REKLAMA

Biznes murem za InPostem ws. Pandora Papers. Rafał Brzoska zapowiada kroki prawne

2021-10-06 10:20
publikacja
2021-10-06 10:20
Biznes murem za InPostem ws. Pandora Papers. Rafał Brzoska zapowiada kroki prawne
Biznes murem za InPostem ws. Pandora Papers. Rafał Brzoska zapowiada kroki prawne
/ Puls Biznesu

Największe organizacje biznesowe wstawiły się za prezesem InPostu Rafałem Brzoską. A sam Brzoska zapowiada pozew wobec "Gazety Wyborczej", która opisała jego "cypryjskie kombinacje".

W niedzielę, 3 października, światło dzienne ujrzały dokumenty "Pandora Papers", czyli wyniki międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez dziennikarzy. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło pakiet tajnych dokumentów dowodzących, że politycy i urzędnicy z różnych krajów wykorzystywali spółki offshore do zakupu nieruchomości i unikania podatków. 

W odpowiedzi na tekst "GW" Rafał Brzoska zabiera głos i zapowiada kroki prawne. W oświadczeniu przekazanym mediom czytamy: 

"Po pierwsze: (...) Autor artykułu wykazuje niezrozumienie fundamentalnej różnicy pomiędzy majątkiem spółki jako podmiotu prawa handlowego a majątkiem jej akcjonariusza. W przypadku spółki Integer byłem jednym z tysięcy akcjonariuszy, więc teza, że przelewałem sobie środki na konto, jest z definicji nieprawdą. Kontaktujący się ze mną dziennikarz zrobił szereg błędów merytorycznych nie tylko w tej kwestii, ale już w samych pytaniach – włączając w to błędy w nazwisku i stanie cywilnym. W przypadku spółki Salmerio to rzekomy ślad, w postaci niepodpisanego dokumentu, dotyczący mojej byłej małżonki, odnosi się do transakcji, która w istocie nie miała miejsca.

Po drugie: Tak, w grupie kapitałowej Integer funkcjonowały spółki z siedzibą na Cyprze. Był i jest to w pełni transparentny i legalny sposób prowadzenia działalności gospodarczej. Spółki te nie służyły unikaniu opodatkowania, a finansowaniu inwestycji Grupy w Rosji. Inwestycje w Rosji prowadziliśmy z Cypru, gdyż zapewniało to większą ochronę prawną na bazie umów dwustronnych aniżeli między samą Polską a Rosją. Robiliśmy to w trosce o interes wszystkich akcjonariuszy - w innym przypadku działalibyśmy na szkodę spółki. Większość polskich podmiotów gospodarczych inwestujących poza krajem często decyduje się na inwestycje z podmiotów celowych ulokowanych w krajach UE, które mają bilateralne umowy na lepszym poziomie niż kraj spółki matki. Wszystkie relacje pomiędzy spółkami z grupy Integer, a wszystkimi spółkami, w tym z siedzibą poza granicami Polski, były transakcjami i relacjami nie tylko w pełni transparentnymi, ale także transakcjami wskazanymi we wszystkich raportach i sprawozdaniach, w których było to konieczne ze względu na zasady rynku kapitałowego. Żadne z nich nie były kwestionowane przez jakiekolwiek uprawnione organy. (...) Sprawa fundamentalna: udzielenie pożyczki nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w świetle polskich przepisów podatkowych, a więc w żaden sposób nie może wpłynąć na obniżenie podstawy opodatkowania w Polsce! Co więcej, nawet umorzenie pożyczki, która nie została spłacona, o ile nie zostały spełnione przesłanki wymagane przepisami ustawy o CIT (np. upadłość pożyczkobiorcy potwierdzona decyzją sądu) nie stanowi kosztu uzyskania przychodu i nie wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania. Wszystkie spółki Grupy Integer działające w Polsce są w pełni transparentnie i rozliczają podatki od dochodów uzyskanych na terenie naszego kraju. Zgodnie z upublicznionymi skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi Grupy, Spółki grupy zapłaciły łącznie 113 mln złotych podatku CIT za cały rok obrotowy 2020 oraz aż 94 mln złotych za pierwsze 6 miesięcy roku 2021.

Po trzecie: Nie jest prawdą, że nie odpowiedziałem na pytania dziennikarza. Wręcz przeciwnie - dziennikarz otrzymał kompleksowe odpowiedzi, część z nich pominął. (...) Szkoda, że dziennikarz nie zadał pytania, gdzie płacę podatki i w jakiej wysokości. Dowiedziałby się, że płaciłem, płacę i będę płacił je w Polsce, a ich wysokość tylko za rok 2021 wyniesie z tytułu PIT wiele milionów złotych. 

Podejmę kroki prawne przeciwko wszystkim, którzy nierzetelnym dziennikarstwem będą naruszać kierowanej przeze mnie firmy, jej pracowników i moje konstytucyjne prawa."

Murem za Rafałem Brzoską stanęły największe organizacje biznesowe, które zwróciły uwagę, że korzystanie z infrastruktury prawnej innych państw członkowskich UE jest w pełni legalną częścią
prowadzenia międzynarodowych firm.

Biznes za InPostem

„W związku z publikacją artykułu „Pandora Papers: Cypryjskie kombinacje twórcy InPostu” (Gazeta Wyborcza, 3.10.2021 r.) zdumiewa nas sytuacja, w której artykuł czyni firmie zarzuty, opisując jej legalne działania. W pełni legalną częścią prowadzenia międzynarodowych firm jest bowiem korzystanie z infrastruktury prawnej innych państw członkowskich UE. W przypadku Cypru pomaga to skuteczniej chronić inwestycje np. na rynku rosyjskim.”

(...) Pragniemy podkreślić, że InPost jest obecnie największą w Europie platformą dostaw dla e-commerce! Podważenie wiarygodności narodowego czempiona, dające pracę 13 tysiącom osób i wpłacającego do budżetu 113 mln podatku CIT (2020 r.) musi opierać się na twardych dowodach. Zniszczyć wizerunek firmy jest bardzo łatwo, trudniej go odbudować. Dlatego nie ferujmy wyroków, bazując na wycinkowych informacjach.

Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu i Pracodawcy RP, Polskie Towarzystwo Gospodarcze i Business Centre Club

KWS

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
podatnik-
Oto droga biznesowa jednego z tych co murem za: nazywa się Maciej Witucki, który finansowo wykończył TP S.A., Orange PL, Work Service i co i w nagrodę za te działania został namaszczony przez tow. Bochniarz Henrykę na szefa Konfederacji Lewiatana? Mam nadzieję, że Gazeta Wyborcza z równą atencją zajmie się przypadkiem Oto droga biznesowa jednego z tych co murem za: nazywa się Maciej Witucki, który finansowo wykończył TP S.A., Orange PL, Work Service i co i w nagrodę za te działania został namaszczony przez tow. Bochniarz Henrykę na szefa Konfederacji Lewiatana? Mam nadzieję, że Gazeta Wyborcza z równą atencją zajmie się przypadkiem Wituckiego jak Obajtkiem?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
frewoj
Polecam gołębie, one nie kradą i ponoć mają dobrą orientację w terenie.

A tak serio, no to gdzie były instytucje i regulatorzy kiedy wyprowadzał Integer z GPW? Albo to było legalne i w świetle prawa wszystko jest ok albo nikt nie ma kontroli nad tym co się dzieje, z niekorzyścią dla inwestorów?

Teraz
Polecam gołębie, one nie kradą i ponoć mają dobrą orientację w terenie.

A tak serio, no to gdzie były instytucje i regulatorzy kiedy wyprowadzał Integer z GPW? Albo to było legalne i w świetle prawa wszystko jest ok albo nikt nie ma kontroli nad tym co się dzieje, z niekorzyścią dla inwestorów?

Teraz o PP. Gość stosuje optymalizację podatkową, coś co robi każdy duży biznes. Coś co nie jest zakazane (nie poruszam tematu moralności takich ruchów w kontekście CSR). Coś co robi wielu z nas kupując np panele podłogowe z usługą montażu "gratis" i VATem 8% zamiast bez montażu i VATem 23%. Albo (w pewnym sensie) rejestrując samochód poza wielkim miastem żeby placić niższe składki OC.

GW spłodziło paszkwila nie mając elementarnej wiedzy o rachunkowości przedsiębiorstw (część o pożyczkach w ramach grupy) czy otoczeniu podatkowo-prawnym takich transakcji. No ale się klika i czyta i znowu można krezusa błotkiem obrzucać. A szkoda bo Inpost to jedna z polskich marek z naprawdę dobrym planem i rozpoznawalnością w UE.
slawekqs
Ja tam wiem jak się w inpost pracuje sorry ale ten founder kryształowy nie jest 6mld dobre jaja
charnecky
Cała prawda o GPW. Facet zdejmuje spółkę przy stratach akcjonariuszy i wyciąga "od ludzi" miliony złotych.

Z kolei trąbią o drogim gazie na rynku kontraktów terminowych, aby obrzydzić Grupę Azoty przy drożejących nawozach. Saletra amonowa miesiąc temu po 1500 zł za tonę, dzisiaj już 3300 zł za tonę
Cała prawda o GPW. Facet zdejmuje spółkę przy stratach akcjonariuszy i wyciąga "od ludzi" miliony złotych.

Z kolei trąbią o drogim gazie na rynku kontraktów terminowych, aby obrzydzić Grupę Azoty przy drożejących nawozach. Saletra amonowa miesiąc temu po 1500 zł za tonę, dzisiaj już 3300 zł za tonę i nic nie zapowiada, że będzie koniec. A nikt nie powie, że Grupa Azoty ma zakontraktowany gaz od 2017 roku z PGNiG.

Jednym słowem: manipulacja informacjami w najlepsze! :)
sel
W pełni transparentnie i legalnie zebrano z GPW kilkaset baniek, żeby potem wyjść za zgodą nadzoru za około sto przymusowo sprzedając ze stratą mniejszościowym ,a następnie na innej giełdzie te same akcje sprzedać za dziesiątki miliardów ...

Tak samo legalnie Polnord wszedł na GPW po 50 zł? , chodził po trzysta
W pełni transparentnie i legalnie zebrano z GPW kilkaset baniek, żeby potem wyjść za zgodą nadzoru za około sto przymusowo sprzedając ze stratą mniejszościowym ,a następnie na innej giełdzie te same akcje sprzedać za dziesiątki miliardów ...

Tak samo legalnie Polnord wszedł na GPW po 50 zł? , chodził po trzysta , wykupiły jego większość akcji państwowe fundusze za grosze bo po 13,50zł ,żeby oddać węgierskiemu inwestorowi znowu za zgodą nadzoru po jeszcze mniejszych groszach 2,12zł , z mega stratą dla Skarbu Państwa, a mniejszościowym przymusowo sprzedano z mega stratą po 3,50zł oczywiście " całkowicie legalnie"...
qonradx
Ja myślę że do akcji powinien wkroczyć Jacek Sasin a sam Inpost powinien zostać przejety przez Pocztę Polską żeby uchronić go przed upadkiem a także w trosce o jakość świadczonych usług by przywrócić godność Polakom!
demeryt_69
Brzoska i o akcjonariuszy troska, hehe :)

krrzysiek2
a spółki SP to dopiero się troszczą o akcjonariuszy zwłaszcza np. obmajtek i numer z energą...
demeryt_69 odpowiada krrzysiek2
Rafał Brzoska wycofuje się giełdy. Drobni inwestorzy liczą ogromne straty.

https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/przymusowy-wykup-akcji-integer-inpost,61,0,2308157.html

Powiązane: Pandora Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki