Borys-Szopa: Dokonaliśmy rewolucyjnych zmian w zakresie polityki prorodzinnej

Dokonaliśmy rewolucyjnych zmian w zakresie polityki prorodzinnej; w 2020 r. na programy społeczne zostanie wydanych ok. 4 proc. PKB - powiedziała PAP minister rodziny Bożena Borys-Szopa. Zwiększone wydatki na rzecz polskich rodzin to osiągnięcie cywilizacyjne - dodała.

Szefowa MRPiPS oceniła w rozmowie z PAP, że ostatnie cztery lata to były czasy "prawdziwej dobrej zmiany", szczególnie z punktu widzenia polityki prorodzinnej i prospołecznej.

"Możemy absolutnie z podniesionym czołem powiedzieć: dokonaliśmy tego. Dokonaliśmy rewolucyjnych zmian w zakresie polityki prorodzinnej. One się rozpoczęły od samego początku, już w momencie zmiany nazwy resortu, które z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stało się Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ze szczególnym naciskiem na rodzinę" - powiedziała Borys-Szopa.

Zwróciła uwagę, że w 2015 roku z budżetu państwa na programy prorodzinne przeznaczono 1,78 proc. PKB. Z kolei w roku 2018 roku na ten cel wydano 3,11 proc. PKB. W przyszłym roku - jak podkreśliła minister - będzie to ok. 4 proc. "Gdyby taka sytuacja miała miejsce 12 lat temu to dzisiaj polskie rodziny, ale również kraj byłby niewątpliwie w innym miejscu" - oceniła.

Podkreśliła, że zwiększone wydatki na rzecz polskich rodzin to "osiągnięcie cywilizacyjne". "Polskie rodziny zostały dostrzeżone i w sposób, na ten moment możliwy do zrealizowania, zabezpieczone. Odzyskujemy dla polskich rodzin godność, nie tylko w dużych miastach, ale również na wsiach. Zniknęły zeszyty w sklepach, czyli nie ma już tzw. zakupów na kredyt. Rodziny dzisiaj mogą powiedzieć, że żyje im się lepiej" - powiedziała Borys-Szopa.

"To słyszymy podczas spotkań wyborczych, ale wynika to także z danych statystycznych. We wszystkich miastach zmalała liczba osób sięgających po rożnego rodzaju formy pomocy społecznej" - dodała.

Szefowa MRPiPS wskazała m.in. na jeden z najważniejszych programów PiS - "Rodzina 500+". Podkreśliła, że od początku funkcjonowania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do rodzin trafiło 80 mld zł. Zapewniła, że środki na ten cel są zabezpieczone także w następnych latach. Minister zaznaczyła jednocześnie, że obecnie nie są prowadzone prace nad zmianami w tym programie.

Borys-Szopa podkreśliła, że ważnym programem jest także "Maluch plus". Wskazała, że w edycjach na rok 2018 i 2019 przeznaczono na niego 450 mln zł, natomiast kolejne 400 mln zaplanowano w przyszłym roku.

Szefowa resortu rodziny przypomniała, że w 2015 r. na program "Maluch plus" kierowano 151 mln zł. Przytoczyła dane, z których wynika, że obecnie działa ok. 5,9 tys. żłobków i klubów dziecięcych oferujących ponad 167 tys. miejsc opieki nad dziećmi. Według szacunków resortu, w tegorocznej edycji programu powstanie ponad 27,5 tysiąca miejsc opieki. Minister dodała, że w ciągu czterech ostatnich lat liczba miejsc opieki zwiększyła się o 100 tys.

"Zainteresowanie tym programem świadczy o tym, że nieprawdą jest, że kobiety porzucają swoją pracę z powodu świadczenia 500+. Kolejne edycje programu cieszą się dużą popularnością" - powiedziała.

Kolejnym programem, który wymieniła minister jest "Dobry start", czyli tzw. wyprawka szkolna w wysokości 300 zł. Według szacunków MRPiPS program obejmuje wsparciem 4,6 mln uczniów. "Wrzesień to miesiąc, w którym rodzice mają zwiększoną liczbę wydatków związanych z posłaniem swoich pociech do szkoły. Cieszymy się, że program +Dobry start+ cieszy się dużym zainteresowaniem" - powiedziała.

Borys-Szopa wśród działań resortu wskazała także m.in. na wprowadzenie programu "Mama 4 plus", podwyższenie najniższych emerytur, czy aktywizację zawodową osób starszych.

"To więcej niż zapowiadaliśmy cztery lata temu. Szczególną opieką otaczamy też osoby niesamodzielne, wykluczone, niepełnosprawne. Przez te cztery lata staraliśmy się przywrócić im godność pod każdym względem" - powiedziała.

"Dla nas, na Śląsku rodzina to dzieci, rodzice, dziadkowie i często jeszcze pradziadkowie. Staramy się tą opieką objąć wszystkie pokolenia i do każdej z tych pokoleń mamy skierowane konkretne programy" - dodała.

Borys-Szopa, mówiąc o wsparciu dla seniorów, wymieniła m.in. program "Emerytura Plus". Przypomniała, że tzw. trzynastą emeryturę otrzymało w tym roku 9,8 mln osób, a na wypłaty przeznaczono łącznie 10,8 mld zł.

Szefowa MRPiPS zwróciła także uwagę, że od marca 2017 roku renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wzrosły z 882,56 zł do kwoty 1000 zł. W 2019 r. wynoszą 1100 zł.

"Z kolei od marca tego roku wysokość najniższej emerytury wynosi 1100 zł. W sumie najniższe świadczenia dla emerytów i rencistów w latach 2016-2019 wzrosły o ok. jedną czwartą" - wskazała.

Minister dodała, że wsparcie dla osób starszych to także program "Senior plus", na którego realizację przeznaczano corocznie, od 2018 roku, 80 mln zł - o 50 mln zł więcej niż w 2015 roku. Jak podała, do końca 2018 r. funkcjonowało na terenie kraju 497 placówek "Senior plus".

"Mamy nadzieję, że Polacy, widząc to, co przez te cztery lata udało się osiągnąć, zaufają nam ponownie i zagłosują na obóz Zjednoczonej Prawicy" - powiedziała Borys-Szopa.

Minister pytana, czy jeśli PiS wygra wybory, będzie dalej kierować resortem rodziny odpowiedziała: "takie decyzje podejmuje szefostwo naszego ugrupowania i myślę, że tam, w pewnym określonym czasie, będzie można zadać to pytanie".(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil