REKLAMA

Ruszyły zwolnienia w Amazonie. Pracę straci 10 tys. osób

Agata Wojciechowska2022-11-16 10:30redaktor
publikacja
2022-11-16 10:30

Amazon zaczął zwalniać pracowników. Tak przynajmniej wynika z postów opublikowanych na LinkedInie przez już byłych pracowników technologicznego giganta. Najwięcej wypowiedzeń otrzymały osoby z personelu biurowego. 

Ruszyły zwolnienia w Amazonie. Pracę straci 10 tys. osób
Ruszyły zwolnienia w Amazonie. Pracę straci 10 tys. osób
fot. HJBC / / Shutterstock

Na początku tego tygodnia media obiegła wiadomość, że Amazon, wraz za innymi, czyli Twitterem, Facebookiem i Microsoftem zamierza zwolnić część pracowników. Jak wynikało z doniesień, cięcia miały dotknąć około 10 tys. osób, czyli 3 proc. zatrudnionych. 

Od wtorku na platformach społecznościowych, szczególnie LinkedInie pojawiają się informacje od pracowników, którym już wręczono wypowiedzenia. Obejmują one pracowników działu sztandarowego produktu Amazona - asystenta głosowego Alexy, działu platform do gier w chmurze Luna i związanych z czytnikiem Kindle (chodzi o Lab126). Jednocześnie anulowano inne drogie projekty tj. osobisty robot dostawczy.

Jak na razie Amazon wstrzymuje się od oficjalnego komentarza. Wcześniej zapowiedziała jedynie zamrożenie zatrudnienia i wstrzymała część rozbudowy swoich magazynów, jednocześnie zaznaczając, że podczas pandemii doszło do "nadmiernego zwiększenia zatrudnienia". 

Sam Jeff Bezos w zeszłym miesiącu ostrzegał, że gospodarka USA wysyła sygnał, że należy "przygotować się na najgorsze". Cena akcji Amazona w tym roku spadła o ponad 40 proc. Głównym "winowajcą" było obniżenie się liczby transakcji. 

Branżę technologiczną dotyka spowolnienie sprzedaży, które jest odzwierciedleniem ogólnego spowolnienia gospodarczego. W związku z tym likwidowane są tysiące miejsc pracy. W zeszłym tygodniu Meta, właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, ogłosiła, że zredukuje personel o 13 proc.  To oznacza zwolnienie około 11 tys. osób. W ostatnich tygodniach także Microsoft, platforma przetwarzania płatności Stripe i firma Salesforce zajmująca się oprogramowaniem biznesowym w chmurze, również ogłosiły zwolnienia. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
kingoftheinternet
Januszki, po co to oburzenie? Chcieliście wyższych stóp procentowych to macie, powtarzam to od półtora roku. Na szczęście najlepsze dopiero przed nami, bezrobocie i kryzys się rozleją po gospodarce to się skończy socjal dla emerytów, a najważniejsze, że na lokacie wpadnie 15 zł wincyj. Wszystko tak jak wam się wymarzyło i tak jak Januszki, po co to oburzenie? Chcieliście wyższych stóp procentowych to macie, powtarzam to od półtora roku. Na szczęście najlepsze dopiero przed nami, bezrobocie i kryzys się rozleją po gospodarce to się skończy socjal dla emerytów, a najważniejsze, że na lokacie wpadnie 15 zł wincyj. Wszystko tak jak wam się wymarzyło i tak jak sobie tego życzyliście.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mordechaj-blumsztajn
Dlatego musisz zapisać się na 4ta dawkę żeby zmniejszyć swój ślad weglowy
baibina odpowiada mordechaj-blumsztajn
Nie widze w tym problemu moje ciało moja sprawa :) Ty za to mozesz szczepić sie staromodnie dupą najlepiej z innym górnikiem na szychcie
bha
Krótkowidzący Kij oszczędzania na pracownikach wzrostu bezrobocia ma zawsze dwa końce!!!!! . Im więcej % gorzej ludziom się powodzi tym na rynku w gospodarce u wielu firm usług szybko odbije się to w ich spadku obrotów, dochodów zyskach, a stąd już krok do niewypłacalności, zwijania żagli upadków i bankructw. Jedno z drugim wbrew Krótkowidzący Kij oszczędzania na pracownikach wzrostu bezrobocia ma zawsze dwa końce!!!!! . Im więcej % gorzej ludziom się powodzi tym na rynku w gospodarce u wielu firm usług szybko odbije się to w ich spadku obrotów, dochodów zyskach, a stąd już krok do niewypłacalności, zwijania żagli upadków i bankructw. Jedno z drugim wbrew wygodnemu wielu krótkowidztwu nie bez celu jest ze sobą powiązane!!!!.
bgiem
"You will own nothing and you will be happy."
mirek6504
W kapitalizmie nie ma stabilności musisz być czujny kiedy ciebie zwolnią kiedy na ulicy będą strzelać do ciebie i przygotowany do wojny taki jest imperializm w USA
ej_czy_nie
Za to u ciebie w Rosji znacznie lepiej nikt cię z roboty nie zwalnia tylko Komisja Poborowa wyrywa od biurka dają karabin i to ty strzelasz do innych ! Kapitalizm by RuSSia
bha
Fakt globalny, sterowalny furtkowo-sznurkowy coraz bezwzględniejszy, wyzyskujący coraz szerzej i szerzej żerujący nie tylko na pracy innych Demo Kapitalizm!!!!!. Niestety obłudny udający jarząbka i coraz mocniej zadłużający co się da i na ile się tylko da. Nic dobrego już większości raczej nie przyniesie na świecie.
baibina
A Polskie koplanie dalej stabilne! Dalej przyjazne górnikom! Ahh ten drapieżny kapitalizm... SOLIDARNOŚĆ! To odpowiedzialne zarządzanie i dbanie o pracowników. Dzielenie się zyskami z pracownikami i kosztami ze społeczeństwem!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki