REKLAMA

Właściciel Facebooka zwalnia na potęgę. Odprawy nie będą istotne dla kosztów firmy

2022-11-09 13:56, akt.2022-11-09 15:42
publikacja
2022-11-09 13:56
aktualizacja
2022-11-09 15:42

Prezes firmy Meta Mark Zuckerberg poinformował w środę w oświadczeniu o planowanym zwolnieniu 13 proc. pracowników, czyli ponad 11 tysięcy osób z powodu spadających dochodów firmy i szerszych problemów w branży technologicznej.

Właściciel Facebooka zwalnia na potęgę. Odprawy nie będą istotne dla kosztów firmy
Właściciel Facebooka zwalnia na potęgę. Odprawy nie będą istotne dla kosztów firmy
fot. KAY NIETFELD/dpa / / FORUM

To pierwsze zwolnienia na tak szeroką skalę w 18-letniej historii Mety, wcześniej Facebooka, które następują po wielkich cięciach kadrowych w innych firmach technologicznych, takich jak Twitter. Po przejęciu sterów przez Elona Muska z pracy w tym przedsiębiorstwie zwolniono około połowę z 7,5 tys. pracowników.

Pandemiczny boom, w czasie którego więcej osób zostawało w domach i spędzało czas przy komputerach, w tym roku przekształcił się w krach, zderzając się z najwyższą od dziesięcioleci inflacją - skomentowała agencja Reutera. Gdy tylko światowe społeczeństwa wyszły z lockdownów, przychody przedsiębiorstw technologicznych zaczęły spadać. Wiele firm z branży prowadziło intensywne programy zatrudnienia w czasie pandemii Covid-19.

Zuckerberg stwierdził, że również on podjął decyzję o prowadzeniu przez jego firmę takiej polityki, jednak, "niestety, nie wyszło to tak, jak zaplanowałem" - napisał.

Spowolnienie gospodarcze i ponure perspektywy reklamy internetowej, która jest zdecydowanie największym źródłem przychodów Mety, przyczyniły się do jej problemów. Jak przekazała agencja Associated Press, tego lata Meta odnotowała pierwszy w historii kwartalny spadek przychodów.

Od początku roku kurs, notowanej na Nasdaq spółki Meta spadł o ponad 70 proc. Jednak potwierdzenie wcześniejszych informacji o redukcji zatrudnienia, inwestorzy przyjęli entuzjastycznie. Kurs w środę po otwarciu handlu w USA zyskiwał 6,47 proc. do ponad 102,72 dol. za akcję. 

Chartmaker

Zuckerberg napisał w oświadczeniu, że wśród powodów zwolnień znalazło się ogólne spowolnienie makroekonomiczne i rosnąca konkurencja, a przewidywane wcześniej dochody firmy okazały się w rzeczywistości o wiele niższe. Szef przedsiębiorstwa poinformował, że firma skupi się teraz na "obszarach wzrostu o wysokim priorytecie", takich jak sztuczna inteligencja, reklamy i platformy biznesowe, a także projekt wirtualnej rzeczywistości metawers.

Meta wypłaci zwolnionym pracownikom wynagrodzenie podstawowe za 16 tygodni oraz za dwa dodatkowe tygodnie za każdy rok pracy w ramach pakietu odpraw, jak i opłaci wszystkie pozostałe płatne dni wolne.

Firma stwierdziła, że ​​16-tygodniowe odprawy, które oferuje zwalnianym pracownikom, nie będą miały żadnego istotnego wpływu na jej koszty. Jednocześnie spółka zmniejszyła prognozę wydatków na 2023 r. Obecnie prognozuje je na poziomie 94–100 mld dol, w porównaniu z poprzednią prognozą 96–101 mld dol.

Niektórzy inwestorzy są zaniepokojeni działaniami Mety, która przeznacza ponad 10 mld dolarów rocznie na metawers, odwracając swoją uwagę od mediów społecznościowych - podała AP. Również konkurencja ze strony TikToka jest rosnącym zagrożeniem dla firmy, ponieważ młodzi ludzie częściej wybierają tę chińską aplikację niż należący do Mety Instagram. (PAP)

kjm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
mknowak
Jest dobry jako tablica ogłoszeniowa dla różnych stowarzyszeń, klubów itd. no i dla firmy też ma jakieś zastosowanie żeby informować co się w firmie dzieje.
lukaszslask
Uwielbiam te spadki kwartalne,a co to musi rosnac w nieskonczonosc???
To tj by gosc zarabial 20 tys,po roku awans na 30 i tak co roku,az w koncu doszedl do 100 tys i przez jeden gorszy rok firma zaproponowala mu,ze teraz dostanie 80 tys zamiast 100 tys,czyli dalej duzo kasy,ale on by zwolnil Gosposie,przestal chodzic do kina,bo
Uwielbiam te spadki kwartalne,a co to musi rosnac w nieskonczonosc???
To tj by gosc zarabial 20 tys,po roku awans na 30 i tak co roku,az w koncu doszedl do 100 tys i przez jeden gorszy rok firma zaproponowala mu,ze teraz dostanie 80 tys zamiast 100 tys,czyli dalej duzo kasy,ale on by zwolnil Gosposie,przestal chodzic do kina,bo mu wyplata spadla….jak dalej zarabia krocie….jak teraz zaczna wszystkich zwalniac to za rok jakie beda wyniki z reklam,jaka bedzie sprzedaz w firmach???lepsza???poprostu sie to tyczy do wszystkich firm!!!zacznijcie w koncu obniza ceny swoich produktow to moze i pracownicy zgodza sie na obnizki pensji,bo lepiej miec nizsza place,niz nie miec zadnej na bezrobociu!!!!!
znawca_wszystkiego
Lepszą fryzurę ma chyba tylko Kim Dzong Un.
pozhoga
To u mężczyzn. U kobiet i ,,kobiet" niedościgły wzór urody to Marta Lempart oraz Olga Tokarczuk. Aczkolwiek w dziedzinie koafiury pozornie sytuują się na przeciwległych biegunach, to wspólnym elementem jest turpizm.
andrettoni
A podobno przyjmowali ludzi zwolnionych przez Muska? Kto te ploty rozsiewa? Przyjmują czy zwalniają?
zoomek
liczę na upadek tego sanchedrynu
henk54
Jakiemu autorytetowi? Odkąd to stand up-owcy są autorytetami? :-)
henk54
Kurde, to nie ten post mi się włączył ;DDD
obserwator007
"niestety, nie wyszło to tak, jak zaplanowałem" - blahaha przeciez on tam nie ma nic do gadania

Powiązane: Media społecznościowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki