REKLAMA

Coraz więcej Polaków oszczędza

2015-11-16 06:00
publikacja
2015-11-16 06:00
Coraz więcej Polaków oszczędza
Coraz więcej Polaków oszczędza

- Z najnowszej Diagnozy Społecznej prof. Czaplińskiego wynika, że w Polsce w końcu nie jest tak źle. Polacy przestali narzekać i w końcu twierdzą, że mają pieniądze, które mogą odłożyć. Potwierdzają to badania Fundacji Kronenberga. Od 2013 roku odsetek Polaków wydających wszystkie swoje dochody na bieżąco spadł z 61% do 47% - komentuje Eugeniusz Twaróg, dziennikarz "Pulsu Biznesu".

Z najnowszego raportu Fundacji Kronenberga wynika, że od 2008 roku ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba osób, które systematycznie co miesiąc odkładają pieniądze (z 7% do 16%). O 1/3 spadł odsetek osób, które deklarują, że nie mają żadnych nadwyżek finansowych. Jednym z głównych wniosków raportu jest stwierdzenie, że Polacy bardziej świadomie oszczędzają i aktywnie reagują na zmiany makroekonomiczne.

- Mamy znaczący wzrost Polaków, którzy akumulują kapitał. Już 59% dorosłych w Polsce stara się coś odłożyć (wzrost z 41% w 2008 roku). Niestety, jest też łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Z badania TNS OBOP zleconego przez bank Citi Handlowy wynika, że chociaż Polacy odkładają pieniądze, to nie potrafią ich oszczędzać – dodaje Twaróg.

Niestety, szkoła nas nie uczy jak oszczędzać na przyszłość. – Ludzie czują się bezradni wobec oszczędzania, wobec układania budżetu domowego. W trakcie badania padła jedna taka wypowiedź, że niektórzy wolą spłacać kredyt, bo to jest konkret, wszystko jest poukładane i wiadomo na co – dodaje Twaróg.

Jest spora różnica między oszczędzaniem a odkładaniem

Odkładanie nie ma celu - to zbieranie pieniędzy po to, żeby je mieć. Większość Polaków jak ma nadwyżkę, to niestety odkłada te pieniądze na nieoprocentowanym koncie. Z kolei świadome oszczędzanie to lokaty, inwestycje, IKE, IKZE, etc.

- Ostatnio kandydat na ministra rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział, że czas zacząć akumulować kapitał, przestać prowadzić konsumpcyjny tryb życia wzorem rozsądnych społeczeństw Europy Zachodniej czy też bardzo zapobiegliwych Słowaków i Czechów. Mam nadzieję, że nowy minister zrobi coś, by zachęcić obywateli do oszczędzania, bo na razie tylko zniechęca, czego dowodem jest podatek Belki - mówi Twaróg.

Przyjmuje się, że przeciętny kapitał oszczędności tych Polaków, którzy go posiadają, wynosi 12 tys. zł na osobę.

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (68)

dodaj komentarz
~spostrzegawczy
To ten pan co chce wysyłać jak najwięcej młodych na Wyspy , aby w Polsce przypadkiem z powszechnego dobrobytu rewolucji nie zrobili ?
~tytus1
dajcie te pieniadze funduszom kuczynski i petru to sa znakomici ekonomisci jak bylo 2500 to mowili ze bedzie 2900 a dzisiaj co 1900 to tylko pomylka o 1000 nara inwest long na spadki
~kilof
Myśle,że idzie ustawa zakazująca gromadzenia kapitału ?Oszczędzający poniosą karę.np konfiskata.Zatem bogatsi emeryci ruszą na spa,zakupy w galeriach nowe fury itp.Gospodarka ruszy z koyta !!!!!!!


~żart
Oszczędnością i pracą- Narody się bogacą.
Na co "oszczędzać", jak wszysto się "ma".
Pewnie na "czarną godzinę" (śmierć)- na ZUS nie ma co "liczyć".
~wanker
oszczędzają na adwokata. wiedzą co robią.
~Oszczędzając
Brawo polacy, cieszy że już większość zaczyna oszczędzać i bardzo dobrze każdy powinien odłożyć +- 6 pensji a nadwyżki inwestować wszędzie gdzie wam intuicja podpowiada, ja inwestuję https://www.onecoin.eu/signup/GliwiceKANCELARIA
~qwer
Nawet Polak się uczy
Kredyt to zło konieczne nie przywilej
Bycie oszczędnym zawsze przynosi zysk
~Dotty
Cała prawda o polisolokatach! EUROGOSPODARKA ujawnia fakty.
Więcej: http://www.eurogospodarka.eu/oszustwo-czy-zysk
~Nietrzezwy
@Trzezwy chcesz zabrac tym co maja zeby dac tym co nie maja.... problem w tym, ze po tym zabiegu ci co nie mieli miec beda wiec musisz im zabrac :)
~asd
Coraz więcej osób oszczędza zamiast żyć na kredyt. Banksterzy z niepokojem patrzą na zmiany.
Podwyżki opłat za karty, konta itd. już są przygotowywane.

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki