REKLAMA

CD Projekt wart tyle, co PKO BP i mBank razem wzięte

Adam Torchała2020-04-24 16:25redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-04-24 16:25
CD Projekt

Giełdowa kapitalizacja CD Projektu przekroczyła w piątek po raz pierwszy w historii poziom 35 mld zł. Producent "Wiedźmina" i "Cyberpunka" jest obecnie w oczach inwestorów wart więcej, niż PKO BP oraz mBank razem wzięte.

O 3,4 proc. do 366,6 zł drożały na piątkowej sesji akcje CD Projektu. Oznacza to tym samym, że całą firmę inwestorzy wyceniają na przeszło 35,2 mld zł. To historyczny rekord dla tej spółki. Warto przypomnieć, że na początku kwietnia CD Projekt wyprzedził pod względem kapitalizacji PKO Bank Polski i stał się tym samym największą spółką na warszawskiej GPW. Teraz kapitalizacyjna przepaść pomiędzy innymi firmami, a CDR-em się powiększa.

Wspomniane PKO BP nadal jest drugą największą spółką na warszawskiej giełdzie, jej obecna wycena to jednak "tylko" 26,1 mld zł. Oznacza to, że różnica pomiędzy wyceną CD Projektu, a PKO BP to obecnie ponad 9 mld zł. To tyle, ile wart jest obecnie mBank. W sumie zatem producent "Wiedźmina" i "Cyberpunka" wart jest zdaniem inwestorów tyle, co PKO BP i mBank razem wzięci. A przypomnijmy, że PKO BP to największy bank komercyjny w Polsce, mBank zaś w tym rankingu zajmuje piąte miejsce, choć z czwartym ING przegrywa jedynie o włos.

CD Projekt wart tyle, co PKO BP i mBank razem wzięci. Na wykresie kapitalizacja wspomnianej trójki w mld zl / Bloomberg Chartmaker

Sytuacja ta zaskakuje jeszcze bardziej, jeżeli weźmie się pod uwagę wyniki za 2019 rok. CD Projekt zarobił w minionym roku 175 mln zł przy przychodach na poziomie 521 mln zł. W przypadku PKO BP było to aż 4 mld zł zysku przy przychodach 16,9 mld zł, a mBanku 1,6 mld zł zysku przy 6,8 mld zł przychodu. Przepaść, tyle że w drugą stronę. Giełdy wyceniają jednak przyszłość, a na notowania ogromny wpływ ma czynnik psychologiczny. To właśnie te dwie kwestie odgrywają najprawdopodobniej kluczową rolę w tak wysokiej wycenie CD Projektu i niskiej wartości banków.

Banki i CD Projekt - nastroje w dwóch skrajnościach

CD Projekt w czasach koronawirusa pracuje w miarę normalnie, a branża gier przeżywa zaś w związku z kwarantanną prawdziwy boom. Na horyzoncie czai się też wrześniowa premiera "Cyberpunka 2077", która może wywindować tegoroczne wyniki spółki. Przykładowo analitycy BM mBanku w swoim scenariuszu zakładają 2,1 mld zł na czysto. Ta liczba wygląda już nieco mniej absurdalnie względem wyceny, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że 2021 rok pewnie będzie nieco gorszy od 2020 (w prognozach BM mBanku mowa o 1,6 mld zł zysku). Choć pamiętajmy, że to jedynie prognozy.

Banki z kolei w związku z koronawirusem znalazly się pod presją i ich akcje zaczęły gwałtownie tanieć, co opisywaliśmy szeroko m.in. w artykule "Banki z GPW w rok się przepołowiły". Komisja Nadzoru Finansowego wstrzymała branży dywidendy, prezes PKO BP mówi zaś o roku, może nawet dwóch bez zysków w sektorze. Akcje banków, szczególnie przy takich cenach, być może nie są złą inwestycją, nastroje wokół sektora są jednak ostatnio fatalne i wielu inwestorów wyrzuca te papiery ze swojego portfela. Na CD Projekcie mamy zaś sytuację dokładnie odwrotną - hurraoptymizm dyskontujący już przyszłe sukcesy, które będą musiały być naprawdę okazałe, by uzasadnić obecną wycenę.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (40)

dodaj komentarz
pieto
a jak się sprzeda w 100mln egzemplarzy ?
Wg mnie jest to realne.
r_wozniak
GTA V sprzedało się w 120mln, ogólnie tylko dwie gry w historii sprzedały się w nakładzie ponad 100mln egzemplarzy.

Wiedźmin sprzedał się w "zaledwie" 30mln kopii. Także ja w 100mln kopii cyberpunka nie wierzę.
diegosimeone1984
CD Projekt jest napompowany i to kwestia czasu kiedy pęknie, zapewne bliżej premiery lub zaraz po.
Gra Cyberpunk 2077 przypuszczam będzie wybitna bo to wspaniała firma ale szybko policzmy.
Można zakładać że sprzeda się w liczbie min. 20 mln kopii w 2020 roku x 60 USD = 1,2 mld Dol przychodu czyli około 5 mld PLN.
CD Projekt jest napompowany i to kwestia czasu kiedy pęknie, zapewne bliżej premiery lub zaraz po.
Gra Cyberpunk 2077 przypuszczam będzie wybitna bo to wspaniała firma ale szybko policzmy.
Można zakładać że sprzeda się w liczbie min. 20 mln kopii w 2020 roku x 60 USD = 1,2 mld Dol przychodu czyli około 5 mld PLN. Załóżmy że zysku z tego będzie około 3 mld PLN.
W kolejnych latach gra będzie się dobrze sprzedawać tak samo jak dodatki do niej ale będą to już miliony rocznie a nie dziesiątki milionów kopii.

Wskaźnik C/Z w tej chwili: 199
Wskaźnik C/WK w tej chwili: 31
Kapitalizacja: 35 mld PLN

Wskaźniki mówią jasno: balon jakiego dawno nikt nie widział. Tak samo jest obecnie z Teslą.
To wszystko przy założeniach że gra będzie wybitna, ze średnią ocena 9,5/10, a jeśli gra będzie po prostu tylko dobra ze średnią ocen 8/10 to będzie pękniecie jakiego dawno żadna giełda nie widziała.

Tak czy inaczej jest to spółka do inwestycji dla ludzi o mocnych nerwach.silvio_gesell
To o czym, mówi Adam, to jest cena, a nie wartość. Wartość jest subiektywna, a cena obiektywna.
staryznajomy
Kania i Krezus też coś produkował.
Co do banków napisalinjak kawa na lawie i porownali zyski CDProjekt x zyskami banków.
CDProjwkt nawet jesli zrealizuje te plany tych 5czy6 mld zysków w te łącznie kilka lat to i tak jest balon.
CDPProjekt zarobił 175 mln jaka ma kalitalizację?
Getin Holding zarobił 101 mln
Kania i Krezus też coś produkował.
Co do banków napisalinjak kawa na lawie i porownali zyski CDProjekt x zyskami banków.
CDProjwkt nawet jesli zrealizuje te plany tych 5czy6 mld zysków w te łącznie kilka lat to i tak jest balon.
CDPProjekt zarobił 175 mln jaka ma kalitalizację?
Getin Holding zarobił 101 mln (i już w 2020 zaksieguje 30 mln dywidendy z Ukrainy i 9 mln z MWTrade plus sprzedaż najmniejszej spółki Carcade Rosja za ok 160 mln zl) a kapitalizacje ma...173 mln ! C/Z 1,73. Mysle ze po 2020 r przy obecnym kursie C/Z spadnie ponizej 1. C/Z CDProjekt ...199. To Getin Holding powinien kosztować ze 150 zl a nie...0,92 zł.

C/WK Getin Holding 0,19
C/WK CDProjekt 31,6
chytrus
CD projekt przynajmniej coś produkuje, a od kiedy gotówka praktycznie wyszła z użycia, to banki zajmują się jedynie pożyczaniem nie swoich pieniędzy.
sammler
Banki od samego powstania (kilkaset lat mniej więcej) zajmują się pożyczaniem nie swoich pieniędzy (czasami również swoich, ale to szczegół). To jest po prostu ich podstawowy biznes (nie mówię o bankach inwestycyjnych). Tak jak pani Stasia handluje pietruszką a CD Projekt grami, tak banki handlują pieniądzem. To dla Banki od samego powstania (kilkaset lat mniej więcej) zajmują się pożyczaniem nie swoich pieniędzy (czasami również swoich, ale to szczegół). To jest po prostu ich podstawowy biznes (nie mówię o bankach inwestycyjnych). Tak jak pani Stasia handluje pietruszką a CD Projekt grami, tak banki handlują pieniądzem. To dla nich taki sam "towar", jak pietruszka dla pani Stasi. Kupuje ją taniej i sprzedaje drożej.

Gotówka nie ma tu nic do rzeczy. To tylko jedna z form pieniądza.
staryznajomy
A Getin Holding C/WK 0,19 C/Z 1,77
Jakie wskaźniki ma CDProjekt ?
Te wszystko balony związane z grami to...strach się bać

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki