REKLAMA
JUŻ JUTRO

Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Wydali na ten cel miliardy złotych w 2022 roku

2023-04-23 06:00
publikacja
2023-04-23 06:00

W 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 14,4 tys. mieszkań, czyli o 35 proc. więcej niż rok wcześniej - wyliczył ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo. Wskazał, że największą grupą nabywców stanowili obywatele Ukrainy, znacząco wzrosły transakcje z udziałem obywateli Białorusi.

Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Wydali na ten cel miliardy złotych w 2022 roku
Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce. Wydali na ten cel miliardy złotych w 2022 roku
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Ekspert przeanalizował najnowsze sprawozdanie MSWiA dotyczące aktywności cudzoziemców na polskim rynku nieruchomości. Jak podał resort, w 2022 r. osoby z zagranicznym paszportem kupiły w naszym kraju 14 359 mieszkań, o 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Cudzoziemcy nabyli też 3 083 lokale użytkowe. W ręce obywateli Ukrainy trafiło na zasadach ogólnych, czyli bez zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, prawie 6,2 tys. mieszkań, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Na podstawie zezwoleń Ukraińcy kupili 194 mieszkania i lokale użytkowe.

"Nasz rynek mieszkaniowy jest dla cudzoziemców niemal całkowicie otwarty. Zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wymaga jedynie zakup nieruchomości w strefie nadgranicznej. Ograniczenie obejmuje więc m.in. Trójmiasto, Szczecin, Świnoujście czy Zakopane. Oczywiście takiego zezwolenia nie potrzebują obywatele UE" – przypomniał ekspert portalu GetHome.pl.

Podkreślił, że po najeździe Rosji na Ukrainę napływ uchodźców z tego kraju był bardzo zauważalny głównie na rynku najmu mieszkań. "Natomiast jeszcze stosunkowo niewielu z nich zdecydowało się na zakup mieszkań. Oczywiście w porównaniu z rokiem 2021 liczba transakcji z udziałem Ukraińców gwałtownie wzrosła" - wskazał Wielgo.

Wskazał, że rosnąca tendencja utrzymuje się od aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. W kolejnych latach obywatele Ukrainy stali się największą grupą kupujących mieszkania z obcym paszportem – zaznaczył. Dodał, że po 2014 r. udział obywateli Ukrainy w transakcjach mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców wzrósł z 13 do 43 proc.

Pod względem metrażu Ukraińcy kupili w ub.r. więcej mieszkań niż łącznie obywatele kolejnych 20 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Rosji, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii.

"Warto pamiętać jednak, że wciąż jest to kropla w morzu wszystkich rynkowych transakcji w naszym kraju. Według GUS w 2021 było ich blisko 245 tys., w tym na rynku pierwotnym – ok. 101 tys. (dane za 2022 r. poznamy dopiero pod koniec roku). Potrzeba więcej czasu zanim znacznie więcej ukraińskich rodzin, które zostaną u nas na dłużej, będzie sobie mogło pozwolić na zakup mieszkania. Tym bardziej, że wiąże się to z ogromnym wydatkiem, a oprocentowanie kredytów jest wciąż wysokie" – skomentował ekspert.

Zwrócił uwagę, że coraz większą grupę cudzoziemców kupujących mieszkania w Polsce stanowią obywatele Białorusi. MSWiA podało, że w ubiegłym roku kupili u nas 1 336 mieszkań bez konieczności ubiegania się o zezwolenie. W porównaniu z 2021 r. oznacza to wzrost o 83 proc.

"Łącznie nasi wschodni sąsiedzi kupili w 2022 r. – głównie w największych miastach – prawie 8 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ok. 420 tys. m kw. Gdyby przyjąć, że średnia cena metra kwadratowego wynosi 10 tys. zł, to oznaczałoby, że w ubiegłym roku wydali oni na mieszkania w naszym kraju łącznie 4,2 mld zł" - wyliczył analityk.

Zauważył też, że raport MSWiA pokazał rosnącą aktywność na rynku mieszkaniowym obywateli Indii. "Zaczęli oni kupować u nas mieszkania w 2005 r., czyli po przystąpieniu naszego kraju do UE. Od pięciu lat robią to coraz śmielej, np. w 2022 r. kupili mieszkania o łącznej powierzchni 9,8 tys. m kw. W ten sposób awansowali do pierwszej dziesiątki krajów, których obywatele kupują ich najwięcej" - stwierdził Wielgo.

Podkreślił, że cudzoziemcy najchętniej kupują mieszkania tam, gdzie najłatwiej jest o pracę, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.

kmz/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jpelerj
To sprzedaż mieszkań Polakom, a zwłaszcza kredytowiczom, siadła bardziej niż nam to opowiadają, skoro w tych tragicznych wskaźnikach, które widzimy, są dodani gotówkowicze z ościennych krajów na 4 mld PLN. To co zobaczymy po końcu wojny na UKR? To tłumaczy nerwową aktywność ostatnich naganiających za zakupy.
kololux
Zwykli Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty,Zwykli Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, powinien być wywalony. Nikt nie patrzy na to, że wynajmujący (właściciel) może jest bezrobotny, chory itd., a ma np. mieszkanie po babci, które daje mu jedyny dochód. Może ma niepracującą żonę albo chore dziecko. I musi utrzymywać najemcę-naciągacza. Przeczytajcie jak się chronić- na lotdocelu__pl jest artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie by uniknąć problemów z najemcami? – jest tam też cały pakiet dokumentów najmu
jpelerj
Znowu naganiasz na tę książkę i zarządzanie najmem? Serio, aż tak to nie idzie?
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
NIe rozumiem czegoś. Jesli Polakom zabiera się pieniądze zgodnie z prawem podatkami i przeznacza na pomoc ukrainie to czemu nie zabrać ukraincom tych mieszkan, sprzeać polakom i pieniadze przeznaczyć na pomoc ukrainie? To ja mam tracic swoje pieniadze na obrone biznesu typa ktory wolal ze swoimi uciec do Polski niż tracic je na obrone NIe rozumiem czegoś. Jesli Polakom zabiera się pieniądze zgodnie z prawem podatkami i przeznacza na pomoc ukrainie to czemu nie zabrać ukraincom tych mieszkan, sprzeać polakom i pieniadze przeznaczyć na pomoc ukrainie? To ja mam tracic swoje pieniadze na obrone biznesu typa ktory wolal ze swoimi uciec do Polski niż tracic je na obrone za ktora placą polacy?
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
A jesli nie zabrać to przynajmniej zarekwirować do czasu do kiedy Ukraina się broni wrzucic na rynek najmu i czerpać dochody na pomoc ukrainie. Wszyscy płaczą ze najem taki drogi a tu prosze ile mieszkan by moglo rozladowac sytuacje na rynku i pieniadze. Dośc już mam placenia za ukrainców ktorzy ze swoimi pieniedzmi uciekli
hfjdj odpowiada stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Podatki są zgodne z prawem a rekwirowanie własności nie. Czego nie rozumiesz?
trolley odpowiada hfjdj
Aleś palnął XD, wystarczy w takim razie ustanowić odpowiednie prawo
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba odpowiada hfjdj
Zaraz, zaraz przeciez Polskie prawo przewiduje na przyklad zarekwirowanie samochodów terenowych ich wlascicielom na potrzeby armii. Wystarczy wprowadzic takie samo prawo dotyczacych mieszkan i tez bedzie zgodne z prawem. Wojna to wojna. To mozna rekwirować samochody polakom ale mieszkan ukraincom juz nie?
andrettoni
Jedni Ukraińcy dalej mieszkają w Bachmucie, pomimo walk, a inni mieszkają w Polsce i na święta wracają do domu. Ktoś tego nie przemyślał. Uchodźcy, to są ci ze strefy walk, czyli np. z Bachmutu, a nie wszyscy Ukraińcy, nawet ci mieszkający blisko naszej granicy. Niestety często nie uciekają ci co powinni, tylko ci co są cwani i korzystają Jedni Ukraińcy dalej mieszkają w Bachmucie, pomimo walk, a inni mieszkają w Polsce i na święta wracają do domu. Ktoś tego nie przemyślał. Uchodźcy, to są ci ze strefy walk, czyli np. z Bachmutu, a nie wszyscy Ukraińcy, nawet ci mieszkający blisko naszej granicy. Niestety często nie uciekają ci co powinni, tylko ci co są cwani i korzystają z okazji imigracji bez paszportu i wiz. Niestety z powodu słabej demografii PiS wpadł na pomysł, że tak zmniejszy problem, a tak naprawdę to go powiększył. Po pierwsze Ukraińskiej armii brakuje poborowych, po drugie jak tam zmalała liczba ludności, to wzrósł nadmiar niespożytej żywności i muszą ją wyeksportować. Eksport żywności to produkcja minus własne spożycie.
vacarius
Najgorzej ze wszystkim dają 500 plusy i inne socjale. A moze powinni dawać tylko tym co byli zameldowani przed wojną po rosyjskiej stronie frontu?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki