REKLAMA

Co Duda obiecał przedsiębiorcom?

Grzegorz Marynowicz2015-05-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2015-05-29 06:00
fot. Filip Cwik / FORUM

Wybory prezydenckie za nami. Emocje powoli opadają i zaczynają się trudne pytania do prezydenta elekta w sprawie złożonych w kampanii obietnic. O ile w sprawach społecznych Andrzej Duda mocno rozbudził apetyty wyborców, to obietnice złożone przedsiębiorcom nie były przesadnie rozdmuchane. 

W poniedziałkowy wieczór stało się jasne, że Pałac Prezydencki będzie miał nowego lokatora. Co prawda większość głosujących Polaków wybrała Andrzeja Dudę, ale wśród przedsiębiorców wygrał ustępujący prezydent. Być może dlatego, że pretendent rzadko swój przekaz kierował do osób prowadzących własny biznes.

„Nadzieja na zmianę”

– Andrzej  Duda daje nadzieję na zmianę, bo po ośmiu latach nie pokładam żadnej nadziei w Platformie Obywatelskiej. Nawet jeśli Duda nie okaże się mężem stanu, to i tak gorzej już nie będzie. Niech nowy prezydent zawetuje choć co dziesiątą złą ustawę blokującą rozwój biznesu, to już będzie postęp. Może moi znajomi przestaną wówczas zakładać firmy w Londynie czy na Słowacji. W końcu Duda to młody, myślący prawnik, prawda? – mówił Roman Kluska dzień po wyborze nowego prezydenta. Oczekiwania znanego przedsiębiorcy zweryfikuje 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy, ale dziś warto przypomnieć postulaty, z którymi prezydent elekt szedł do tych wyborów. Z gąszczu propozycji i obietnic niełatwo jest wyłowić te skierowane do przedsiębiorców.


Prezydent elekt nie był hojny w obietnicach dla biznesu
Prezydent elekt nie był hojny w obietnicach dla biznesu (fot. Filip Cwik / FORUM)

Najistotniejszym elementem programu Andrzeja Dudy dla osób prowadzących biznes było obniżenie stawki podatkowej do 15%. Jednoosobowa firma płaciłaby niższe podatki w przypadku zatrudniania pracowników. - Proponuję, aby mikroprzedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 3 osoby płacili podatek w wysokości 15 procent - czyli znacznie niższy, niż obecnie – mówił przed wyborami kandydat PiS na prezydenta. Postulat ten zresztą znalazł się także w programie Prawa i Sprawiedliwości przyjętym w lutym 2014 roku na kongresie tej partii.

Podatki od nowa

Andrzej Duda zapowiedział także powołanie Rady Przedsiębiorczości, która rozpocznie prace nad nowym systemem podatkowym. Celem jest stworzenie otoczenia prawnego przyjaznego przedsiębiorcom i skłaniającego ich do inwestowania w naszym kraju. Mają temu służyć ulgi inwestycyjne polegające na tym, że przedsiębiorstwa realizujące inwestycję w danym roku podatkowym mogłyby w tym samym roku podatkowym ją odliczyć w pełnej wysokości. Kwota odliczenia może być dwa razy większa, jeśli przedsiębiorca dokonuje wydatków na inwestycje o charakterze badawczo-rozwojowym i innowacyjnym.

Nowy system podatkowy ma również niwelować fakt, że obecne ustawy są „przeszyte orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego i dokonywanymi na przestrzeni ostatnich lat nowelizacjami – zapowiadał Andrzej Duda. Co ciekawe, nad nową ordynacją pracuje także rząd z ministrem finansów na czele.

„Nie” dla szybkiego przyjęcia euro

W połowie kampanii dyskusję zdominował temat wejścia Polski do strefy euro. Andrzej Duda zarzucał urzędującemu prezydentowi chęć szybkiego przyjęcia wspólnej waluty, przypominając w spotach wypowiedzi Bronisława Komorowskiego. Pretendent opowiadał się za odłożeniem tej decyzji do momentu zrównania poziomów rozwoju Polski z krajami tzw. starej Unii. Takie stanowisko kandydata na prezydenta trafiło na podatny grunt. Aż 60 proc. firm negatywnie odnosi się do pomysłu przejścia w Polsce ze złotego na euro — wynika z badania Keralli Research przeprowadzonego w lutym tego roku wśród mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Zwolennicy europejskiej waluty stanowią zdecydowaną mniejszość — zaledwie 27,5 proc. Podobnie wyglądają nastroje w całym społeczeństwie dlatego z realizacją tej obietnicy nie powinno być problemu. 

- Prezydent Polski nie zajmuje się gospodarką. Wszyscy kandydaci traktowali w tych wyborach przedsiębiorców jak idiotów. Prezydent ma co prawda inicjatywę ustawodawczą, natomiast przyjęło się, że wykorzystuje ją w wyjątkowych sprawach. To premier w naszym ustroju zajmuje się gospodarką – komentuje Cezary Kazimierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Jestem zdania, że najwyższy czas na dyskusję o zmianie konstytucji tak, aby dokładnie określić kto sprawuje władzę. Obecne zapisy i podział kompetencji wywołują napięcia miedzy rządem a Pałacem Prezydenckim – dodaje.

Jeżeli chodzi o propozycje prezydenta elekta dla przedsiębiorców, to prezes ZPP z zadowoleniem konkluduje, że nie było ich dużo. - Odnośnie do obniżenia podatku dla mikrofirm od dawna postuluję inne rozwiązanie. Jestem zwolennikiem prostego podatku obrotowego płaconego na zasadach ryczałtu. Obecnie każda propozycja prowadzi do mnożenia stanowisk urzędników. Nikt nie lubi podatków. Trzeba przynajmniej ułatwić ich płacenie. W kwestii przyjęcia euro to jestem temu przeciwny, gdyż własna waluta to ważny instrument prowadzenia polityki gospodarczej. Jesteśmy zbyt biednym krajem, żeby się takiego instrumentu pozbywać. Niedawno byłem w Kambodży i tam walutą jest dolar, ale nie są od tego bogatsi – mówi Cezary Kazimierczak.

Czego zabrakło?

O wiele dłuższy od listy obietnic złożonych przedsiębiorcom jest wykaz spraw, o których przyszła głowa państwa zapomniała. Prezydent elekt bardzo mało jak na prawnika i byłego wiceministra sprawiedliwości w swojej kampanii mówił o poprawieniu pracy sądów. To tym bardziej dziwne, że kandydował jako europoseł partii, która hasła silnego i sprawnego państwa ma na swoich sztandarach od jej początków. A przecież ciągnące się latami procesy w sprawach gospodarczych są jedną z głównych bolączek przedsiębiorców. Według danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dziś przedsiębiorca w sporze sądowym na prawomocne orzeczenie czeka średnio 685 dni. W tym czasie musi dopełnić 33 formalności. W tej materii trudno znaleźć konkretne propozycje wychodzące naprzeciw oczekiwaniom biznesmenów.  

Oni opowiedzą, jak rozwijali swój biznes: Sobieraj, Krupa, Voelkel, Oleksowicz

Przedstawiciel partii, która w czasie swoich rządów obniżyła składkę rentową, ani jednym zdaniem nie wspomniał o tym podczas swoich wystąpień. Kandydat nie skorzystał również z pomysłów zawartych w programie PiS, który został przyjęty w lutym 2014 r. na kongresie tej partii.  Były tam propozycje wprowadzenia „firmy na próbę”, wedle której osoba rozpoczynająca przygodę z biznesem mogłaby zadecydować, czy rejestracja jej firmy nastąpi po 6 czy 12 miesiącach od podjęcia pierwszych kroków w biznesie. Innym pomysłem było postulowane od dawna przez młodych przedsiębiorców, aby początkująca firma odprowadzała składki do ZUS dopiero, gdy w jej księgach pojawi się zysk. Wprowadzenie takich rozwiązań nie wymagało znaczących środków, dlatego dziwi fakt, że zabrakło ich w obietnicach przyszłego prezydenta Polski.

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”. Tel.: 504 256 447

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (58)

dodaj komentarz
~jarek
[url=http://www.pis.org.pl/]PiS[/url]
Andrzej Dudeł
~bookbis
Jednoosobowa firma płaciłaby niższe podatki w przypadku zatrudniania pracowników. -

zatrudniajace nie sa juz jednoosobowe, lampsus jezykowy, panie Duda?
~Le
Nie wszyscy czekają 650 dni , niektórzy otrzymują wyrok z sądu tego samego dnia w którym złożą wniosek!!!??? ,a nawet na miesiąc przed złożeniem !!!???? To dlatego niektóre firmy windykacyjne tak szybko się rozwijają a inni bankrutują w tym państwie prawa i sprawiedliwości.
~Jan
Ja wam powiem co Duda obiecał przedsiębiorcom. Obiecał że będzie ich rabował bo potrzebuje kasę na wypłatę 500,- na każde dziecko ubogiej rodziny a socjalizm dba o ubogich więc ubodzy mają coraz większą przewagę liczebną. Poza tym jeśli ktoś z was przedsiębiorców łudzi się że koszt skrócenia wieku emerytalnego Ja wam powiem co Duda obiecał przedsiębiorcom. Obiecał że będzie ich rabował bo potrzebuje kasę na wypłatę 500,- na każde dziecko ubogiej rodziny a socjalizm dba o ubogich więc ubodzy mają coraz większą przewagę liczebną. Poza tym jeśli ktoś z was przedsiębiorców łudzi się że koszt skrócenia wieku emerytalnego nie będzie waszym kosztem to gratuluje optymizmu. No jedno jest pewne, zapłacimy za wszystko. I ch.. nam w d..e Panie moderator daj Pan żyć. Choć trochę.
~jj
Znalazłem poniższe na innym portalu o obietnicach Dudy:
To ja tylko przypomnę:
- NIE PODNIESIE PODATKÓW !!!
- dołoży na każde dziecko 500zł od drugiego poczynając
- nie dopuści do zamknięcia ani jednej kopalni i nie zwolni żadnego górnika
- reaktywacja Stoczni w Szczecinie
- przywróci poprzednie widełki
Znalazłem poniższe na innym portalu o obietnicach Dudy:
To ja tylko przypomnę:
- NIE PODNIESIE PODATKÓW !!!
- dołoży na każde dziecko 500zł od drugiego poczynając
- nie dopuści do zamknięcia ani jednej kopalni i nie zwolni żadnego górnika
- reaktywacja Stoczni w Szczecinie
- przywróci poprzednie widełki wieku emerytalnego zamiast 67/67
- (ubranka dla dzieci chce 0 stawki VAT) czyli zlikwiduje VAT8% (przepisy unii ubranka muszą mieć nałożoną najniższą stopę VAT w danym kraju)
- obniży VAT do 22%,
- da prace młodym i mieszkania socjalne na start jeśli założy rodzinę Program „Twoje mieszkanie”
- podwyższy pensje pielęgniarkom i w samej służbie zdrowia przynajmniej x2
- przewalutuje frankowiczów,
- zwiększy 3 krotnie kwotę wolna od podatku,
- podniesie renty i zwiększy emerytury,
- podniesie najniższą krajową do poziomu UE Polacy muszą godnie zarabiać,
- podwoi nakłady na polską naukę
- repolonizacja banków
- nowe opodatkowanie hipemarketów i banków
- lekarz i dentysta w każdej szkole
- darmowe przedszkola
- obniżenie CIT z 19 do 15% dla najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających min 3 osoby
- wycofanie się z pakietu klimatycznego
- stworzenie systemu obrony terytorialnej kraju z organizacji paramilitarnych
- likwidacja NFZ
- konstytucyjna ochrona lasów państwowych
- będę stał po stronie utrzymania polskiej waluty tak długo, jak to tylko konieczne, by Polacy mogli żyć godnie i bezpiecznie
- będę bronił polskiej ziemi przed wykupem
- będę aktywnie działał na rzecz odbudowy nowoczesnego polskiego przemysłu dającego Polakom miejsca pracy i godne wynagrodzenia
- wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników
- polscy rolnicy powinni dostac należne im rekompensaty związane z embargiem rosyjskim
- zmian dotyczących tzw. ustaw śmieciowych.
- Odejście od kryterium zysku w służbie zdrowia
- NFZ powinna być zlikwidowana, pieniadze na ochronę zdrowia przekazac wojewodom
- informatyzacja ochrony zdrowia
- sieć szpitali zapewniajace pacjentom bezpieczeństwo.
- wzrost liczby lekarzy i pielęgniarek
- prawo rodziców do decydowania o edukacji swoich dzieci
- likwidacja gimnazjow, przywracenie 8- klasową szkołę podstawową i 4-letnie liceum
- likwidacja systemu testowego
- umacnianie polskiej kultury, instytucji jej służących
- promowania treści, które dają poczucie dumy z naszej wspólnoty
- zlikwidowanie dysproporcji pomiędzy klientami banków a tymi instytucjami
- opłaty za usługi bankowe na takich zasadach i wysokości jak w innych krajach UE
- Bankowy tytuł egzekucyjny, przekleństwo wielu polskich rodzin, musi być zlikwidowany
- Zwiększenie popytu poprzez podniesienie płac, wsparcie eksportu- program uruchomienia biliona 400 mld zł. na inwestycje, łącznie z funduszami europejskimi
- rozwój budownictwa mieszkaniowego
- Program reindustralizacji
- odbudowanie polskiego przemysłu
- wycofanie się z paktu klimatycznego
- instytucje naukowe muszą zostać odbiurokratyzowanie
- pałac prezydencki bedzie miejscem, gdzie na neutralnym gruncie mogą spotkać się przedstawiciele różnych grup społecznych
- Będę Prezydentem, który nie unika trudnych sytuacji, który nie ucieka, jest arbitrem
polska gospodarka musi być oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych
- Powołanie Narodowej Rady Rozwoju
- Powolanie Rada Przedsiębiorczości
- sprawna i skuteczna dyplomacja
- stworzenie bezpieczeństwa energetycznego
~jj odpowiada (usunięty)
Sam napisz.
~realista odpowiada (usunięty)
Z tego co pamiętam, to stabilizacje, 300 mld zł środków unijnych, 3000 km autostrad i ekspresówek, powroty z emigracji, opodatkowanie rolników, reformę KRUS, dokończenie reformy emerytur wraz z górnikami, modernizacje linii kolejowej Gdynia-Warszawa-Kraków, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, sądy 24-godzinne,Z tego co pamiętam, to stabilizacje, 300 mld zł środków unijnych, 3000 km autostrad i ekspresówek, powroty z emigracji, opodatkowanie rolników, reformę KRUS, dokończenie reformy emerytur wraz z górnikami, modernizacje linii kolejowej Gdynia-Warszawa-Kraków, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, sądy 24-godzinne, organizacje Euro, przyśpieszenie prywatyzacji, program Orlik 2012 w każdej gminie, zniesienie poboru do wojska, wojsko zawodowe, wycofanie wojsk z Iraku, reformę szkolnictwa wyższego, rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, abolicja podatkowa dla pracujących zagranicą, system zarządzania kryzysowego, podział NFZ na województwa, uproszczenie prawa budowlanego, powszechny dostęp do internetu, program przyjazne państwo -ułatwienia dla przedsiębiorców.

Może i jeszcze bym coś sobie przypomniał, w każdym razie ciężko to rozdzielić na obietnice z 2007 i z 2011. A co spełniono z tych obietnic niech każdy sobie odpowie sam, bo niektóre z tych rzeczy są dziś tak oczywiste, że wydawałoby się, że są od zawsze.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki