REKLAMA

Blackout. Jak się przygotować na przerwy w dostawach prądu?

Jacek Misztal2022-10-13 06:00, akt.2022-11-12 12:42redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-10-13 06:00
aktualizacja
2022-11-12 12:42

Blackout, mroczne i złowrogie słowo, które powraca, gdy robi się chłodniej. O ile ogólnokrajowy blackout raczej nam nie grozi, to mogą zdarzyć się lokalne blackouty. Jak się do nich przygotować?

Blackout. Jak się przygotować na przerwy w dostawach prądu?
Blackout. Jak się przygotować na przerwy w dostawach prądu?
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

Prezes Taurona zapewnia, że prądu nie zabrakniePodobnie zresztą mówi minister Moskwa, ale sytuacja geopolityczna jest coraz bardziej niestabilna. Wysadzenie 3 z 4 nitek gazociągów Nord Streamuszkodzony podmorski kabel energetyczny łączący Polskę i Szwecjęwstrzymanie eksportu energii przez Ukrainę w większym lub mniejszym stopniu podważają stabilność energetyczną regionu. Przypomnijmy, że w wyniku uszkodzenia podmorskiego kabla blackout zawitał na Bornholm.

Jeszcze długo przed zimą i zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd, bo 23 września br., PSE ogłosiło po raz pierwszy w historii  tzw. okres zagrożenia. Trwał co prawda tylko 2 godziny od 19:00 a 21:00, ale wynikał z faktu zbyt niskiej rezerwy mocy w systemie. Wielka Brytania już ostrzegła swoich obywateli, że gospodarstwom domowym mogą grozić tej zimy trwające do trzech godzin przerwy w dostawach energii. Choć jest to najczarniejszy scenariusz.

Na wszelki wypadek lepiej zabezpieczyć się na taką ewentualność. Podstawą przygotowania na blackout jest solidny powerbank i latarka. Ale to nie wszystko, co warto mieć przygotowane na czarną godzinę.

Niezbędnik na blackout. To warto mieć

Już w ubiegłym roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypominało, że w sytuacji blackoutu przydatny będzie powerbank, latarka oraz świece. Apteczka i ważne dokumenty powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, przydadzą się także zapasy żywności, którą można przechowywać poza lodówką, a do jej przygotowania do spożycia nie będzie potrzebny prąd.

Powerbanki cechują się coraz większą pojemnością, niejako podążającą za wielkością baterii montowanych w smartfonach. Odpowiednio wybrany powerbank powinien pozwolić na 3-4 ładowania smartfona. Plusem powerbanka jest jego mobilność - możemy się przemieszczać i jednocześnie ładować telefon lub inny sprzęt. Jeśli smartfon posiada funkcję ładowania bezprzewodowego, warto rozważyć zakup powerbanka z taką opcją. Zawsze to jakaś opcja rezerwowa, na wypadek zagubienia/uszkodzenia kabla.

Dobrym rozwiązaniem mogą być także powerbanki solarne, ładujące się od promieni słonecznych. Działający telefon w sytuacji kryzysowej jest ważny, ponieważ zapewnia łączność telefoniczną i internetową. W sytuacji blackoutu może jednak być bezużyteczny - po prostu może nie być zasięgu sieci.

Brak prądu i brak internetu. Co wtedy zrobić?

W przypadku braku zasilania może się zdarzyć, że zostaniemy odcięci od internetu. W tej sytuacji rozwiązaniem jest radio tranzystorowe na baterie, dzięki któremu będziemy mogli poznać najważniejsze komunikaty władz w kryzysowej sytuacji, takie jak co robić, gdzie zgłosić się po zapasy itd.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

Kolejna pozycja na liście "must have" to latarka — a właściwie nie jedna, a kilka latarek. W przypadku blackoutu najlepiej zgromadzić domowników w jednym pomieszczeniu, by oszczędzać posiadane zasoby. Niektórzy polecają zakup dużej lampy turystycznej do takiego pomieszczenia. Ponadto nie możemy zapomnieć o oświetleniu toalety i kuchni — do chyba dwa najistotniejsze pomieszczenia w każdym domu.

Lampka czołowa LED

Zasięg do 60 m

Kup teraz

Lampa podręczna na baterie

Z białym światłem

Kup teraz

Latarka LED

Z powerbankiem

Kup teraz

Pomocne mogą okazać się także "czołówki", czyli latarki zakładane na głowę, dzięki którym będziemy mieli wolne ręce. Najlepiej, by każdy domownik miał swoją. Zaopatrując się w latarki musimy także pamiętać o zapasie baterii lub akumulatorków. Nie zaleca się kupowania najtańszych produktów, ponieważ mogą być one niskiej jakości oraz krótko trzymać żywotność.

Przydatne mogą być również świece. Warto trzymać w domu ich mały zapas. Nie zapomnijmy jednak o zapałkach lub zapalniczkach (lepiej mieć przynajmniej 2 sztuki, gdyby jedna odmówiła posłuszeństwa). Będąc przy tym temacie, warto dodać, że niektóre modele powerbanków mają wbudowane latarki i zapalniczki. Nietrudno je znaleźć na popularnych serwisach aukcyjnych.

Ile trzeba wydać, by przeżyć koniec świata?

Zapałki czy zapalniczka? Jeśli sznurek, to jaki? Czy leki będą "środkiem płatniczym"? Preppersi to osoby, które starają się "być przygotowane" na każdą ewentualność. Coraz mniej przewidywalna pogoda, jeszcze mniej przewidywalna Rosja i zupełnie przewidywalny kryzys energetyczny sprawiają, że coraz więcej ludzi szuka swoje sposobu na przetrwanie. 

Dłuższy blackout, czyli ładowarka nie wystarczy

Mieszkanie w domu jednorodzinnym daje nieco więcej możliwości zabezpieczenia się na wypadek blackoutu. Znacznie łatwiej ustawić w nim agregat prądotwórczy, który da nam awaryjne zasilanie, niż w mieszkaniu w bloku (a już szczególnie w małym mieszkaniu).

Wyróżnia się agregaty przenośne (mniejsze, stosowane raczej w szopach lub garażach) oraz agregaty stacjonarne, które spokojnie będą w stanie zasilić cały dom jednorodzinny. Wygodną funkcją niektórych agregatów jest rozruch automatyczny, dzięki któremu po zaniku napięcia agregat automatycznie włączy się oraz przełączy zasilanie z elektrowni na agregat.

W przypadku wyboru agregatu prądotwórczego do domu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc - im większa moc agregatu, tym większą liczbę urządzeń elektrycznych będzie mógł obsłużyć. Niestety wraz ze wzrostem mocy rośnie zapotrzebowanie na paliwo oraz cena urządzenia. Przyjmuje się, że moc agregatu prądotwórczego powinna przekraczać o 20-30 proc. sumę mocy odbiorników. Najczęściej jednak agregat mocy 2-3 kW powinien wystarczyć do zasilenia całego domu. Agregaty prądotwórcze mogą mieć także jedną fazę (230 V) lub trzy fazy (400 V). W domowych warunkach agregat jednofazowy o napięciu 230 V powinien w zupełności wystarczyć.

Garść innych porad

W przypadku osób posiadających płytę elektryczną, w przypadku odcięcia prądu przyda się mała gazowa kuchenka turystyczna. Ciepła herbata lub posiłek prędzej czy później się przydadzą każdemu domownikowi, tym bardziej jeśli w domu zastosowano ogrzewanie elektryczne. Na taką ewentualność warto zaopatrzyć się w koce czy ciepłe bluzy.

By utrzymać niską temperaturę w lodówce, jeśli do blackoutu dojdzie zimą, można włożyć do niej kilka butelek zamrożonej wody. Przez pewien czas to zadziała. Jeśli lodówka straci zasilanie, jedną z ważniejszych zasad jest otwieranie drzwi jedynie w sytuacji faktycznej potrzeby skorzystania z niej, a nie tylko po to, by sprawdzić, co jest w środku. Niestety każde otwarcie drzwi to utrata temperatury.

W sytuacjach kryzysowych ważne jest także zachowanie spokoju i niepanikowanie. Jeśli w domu są dzieci - mniejsze lub większe - przydatna może być ciekawa gra planszowa, która na pewien czas zajmie dzieciaki. Nawet w tak trudnych warunkach można pokusić się o naukę dzieci ekonomii za pomocą gier i zabawek. Nie zaszkodzi również posiadanie tableta lub laptopa z dobrą, zawsze naładowaną baterią i kilka filmów na dysku.

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

JM

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (35)

dodaj komentarz
bgiem
nie głosowac na Blackout i Sprawiedliwosc. Powinno pomoc.
and00
3 godziny bez prądu i mam mieć powerbank, apteczke, jedzenie mogące być przechowywane poza lodówką?

To brzmi jak przygotowanie do wojny jądrowej a nie na 2 godziny wieczorem bez prądu
mixer2001
podsumowanie Trzy Dniowej "Operacji specjalnej" , "drugiej armii świata " :D

- 261 dzień Wojny.... Trzydniowej :DD
- "na zawsze ruski Chersoń" znów Ukraiński :D
- ponad 100 000 ubitych i rannych ruskiego mięsa...:-)
- Szwecja i Finlandia w NATO
- Nord stream I i II do rozbiórki
-
podsumowanie Trzy Dniowej "Operacji specjalnej" , "drugiej armii świata " :D

- 261 dzień Wojny.... Trzydniowej :DD
- "na zawsze ruski Chersoń" znów Ukraiński :D
- ponad 100 000 ubitych i rannych ruskiego mięsa...:-)
- Szwecja i Finlandia w NATO
- Nord stream I i II do rozbiórki
- mobilizacja 300 000 ruskiego mięsa której miało nie być :D
- z 640 mld $ rezerw ruskim zostało jakieś 250 mld $
- na wieczność nienawiść Ukraińców do ruskich
- na wieczność wyczyszczenie Ukrainy z ruskiej agentury i wpływów
- ucieczka zachodnich firm z rzeszy ruskiej, cofnięcie technologiczne do czasów ZSRR
- izolacja technologiczna ruskich , kulturalna , pozamykane granice i niebo
- oficjalne sprowadzenie ruskich do autonomicznej prowincji Chin :D

Chwała Ukrainie i wszystkim ludziom dobrej woli w walce z ruskim złem, dobro zwycięża :-)
darius19
trolle Putlera tez tu sa. Sianie niepewnosci i watpliwosci. Klasyka propagandy
zoomek
"Blackout. Jak się przygotować na przerwy w dostawach prądu?"
Ten tytuł też sieje niepewność?
Zgłoś do moderatora mordo ty moja!
innowierca
miesiac temu napisalem pod ta publikacja, ze kilka lat przed wejsciem Polski do EU, pomimo uzywania pradozernych urzadzen z lat 90- tych i oswietlenia mieszkan 100 WATOWYMI zarowami :) , takich problemow nie bylo i komentarz zostal usuniety.
Takie cuda cenzury i braki pradu tylko w klubie EU - he he.
innowierca
a czy Unia wie ile tysiecy ton zywnosci rozmrozi sie podczas blackoutu i zostanie wyrzucone na smietniki. Fuj, jakie to marnotrawstwo.
mial44
Dokładnie, teraz są takie gadżety, że nie terzba siedzieć przy świeczce ;)
maroon
Ja tam polecam do domu kupić sobie przenośną stację zasilającą np. Ecoflow Delta 2 - można ładować solarem więc jest i eko i prądu Wam nie zabraknie

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki