REKLAMA

Złoty czeka na nowe impulsy. Kurs euro w trendzie bocznym

2023-12-08 09:49
publikacja
2023-12-08 09:49

Czwartkowa konferencja prezesa NBP nie wniosła niczego nowego i kurs euro utrzymał się w trwającym od ponad tygodnia lokalnym trendzie bocznym. Impulsem do większej zmienności mogą być popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Złoty czeka na nowe impulsy. Kurs euro w trendzie bocznym
Złoty czeka na nowe impulsy. Kurs euro w trendzie bocznym
fot. PhotoRK / / Shutterstock

W piątek o 9:55 kurs euro wynosił 4,3282 zł i był o niespełna grosz wyższy niż dzień wcześniej. Taka stabilizacja notowań pary euro-złoty  trwa już od ubiegłego tygodnia. Kurs EUR/PLN porusza się w przedziale 4,31-4,36 zł, utrzymując się blisko najniższych poziomów od marca 2020 roku.

- Naszym zdaniem czwartkowe zachowanie złotego, ale i EUR/USD wskazuje, że rynki FX szukają nowych impulsów, których mogą dostarczyć dzisiejsze, miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy. Ewentualne, słabsze od rynkowego konsensusu odczyty mogłyby nasilić oczekiwania na szybsze obniżki stóp Fed, co zapewne osłabiłoby dolara, a to byłoby korzystne dla walut EM, w tym dla złotego – napisali w porannym komentarzu ekonomiści PKO BP.

Reklama

Natomiast niewiele nowego wniosła czwartkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Rekordowo krótkie wystąpienie przewodniczącego RPP ograniczyło się do powtórzenia stwierdzeń sprzed miesiąca i złożenia bożonarodzeniowych życzeń.  W praktyce można oczekiwać „zamrożenia” stóp NBP na obecnych poziomach aż do początku marca.

Większej zmienności na światowym rynku walutowym spodziewamy się po godzinie 14:30, gdy Biuro Statystyki Pracy ujawni najnowszy raport o liczbie etatów w sektorach pozarolniczych. Ewentualny słabszy odczyt powinien osłabić dolara i pozytywnie wpłynąć na wycenę złotego. Tymczasem w piątek rano amerykańska waluta była notowana po 4,0133 zł.

Z kolei frank szwajcarski po ustanowieniu nowych rekordów na parze z euro nieco się osłabił. Na polskim rynku helwecką walutą obracano po kursie 4,5881 zł, a wiec o przeszło grosz wyższym niż w czwartek wieczorem.  Wczoraj i przedwczoraj kurs CHF/PLN dotarł nawet do linii 4,60 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (1)

dodaj komentarz
moneypl
Co to za określenie trend boczny na określenie kursu waluty? Czy Pan autor przeczytał artykuł przed umieszczeniem na portalu? Reszta też miałka

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki