Chiński kredyt pobił wszelkie rekordy

W styczniu padł nowy rekord wartości kredytów udzielonych przez chińskie banki. Skala styczniowego kredytowania okazała się o blisko połowę większa od oczekiwań analityków.

W styczniu chińskie banki udzieliły absolutnie rekordowych 2 900 miliardów juanów nowych kredytów. W ten sposób pobity został rekord sprzed dwóch lat wynoszący 2 500 mld CNY. Analitycy ankietowani przez Reutersa spodziewali się akcji kredytowej na poziomie 2 000 mld juanów.

(Trading Economics)

Skala styczniowego kredytowania była zatem szokująco wysoka. Także w porównaniu z grudniem, gdy udzielono kredytów za 584,4 mld juanów. Z drugiej strony trzeba wziąć poprawkę na chiński kalendarz – za dwa dni rozpoczyna się księżycowy nowy rok. Zatem styczeń był ostatnim miesiącem chińskiego roku. Ponadto też część banków mogła pożyczać niejako „na zapas”, ponieważ w lutym aktywność w gospodarce Chin będzie znacznie niższa niż w innych miesiącach.

Mimo wszystko wpompowanie nawet w tak dużą gospodarkę równowartości 458 mld USD w ciągu zaledwie miesiąca jest zjawiskiem rzadko obserwowanym. Nawet w Chinach, gdzie państwowe banki w ostatniej dekadzie hojnie „wspierały wzrost gospodarczy” łatwym pieniądzem.

Odnotujmy też, że już rok 2017 był rekordowym pod względem akcji kredytowej chińskich banków. W Chinach udzielono kredytów za 13,53 bilionów juanów wobec 12,65 bilionów rok wcześniej. „Oczekujemy, że akcja kredytowa znacząco wzrośnie w styczniu 2018 ze względu na silny popyt” – zapowiadał miesiąc temu analityk banku ANZ cytowany przez Reutersa.

Nadmierne zadłużenie sektora przedsiębiorstw (często kontrolowanych przez państwo) jest głównym czynnikiem ryzyka dla chińskiej gospodarki. Choć w 2017 roku władze ChRL uznały dalszą ekspansję kredytową za niebezpieczną, to oficjalna kampania delewarowania (czyli redukcji długu względem PKB) idzie jak po grudzie. Zadłużenie Chin w zależności od źródła szacowane jest na 210-250% PKB, co jest poziomem wyraźnie wyższym od wartości uznawanych za bezpieczne.

W przypadku Państwa Środka trzeba też wziąć poprawkę na specyfikę tamtejszej gospodarki, w dość pokrętny sposób łączącej kapitalizm z socjalizmem i państwową kontrolą nad kluczowymi sektorami (w tym finansowym). W gruncie rzeczy w ChRL nad wolnym rynkiem częściej przeważa siermiężny interwencjonizm wszechwładnego i autorytarnego państwa.

Najnowsze wieści zza Muru

Najnowsze wieści zza Muru

Więcej informacji, komentarzy i analiz dotyczących gospodarki Chin znajdziesz w naszej nowej sekcji.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 megibogucka

Polska niestety też tonie w długach, a kredyty dla zwykłych ludzi stają coraz kosztowniejsze. Ostatnio przeczytałam dobry artykuł o pułapkach kredytowych http://twojetrzygrosze.blox.pl/2017/10/Kredyt-ma-sie-rozumiec.html Polecam

! Odpowiedz
4 10 rekin1986

Chińczycy to mają takie pole do kredytowania jeszcze , że nie jednemu to się nawet nie przyśni Chińczycy mają jeszcze dość wysokie stopy procentowe zanim Chińczycy mieli by stopy procentowe na poziomie europejskim to jeszcze im trochę zejdzie tym bardziej , że wymagany poziom depozytów w stosunku do kredytów mają na poziomie 17 procent gdyby mieli na poziomie 3 procent to by można mówić o szale kredytowym

Chińczycy to mają jeszcze pole kredytowe na ponad 2 bln zielonych jeden dla państwa drugi dla obywateli tym bardziej że CNY jest w koszyku walut przeznaczonych do trzymania jako rezerwowa na świecie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 takie_tam

Chińczycy gdzieś tam z tyłu głowy mają mądry plan. Zadłużają się, pytanie gdzie idzie pieniądz z kredytów - jeśli w inwestycje i rozwój, to w parze z mądrą polityką, mającą na celu uniezależnienie się od USA - ba! nawet detronizacje dollara i obalenie hegemonii Stanów - mogą zajść daleko. Wiele można wyczytać już z początku roku... Szerzej o istotnych wydarzeniach ze stycznia tutaj: http://bit.ly/2DJmF04

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 8 open_mind

Możliwa strategia Trumpa: Co by nie powiedzieć to idzie jak burza, zwycięża z korupcją malwersacją, zdemoralizowaniem lewicą i mediami, jednocześnie zdaje sobie sprawę z poziomu zadłużenia świata i USA. Jego plan jest mniej więcej taki – doprowadza obecnie do walki wewnątrz samego bagna (Przypadek że w katastrofie lotniczej pod Moskwą zginął Iwanow Wiaczesław, dyrektor finansowy Rosatom, i paru innych którzy byli zaangażowani w rozwojowej aferze Uranium - Hillary Clinton FISA Memo ?) W grudniu przygotował i wprowadził ustawę o przejmowaniu majątków pochodzących z lewizny i malwersacji.

Ostatecznie doprowadzi do likwidacji FED USA czym zaszachuje cały świat, FED tak w zasadzie już się (zamalował w narożniku) Jedynie koteria i Soros za nim stoi, Waszyngton przejmie ich aktywa i emituje nowy dolar oparty na twardych walorach. Wystarczy że pojedzie osobiście do Fort Knox, na wizytę albo ogłosi audyt złota – nieistniejącego, pozostanie panika i prosty lud także zachodni będzie się domagał tego samego.

To Rząd USA bezpośrednio będzie decydować o emisji pieniądza i prywatna firma malwersacyjna FED jest nie tylko zbędna ale szkodliwa dla całego świata, i przez to ta cała wściekłość koterii przeciwników Trumpa. Tak to jak za prezydenta Kennedy (Kennedy rozkazał aby departament skarbu (tj. rząd federalny) wypuścił certyfikaty na posiadane srebro. Skarb USA miał wówczas olbrzymie rezerwy srebra i srebro było w powszechnym obiegu monetarnym.) Jaką on karę poniósł to wiemy wszyscy – został zamordowany przez koterię.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 devnull

Jeśli to się spełni co wieszczysz to ci co przeżyją wojnę, będą jeść trawę bo na szczaw nie bezie nikogo stać. Apokalipsa zombie przy ty to będą wakacje w wesołym miasteczku

! Odpowiedz
14 32 ajwaj

Zalezy na co te kredyty :) Uzywane auto - czy rozwój, inwestycje, itd. (np. Syria, Afryka, Ameryki, Europa..)
W Chinach jest co rok ca 5 mln. new Start-Ups. Goracy temat: urzadz. na wzór przyrody-energia, komputery kwantowe itd...
Wlasnie zaraz za miedza chinscy przyjaciele f-ma State Grid Corporation China (SGCC), chce przejac póki co 20% pólnocnych sieci energetycznych Niemiec "50 HERTZ". A bez pradu - to jakby czegos brakowalo w real-economy :)
Jedwabny Szlak = SIlk Road, juz ma np. 20% Jamal Gaz+f-ma panstw.+Nowatek51%+Total, w Rodezji-Mozambik (zloto, diamenty itd.) w maju 2017 otworzyli linie kolejowa, przed otwarciem w ChRL najdluzszy most swiata,
itd.itp.
http://www.tagesspiegel.de/wirtschaft/einstieg-bei-50-hertz-china-will-sich-ins-ostdeutsche-stromnetz-einkaufen/20947856.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 24 ajwaj

O co chodzi z inwestycjami ChRL w infrastrukture UE prad, woda, porty (jak w Portugalii, Grecji-Pireus itd) i innych.

Od czasu "wejscia" firm Chin.RL, czesciowo-w calosci, przejeta firma dostarczajac np. prad dla VW, BMW, Daimler... KASUJE "podatek" (zysk % od udzialu) w prod. danej firmy tj. pradu do produkcji :)
I ten zysk idzie dokad? Do przyjaciól w Azji.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 20 mjwhite

Niby największy wierzyciel stanów a sami toną w długach po uszy

"Zadłużenie Chin w zależności od źródła szacowane jest na 210-250% PKB"

więc suma sumarum wychodzą na 0.

! Odpowiedz
33 33 talmud

Stany zalatwia chinskich braci tak samo jak zalatwili japonskich przyjaciol

show must go on!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil