REKLAMA

Paliwa potaniały czwarty tydzień z rzędu. Czeka nas benzyna poniżej 6 zł/l?

Krzysztof Kolany2023-12-08 11:25główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-08 11:25

Za nami czwarty z rzędu tydzień kosmetycznych obniżek cen paliw w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że malejące stawki w hurcie w kolejnych dniach powinny przełożyć się na niższe rachunki takze przy dystrybutorach.

Paliwa potaniały czwarty tydzień z rzędu. Czeka nas benzyna poniżej 6 zł/l?
Paliwa potaniały czwarty tydzień z rzędu. Czeka nas benzyna poniżej 6 zł/l?
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

W pierwszym tygodniu grudnia średnia cena benzyny Pb95 wyniosła 6,43 zł/l – wynika z danych BM Reflex. To o 5 groszy na litrze mniej niż tydzień temu. Nieznacznie potaniał także olej napędowy, który tankowano przeciętnie po 6,60 zł/l, a więc o 4 gr/l taniej niż przed tygodniem. Średnia cena autogazu wyniosła 3,01 zł/l i była niższa o 3 gr/l.

Był to już czwarty z rzędu tydzień spadku średnich detalicznych cen paliw w Polsce. Przez ten czas benzyna Pb95 potaniała przeciętnie o 11 gr/l, ON o 14 gr/l, a LPG o 7 gr/l. Trzeba jednak pamiętać, że wcześniej doszło do skokowych podwyżek – benzyna i olej napędowy podrożały po 50-60 groszy na litrze. Odbyło się to w ramach zakończenia „przedwyborczej” promocji w rafineriach i na stacjach Orlenu.

Benzyna jest najtańsza od dwóch lat

Proces dostosowania cen na polskim rynku do poziomów europejskich zakończył się już blisko miesiąc temu i od tego czasu wszystko działa „po staremu”. Tzn. ceny hurtowe w płockiej rafinerii wahają się w zależności od zmian notowań giełdowych paliw na świecie oraz na kursu dolara do złotego.

Na tym froncie mamy same dobre informacje. Kontrakty terminowe na benzynę na nowojorskiej giełdzie wyceniane są obecnie na ok. dwa dolary za galon. To najniższe stawki od grudnia 2021 roku! Dla porównania, w szczycie paliwowego kryzysu w czerwcu 2022 roku benzyna w NY była wyceniana na przeszło 4 USD/galon. Z kolei olej napędowy na londyńskiej giełdzie ICE notowany jest po 775 USD/t – a więc najniżej od lipca. Trzecią dobrą nowiną jest to, że złoty w relacji do euro jest najmocniejszy od marca 2020 roku, a dolar jest o blisko 10% tańszy niż rok temu.

To wszystko sprawia, że hurtowe ceny paliw w Polsce wciąż podążają w dół. 8 grudnia płocka rafineria oferowała benzynę Eurosuper95 po 4 676 zł/m3, czyli ok. 5,75 zł/l po doliczeniu 23% VAT (akcyza i inne parapodatki są już wliczone w cenę hurtową). To najniższa cena hurtowa od stycznia 2022 roku. Jej utrzymanie powinno sprawić, że ceny na stacjach spadną poniżej 6 zł/l.

Natomiast olej napędowy w piątkowym cenniku Orlenu figurował po 5 007 zł/m3 netto, czyli ok. 6,16 zł/l po doliczeniu VAT-u. Utrzymanie (lub dalszy spadek) stawki w Orlenie pozwalałby oczekiwać niższych cen ON także przy dystrybutorach.

Wyższy VAT robi różnicę

Nie zapominajmy, że 1 stycznia przywrócono w Polsce „stare” stawki VAT (co oznaczało ich podniesienie z 8% do 23%) oraz akcyzy na paliwa. Jednakże ze względu na „specyficzną” politykę cenową PKN Orlen (który w grudniu utrzymywał sztucznie zawyżone ceny, aby nie podnosić ich gwałtownie od 1 stycznia) przy dystrybutorach nie dało się zauważyć bezpośredniego efektu wyższych podatków.

W dłuższym terminie ceny detaliczne paliw dostosowały się do 23-procentowego VAT-u i finalnie płacimy za tankowanie więcej, niż gdyby nadal obowiązywała stawka 8%. Teoretycznie przy 8-procentowym Vacie litr benzyny i mógłby kosztować ok. 5,30 zł, a oleju napędowego 5,60 zł.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (7)

dodaj komentarz
tkn
Czy akcja "wyczerp Obajtkowi dystybutor, klikaj zdjecie i wyslij do p. Wojciechowskiej" nadal aktualna?
ogon111
A miało być paliwo po 7 zł po wyborach
men24a
No ale na rynkach światowych cena paliwa staniała o 30%. Obajtek jeszcze o tym nie wie
kaczyslaw_ odpowiada men24a
Don orleone nie ma teraz czasu obniżać cen dla Polaków, bo siedzi nad swoją rezygnacją.
zoomek
Czy to nie jest wrzeszcząca oznaka globalnej recesji? Ktoś chce mnie przekonać że już tyle elektryków śmiaga?
wizytator
Myślałem że to jakaś kopia artykułu z przed wyborów. Przecież na stacjach paliwo potaniało może o kilka groszy max. Czyli dalej zrzucamy się do budżetu przy istrybutorze.
inwestor.pl
Piękne zdjęcie. :-) Proszę oznaczać artykuły sponsorowane jak i podawać najniższą cenę z ostatnich 30 dni "kursu inwestowania".

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki