągnąć imponującą nadwyżkę w czeskim budżecie państwa.

Mimo że koniunktura gospodarcza w Czechach nie jest lepsza niż w Polsce, to nasza Rada Polityki Pieniężnej deklaruje, że nie ma zamiaru podnosić stóp procentowych nawet do końca 2018 roku. Różnie w polityce monetarnej widoczne są na rynku walutowym: od kwietnia (czyli od uwolnienia kursu walutowego) cena korony czeskiej wzrósł o ponad 7%, do przeszło 16,57 polskich groszy.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (8)

dodaj komentarz
lampeduza
Czechy idą drogą na Niemcy. Polska idzie drogą na Grecję. W sumie fajnie , jest ciepło. Jeszcze fajniej jest w Wenezueli.
janusz_cebula
Olaboga! Czesi podnieśli do 0,5% ŁaŁ!

A ile mamy w Polsce? 1,5%!!

To kiedy obniżamy w Polsce?

Kto tu się nie boi trzymać stóp na niebotycznym poziomie??

Proszę tylko o rzeczowe odpowiedzi - na intelektualny szlam nie będę odpowiadał.
jrkp
Rada Polityki Pieniężnej deklaruje, że nie ma zamiaru podnosić stóp procentowych nawet do końca 2018 roku

tak długo jak przy Korycie Pis to ich BMW głapinski z doktoratem o wyzszosci socjalizmu bedzie trzymal stopy zerowe by Socjalizm+ sie rozwijał...

tylko Polski żal, bo jej dni sa juz policzone
silvio_gesell
Czesi muszą podnosić stopy, bo mają jedną z największych w UE baniek na nieruchomościach.
xyz83
Widzę że nie możesz się zdecydować co jest lepsze na powstrzymanie wzrostów cen nieruchomości.
silvio_gesell odpowiada xyz83
To zależy od demografii. Gdy populacja rośnie lepsze są wyższe stopy. Gdy populacja maleje lepsze jest opodatkowanie wartości gruntu.
xyz83 odpowiada silvio_gesell
Ale mimo że Czechom rośnie a nam spada, cały czas są to wartości bliskie zera.
silvio_gesell odpowiada xyz83
Tak, i dlatego to jeszcze jakoś działa. Obawiam się tego przejścia demograficznego, bo jeśli dostosowanie systemu gospodarczego do demografii jest niemożliwe (bo np. niesie ze sobą zbyt wysokie koszty polityczne - kto w Polsce zgodzi się na wycofanie gotówki, obniżenie stóp poniżej zera i zastąpienie opodatkowania pracy Tak, i dlatego to jeszcze jakoś działa. Obawiam się tego przejścia demograficznego, bo jeśli dostosowanie systemu gospodarczego do demografii jest niemożliwe (bo np. niesie ze sobą zbyt wysokie koszty polityczne - kto w Polsce zgodzi się na wycofanie gotówki, obniżenie stóp poniżej zera i zastąpienie opodatkowania pracy opodatkowaniem wartości gruntu?) to demografia musi się dostosować do gospodarki. A demografia dostosowuje się tylko poprzez migracje, przesiedlenia, głód, epidemie, wojny i gwałty - czyli nic fajnego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki