Nie 10, a 18 tysięcy. Właśnie tyle osób ma stracić pracę w ramach fali zwolnień, która zalewa giganta e-commerce. „To największa redukcja etatów w historii Amazona i najświeższy sygnał pogłębiającego się kryzysu w branży technologicznej” – komentuje Bloomberg.


Więcej światła na najnowsze plany kierownictwa Amazona rzuciła wewnętrzna notatka wysłana do pracowników przez dyrektora generalnego firmy – Andy'ego Jassy'ego. Wcześniej media informowały, że zwolnienia grupowe dotkną około 10 tys. osób. Teraz ta liczba urosła już do 18 tys., a redukcja zatrudnienia ma dotyczyć głównie działów sprzedaży i zasobów ludzkich.
„Do tej pory Amazonowi udawało się przetrwać okresy dużej niepewności. I nadal tak będzie” – napisał do swojego zespołu Jassy. Zapowiedział też, że firma zapewni zwalnianym pakiet wsparcia, w tym odprawy, przejściowe świadczenia zdrowotne i pomoc w znalezieniu nowej pracy.
Przeczytaj także
Amazon zwiększa skalę zwolnień grupowych. Pracę ma stracić 18 tys. osób
Pożegnanie się z 18 tys. pracowników byłoby największym cięciem zatrudnienia wśród firm technologicznych w trakcie obecnego spowolnienia gospodarczego. Należy jednak pamiętać, że Amazon zdążył wygenerować znacznie więcej etatów niż jego odpowiednicy z Doliny Krzemowej. Na koniec września 2022 r. z gigantem branży e-commerce związanych było ponad 1,5 miliona osób, co oznacza, że redukcja dotyczyłaby około 1 proc. ogółu zatrudnionych.
„Chociaż perspektywa zwolnień wisiała nad Amazonem od dłuższego czasu (firma przyznała, że zatrudniała zbyt intensywnie podczas pandemii), to ich obecna eskalacja sugeruje, że perspektywy przedsiębiorstwa uległy pogorszeniu” – wskazuje Bloomberg.
Agencja przypomina też, że ubiegłym roku wzrosty odnotowywane w e-handlu poszybowały w dół, bo kupujący powrócili do nawyków zakupowych sprzed pandemii. Amazon był przez to zmuszony opóźnić otwarcia magazynów, zamroził też rekrutację w dziale sprzedaży. Ponadto Jassy wyeliminował lub
ograniczył eksperymentalne i nierentowne projekty – mowa tu np. o usłudze telezdrowia czy robocie dostawczym.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
W ostatnich miesiącach intensywnych cięć dokonują także inni duzi gracze na rynku technologicznym. Tego samego dnia, w którym notatka Jassy'ego trafiła do mediów, Salesforce Inc. ogłosiło zwolnienie 10 proc. pracowników. Pod koniec ubiegłego roku podobne zamiary przedstawiła Meta.