Boeing dołącza do grona firm, które przeprowadzą zwolnienia grupowe. Z koncernem pożegna się 2000 osób, ale przedsiębiorstwo zapowiada też... nowe rekrutacje.


Od miesięcy trwa fala zwolnień w największych światowych firmach. Tym razem o zwolnieniach grupowych poinformował Boeing. Pracę straci 2000 osób zatrudnionych głównie w działach: finansowym i HR. Firma chce się skupić na inżynierii i produkcji. Boeing zapowiedział ostatnio większe nakłady na "rozwój produktów, usług i technologii" - informuje BBC.
Część zadań z obszarów, które dotknie redukcja zatrudnienia, przejmie Tata Consulting Services, należąca do jednego z największych indyjskich konglomeratów przemysłowych.
"Mamy i nadal będziemy w przejrzysty sposób komunikować się z naszymi zespołami, że spodziewamy się niższego zatrudnienia w niektórych działach wsparcia korporacyjnego” – powiedzieli przedstawiciele Boeinga, cytowani przez BBC. Tradycyjnie zapewniono o wsparciu zwalnianych pracowników.
To zupełnie inne podejście do zwolnień niż np. w Google'u, gdzie pracownicy dowiadywali się o zwolnieniu szokowo.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Mimo redukcji zatrudnienia Boeing zapowiada też nowe rekrutacje. Poza 15 tys. nowo zatrudnionych w ubiegłym roku w 2023 chce zatrudnić 10 tys. nowych pracowników. Firma zmagała się z problemami w wyniku serii katastrof lotniczych z udziałem 737 Max, który do służby ponownie został dopuszczony dopiero po modyfikacjach konstrukcji.
Masowa redukcja etatów w firmach technologicznych
W branży technologicznej trwa wyścig na zwolnienia. Niedawno zwolnienie 2000 pracowników zapowiedział PayPal. O planach redukcji zatrudnienia o 6000 miejsc poinformował Philips, choć wcześniej planował zwolnić tylko 4000 pracowników. Natomiast kilkanaście tysięcy osób pożegna się z pracą w Microsofcie.
W styczniu Amazon poinformował o redukcji aż 18 tys. etatów, choć wcześniej zapowiadał cięcie 10 tys. miejsc pracy — co i tak byłoby największą falą zwolnień w historii firmy. Nie ociąga się również właściciel Facebooka. Z końcem ubiegłego roku Meta poinformowała o planowanym zwolnieniu 13 proc. pracowników z powodu spadających dochodów firmy i szerszych problemów w branży technologicznej. Duże zwolnienia przeprowadzono także w Twitterze.