REKLAMA

Imponująca nadwyżka budżetowa Czech

2017-10-26 07:30
publikacja
2017-10-26 07:30
Imponująca nadwyżka budżetowa Czech
Imponująca nadwyżka budżetowa Czech
/ YAY Foto

W Polsce toczy się dyskusja na temat tego, skąd biorą się dobre wyniki budżetu. To, co osiągnęli jednak Czesi, zostawia nas daleko w tyle w tej „konkurencji”. Nasi południowy sąsiedzi mają już większą nadwyżkę w finansach publicznych niż Niemcy.

fot. / / SpotData

W ciągu czterech kwartałów do czerwca Czechy miały średnie saldo finansów publicznych na poziomie niemal 1,2 proc. PKB. Tym samym wyprzedziły pod tym względem Niemcy, które już od wielu lat utrzymują nadwyżkę w finansach publicznych, za co zresztą są mocno krytykowane przez anglosaskich ekonomistów. Dla porównania, Polska ma już wyraźnie gorsze saldo niż Czechy i Niemcy, a negatywna różnica między nami a Czechami jest najwyższa od 2010 r.

Wyniki fiskalne Czechów nie budzą tak dużych emocji jak Niemców, ponieważ czeska gospodarka nie ma istotnego wpływu na wyniki całej UE. Ale Czechy są często traktowane jako punkt odniesienia dla Polski. Ze względów geograficznych i ekonomicznych są często uznawane przez analityków i inwestorów jako element tego samego koszyka co Polska, ale są bardziej rozwinięte i stabilne (mają znacznie wyższy PKB per capita i rating). Międzynarodowy Fundusz Walutowy już zalicza Czechy do grupy państw rozwiniętych.

Skąd tak dobry wynik fiskalny Czech? Jest kilka powodów. Pierwszy to koniunktura - czeska gospodarka po kilku latach stagnacji zaczęła od dwóch lat notować bardzo solidne tempo rozwoju. W ostatnich dwóch latach Czechy notowały średnio wyższe tempo wzrostu niż Polska, mają też najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. Drugi powód dobrych wyników budżetu to konserwatywne nastawienie społeczeństwa i polityków. W kampanii wyborczej do parlamentu, lider sondaży i w końcu zwycięzca wyborów Andrej Babisz obiecywał, że nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczona na obniżenie długu publicznego. Wyborcom się to bardzo podobało. Pod tym względem Czechy są bardziej „niemieckie” niż „środkowoeuropejskie”. Źródła tych różnic leżą zapewne dużo głębiej niż w bieżących zjawiskach ekonomicznych.

IM

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (68)

dodaj komentarz
prawda_cie_wyzwoli
Jako że znów pojawiły się głosy na temat Kościoła Katolickiego mam pytanie czy wiesz/cie ( z doświadczenia wiem że niewielu ma tego świadomość) że KOŚCIÓŁ PŁACI PODATKI !!! Księża płacą kwartalny zryczałtowany podatek dochodowy, traktowani są przez państwo jak osoby fizyczne które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Zalęży Jako że znów pojawiły się głosy na temat Kościoła Katolickiego mam pytanie czy wiesz/cie ( z doświadczenia wiem że niewielu ma tego świadomość) że KOŚCIÓŁ PŁACI PODATKI !!! Księża płacą kwartalny zryczałtowany podatek dochodowy, traktowani są przez państwo jak osoby fizyczne które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Zalęży on od pełnionej funkcji, liczby
mieszkańców parafii a nie tych uczęszczających do kościoła (a np. w niektórych parafiach w Warszawie stanowią oni ok.20%, sprawiedliwe?) i miejsca zamieszkania. Duchowni którzy uczą w szkołach, uczelniach lub pracują w szpitalach itd. jako że mają przychód na podstawie umowy płacą jak wszyscy podatek dochodowy i odprowadzają ZUS. W Polsce pracuje ponad 30 tys.katechetów. Jeśli jakaś parafia lub instytucja zajmuje się działalnością gospodarczą płaci wszystkie podatki:PIT,CIT czy VAT. Kościół finansuje min.:
- kilkaset przedszkoli i ok.600 szkół katolickich oraz uczelnie katolickie
- pomoc materialną potrzebującym i najuboższym o wartości ponad 500mln rocznie co odciąża państwowy system pomocy społecznej
- utrzymuje i remontuje zabytki bo większość z nich to kościoły ( w Polsce kilka tysięcy)
- finansuje swą działalność misyjną
- utrzymuje 9 tys. punktów pomocy CARITAS
- obok Caritas Kościół utrzymuje setki ośrodków min. domy samotnej matki, domy dziecka, domy starców, placówki dla osób uzależnionych, hospicja, schroniska dla bezdomnych, noclegownie i kuchnie dla ubogich.
Same utrzymanie budynku kościoła to 2-3tys.zł miesięcznie na które składa się oświetlenie, ogrzewanie, sprzątanie, ubezpieczenie itd.
Za posiadane grunty i lasy płaci takie same podatki jak wszyscy !!!
Jeszcze jedna ważna kwestia czy wiesz/cie że KOMUNISTYCZNA GRABIEŻ DÓBR KOŚCIOŁA to ponad 140 tys.ha i ponad 3 tys.budynków które mu odebrano. Po roku 1989 nie zostało jeszcze zwrócone ponad 60 tys.ha. Przez ponad 40 lat państwo czerpało korzyści z użytkowania tych nieruchomości.
Podsumowując : warto więcej wiedzieć jak oczernia się Kościół (pomijam ludzi którzy celowo go niszczą ) a nie tylko sączyć pianę. Kościół posiada oczywiście ulgi w podatkach, dotacje itp. ( wielu z nas też może np.odliczyć koszty uzyskania przychodu) ale to osobna dyskusja. Na koniec uwaga to tych którzy będą pisać bzdura, kłamstwo itp.: proszę o źródło tych "argumentów" i niech to nie będzie wujek Staszek czy kolega Zbyszek który przy wódce krzyczał "kościół to pasożyty". Proszę np.zapytać w Urzędzie Skarbowym lub poszukać obiektywnych artykułów w internecie.
pozdrawiam
- obok Caritas Kościół utrzymuje setki ośrodków min. domy samotnej matki, domy

dziecka, domy starców, placówki dla osób uzależnionych, hospicja, schroniska dla

bezdomnych, noclegownie i kuchnie dla ubogich.
Same utrzymanie budynku kościoła to 2-3tys.zł miesięcznie na które składa się

oświetlenie, ogrzewanie, sprzątanie, ubezpieczenie itd.
Za posiadane grunty i lasy płaci takie same podatki jak wszyscy !!!
Jeszcze jedna ważna kwestia czy wiesz/cie że KOMUNISTYCZNA GRABIEŻ

DÓBR KOŚCIOŁA to ponad 140tys.ha i ponad 3tys.budynków ktore mu odebrano.

Po roku 1989 nie zostało jeszcze zwrócone ponad 60tys.ha. Przez ponad 40 lat

państwo czerpało korzyści z użytkowania tych nieruchomości.
Podsumowując : warto więcej wiedzieć jak oczernia się Kościół (pomijam ludzi

którzy celowo go niszczą ) a nie tylko sączyć pianę. Kościół posiada oczywiście ulgi

w podatkach ( wielu z nas też może np.odliczyć koszty uzyskanie przychodu) ale to

osobna dyskusja. Na koniec uwaga to tych którzy będą pisac bzdura,kłamstwo itp.:

proszę o zródło tych "argumentów" i niech to nie będzie wujek Staszek czy kolega

Zbyszek który przy wódce krzyczał "kościół to pasożyty". Proszę np.zapytać w

Urzędzie Skarbowym lub poszukac obiektywnych atykułów w internecie.
pozdrawiam
syn_lesniczego
Niestety Polacy nie czują odpowiedzialności za kraj rozdać wszystko pożyczyć a potem niech się inni martwią ... choćby wnuki
devu
Trzy pokolenia muszą przeminąć, aby coś w tej materii się poprawiło. Ludzie pamiętający socjalizm, muszą zostać zapomnieni, edukacja młodzieży musi być poszerzana o wątki ekonomiczne.
pomorzaninm
skąd tak dobry wynik Czech ? no coż ... nie mają Kaczyńskiego... i cała tajemnica.
gyco
Ciekawe ile procent zdobyłaby w Polsce patia której lider obiecywałby że nadwyżkę finansową przeznaczy nie na rozdawnictwo tylko na obniżenie długu. Podejrzewam że miałaby trudności z przekroczeniem 5%.
antek10
jakby nie 500 plus to tez bysmy mieli nadwyzke.
pomorzaninm
500plus to 25 mld a deficytu bedzie 60 mld
to ostatnie oswiadczenie Morawieckiego (wczesniej mowil 40mld)
...wiec nie mielibysmy nadwyzki jeszcze...
tw-balbina
Wyborów w tym upadającym państwie zawsze dokonuje społeczeństwo a nie Marsjanie.Jakoś inni potrafią .Tu zawsze ta sama ględźba,że wini to oni a nie my.
obronca_przebraza
Tee, Społeczeństwo?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki