Borys: Partycypacja w programie PPK na poziomie 70 proc. w ciągu 4-6 lat

PFR liczy, że w ciągu 4-6 lat udział pracowników w programie Pracowniczych Programów Kapitałowych osiągnie 70 proc. – poinformował prezes PFR Paweł Borys.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

„Celem wprowadzanych zmian – uruchomienia PPK i przekształcenia OFE w IKE – jest uzyskanie w ciągu 2-3 lat silnego filaru kapitałowego w systemie emerytalnym. Z jednej strony będziemy mieli powszechny system pracowniczy w postaci PPK, z drugiej upowszechniony dzięki przekształceniu OFE w TFI, dobrowolnym system oszczędzania oparty o IKE” – powiedział podczas konferencji „Kapitał emerytalny i rynek kapitałowy reformy wyzwania i szanse na wzrost”.

Od lipca program PPK, w którym potencjalnie uczestniczyć może ponad 11 mln zatrudnionych, wdrażają największe przedsiębiorstwa.

„Liczymy, że w ciągu 4-6 lat partycypacja pracowników w PPK osiągnie 70 proc.” – oceniał Borys.

W przyszłym roku OFE mają zostać przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte działające w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych, a zarządzające funduszami emerytalnymi PTE – w TFI.

W ewidencji PPK jest 890 umów

W systemie ewidencji PPK jest zarejestrowanych 890 umów. PFR przewiduje, że wysyp będzie w październiku - poinformował prezes PFR Paweł Borys.

"W ewidencji PFR mamy w tym momencie zarejestrowanych 890 umów o zarządzenia programem PPK w największych firmach” - powiedział prezes PFR Paweł Borys, podczas konferencji „Kapitał emerytalny i rynek kapitałowy reformy wyzwania i szanse na wzrost”.

Od lipca programy Pracowniczych Programów Emerytalnych wdrażają największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Zobowiązanych do wprowadzenia PPK jest ok. 4 tys. największych firm.

"Są pracodawcy, którzy bardzo aktywnie podchodzą do kwestii wprowadzenia PPK. W niektórych firmach dyrektorzy personalni mają szansę na premię, jeśli partycypacja wśród pracowników przekroczy 75 proc. Ale są też firmy, szczególnie nieco mniejsze, gdzie PPK postrzegane jest jako koszt, który wpłynie na wyniki finansowe. Niektórzy przedsiębiorcy podchodzą do PPK pasywnie lub nawet mają podejście zniechęcające pracowników" - dodał Borys. (PAP Biznes)

tj/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 kosiaczkaa

i Dobrze, sama jestem ciekawa jak to wypadnie za parę lat. Ale patrząc na to co się dzieje chociażby w Finlandii to myślę że spokojnie i u nas sporo osób będzie uczestniczyły w ym programie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest:

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil