REKLAMA

Fala zwolnień w Amazonie nabiera rozpędu. Poprzedni plan trafił do kosza

Michał Litorowicz2023-01-05 10:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-05 10:15

Nie 10, a 18 tysięcy. Właśnie tyle osób ma stracić pracę w ramach fali zwolnień, która zalewa giganta e-commerce. „To największa redukcja etatów w historii Amazona i najświeższy sygnał pogłębiającego się kryzysu w branży technologicznej” – komentuje Bloomberg.

Fala zwolnień w Amazonie nabiera rozpędu. Poprzedni plan trafił do kosza
Fala zwolnień w Amazonie nabiera rozpędu. Poprzedni plan trafił do kosza
fot. Tada Images / / Shutterstock

Więcej światła na najnowsze plany kierownictwa Amazona rzuciła wewnętrzna notatka wysłana do pracowników przez dyrektora generalnego firmy  Andy'ego Jassy'ego. Wcześniej media informowały, że zwolnienia grupowe dotkną około 10 tys. osób. Teraz ta liczba urosła już do 18 tys., a redukcja zatrudnienia ma dotyczyć głównie działów sprzedaży i zasobów ludzkich.

„Do tej pory Amazonowi udawało się przetrwać okresy dużej niepewności. I nadal tak będzie” – napisał do swojego zespołu Jassy. Zapowiedział też, że firma zapewni zwalnianym pakiet wsparcia, w tym odprawy, przejściowe świadczenia zdrowotne i pomoc w znalezieniu nowej pracy.

Amazon zwiększa skalę zwolnień grupowych. Pracę ma stracić 18 tys. osób

Pożegnanie się z 18 tys. pracowników byłoby największym cięciem zatrudnienia wśród firm technologicznych w trakcie obecnego spowolnienia gospodarczego. Należy jednak pamiętać, że Amazon zdążył wygenerować znacznie więcej etatów niż jego odpowiednicy z Doliny Krzemowej. Na koniec września 2022 r. z gigantem branży e-commerce związanych było ponad 1,5 miliona osób, co oznacza, że redukcja dotyczyłaby około 1 proc. ogółu zatrudnionych.

Chociaż perspektywa zwolnień wisiała nad Amazonem od dłuższego czasu (firma przyznała, że zatrudniała zbyt intensywnie podczas pandemii), to ich obecna eskalacja sugeruje, że perspektywy przedsiębiorstwa uległy pogorszeniu  wskazuje Bloomberg.

Agencja przypomina też, że ubiegłym roku wzrosty odnotowywane w e-handlu poszybowały w dół, bo kupujący powrócili do nawyków zakupowych sprzed pandemii. Amazon był przez to zmuszony opóźnić otwarcia magazynów, zamroził też rekrutację w dziale sprzedaży. Ponadto Jassy wyeliminował lub ograniczył eksperymentalne i nierentowne projekty  mowa tu np. o usłudze telezdrowia czy robocie dostawczym.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W ostatnich miesiącach intensywnych cięć dokonują także inni duzi gracze na rynku technologicznym. Tego samego dnia, w którym notatka Jassy'ego trafiła do mediów, Salesforce Inc. ogłosiło zwolnienie 10 proc. pracowników. Pod koniec ubiegłego roku podobne zamiary przedstawiła Meta.

Źródło:
Michał Litorowicz
Michał Litorowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej związany z portalami Gazeta.pl i Warszawa.naszemiasto.pl. Telefon: 71 748 95 08

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
monuz
Żaróweczki przypięte na szczytach głów rejestrowane przez kamery w magazynach za wolno się ruszały?
kubmix
Może nie koniecznie technologicznej,
słabe zarządzanie i zatrudnianie dużej ilości ludzi w czasie hossy nie patrząc na to, że hossa kiedyś się skończy będzie miało to negatywne skutki w tym przypadku najwyraźniej takie. Chociaż kto wie co będzie dalej?
gruking
Wazne ze prezes był na wycieczce w kosmosie.
inwestor.pl
Bezos scashował w zeszłym roku. Ja już wtedy wiedziałem, że będą zwolnienia, ale leszczy giełdowych taki news zaskoczy tak jak co roku zima kierowców.
peluquero
nawet mozna powiedzieć więcej, korporacje zatrudniały na potęgę po to żeby mieć z kogo wybierać przy zwolnieniach, to jest niesamowite
pozhoga
No cóż, do budowy nowego wspaniałego świata wystarczy mniej hunwejbinów - najwyraźniej J. Bezos jest tego zdania.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki