REKLAMA

Bitcoin najdroższy od ponad roku

Michał Żuławiński2015-11-04 09:58analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-04 09:58
fot. bitcoin / materiały dla mediów

Ostatnie dni to triumfalny powrót bitcoina. Za zwyżką ceny wirtualnej waluty stoi coś więcej niż okładka w najnowszym „The Economist”.

Prestiżowy brytyjski tygodnik na najnowszej okładce promuje artykuł przypominający, że mimo złej prasy w światowych mediach, bitcoin – ze względu za stojącą za nim technologię - wciąż ma olbrzymi potencjał i to nie tylko na polu walutowym. Szczególną uwagę zwrócono na blockchain (ang. łańcuch bloków) czyli dostępny publicznie wykaz transakcji, na którym oparta jest cała sieć Bitcoin.

- Łańcuch bloków pozwala ludziom, którzy nie ufają sobie w jakiś szczególny sposób współpracować bez pośrednictwa centralnej instytucji. Inaczej mówiąc, jest to maszynka do kreowania zaufania – pisze „The Economist” podsuwając szereg pomysłów zastosowania tej technologii: zdecentralizowany system aktów notarialnych, rejestr transakcji finansowych czy giełdowych czy rejestr posiadaczy dzieł sztuki.

O bitcoinie głośno jest ostatnio nie tylko ze względu na artykuł w „The Economist”. Cena wirtualnej waluty raptownie podskoczyła po tym, jak niemal przez cały rok kształtowała się w okolicach 250 dolarów. Obecnie za jednego bitcoina należy zapłacić 432 USD, co oznacza wzrost względem początku listopada (!) o 35%.Po raz ostatni bitcoin był tak drogi we wrześniu ubiegłego roku.

Cena bitcoina w USD / Bitcoincharts.com

Podobnie jak przy poprzednich zwyżkach, wytłumaczeń takiej sytuacji może być wiele. Jednym z najpopularniejszych w zachodnich mediach wyjaśnień jest wzmożone zainteresowanie bitcoinem ze strony Chińczyków, którzy (według jednej wersji) za pośrednictwem wirtualnej waluty starają się ominąć obowiązujące w kraju restrykcje dotyczące transferu kapitału lub (według drugiej wersji) po prostu przekonują się do tego sposobu dokonywania płatności. Coś na rzeczy musi jednak być, ponieważ w październiku obroty na największej chińskiej giełdzie BTC China potroiły się.

Inne wytłumaczenie zakłada, że obecne zwyżki mają czysto psychologiczny charakter i jak każda tego typu bańka prędzej czy później pękną. „Bitcoin zdrożał, ale nikt nie wie dlaczego” – pisze dziś CNBC. „Bitcoin najdroższy w 2015 r. na fali plotek o drugiej bańce” – dodaje International Business Times.

W kontekście ostatniej zwyżki cen warto też przypomnieć ostatnie orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, według którego wymiana walut tradycyjnych na jednostki wirtualnej waluty zwane bitcoinami jest zwolniona z podatku VAT.

Niezależnie od powodów obecnych zwyżek, cena bitcoina wciąż daleka jest od historycznych maksimów. Dwa lata temu za jednego bitcoina trzeba było zapłacić ok. 1200 USD, a przez moment jednostka wirtualnej waluty była nawet droższa od uncji złota.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (43)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~bitcoinowezycie
ja liczę na to, że wartość nadal będzie wstrastać. bitcoin jest świetnym narzędziem.

https://bitcoinowezycie.wordpress.com/
~PartTimeJobs
I już srutututu pewniak bitcoin zalicza spadki tak samo szybko jak był „windowany”
~Emanuel_jak
Nie tak dawno na jakikantor.pl widzialem ze kantory internetowe zaczynaja przyjmowac bitcoiny, wiec przyszlosc kolejny raz stala sie terazniejszoscia :)
~Sorter
bitcoina wymyślił upadający system, żeby odpowiednio wcześnie mieć w nim udział .. ani on anonimowy ani niezależny -- TRZEBA GO PO PROSTU MIEĆ ABY NIE ZBUDZIĆ SIĘ Z RĘKĄ W NOCNIKU. tyle
~PartTimeJobs
Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników ekonomicznych. Natomiast bitcoin to pieniądz ryzykantów, coś jak gra w trzy kubki. Ufających w jakieś elektroniczne łańcuchy nie do zerwania. A prawda jest taka że jak czegoś nie posiadasz Złoto to pieniądz królów, srebro to pieniądz dżentelmenów, barter to pieniądz chłopów ale dług to pieniądz niewolników ekonomicznych. Natomiast bitcoin to pieniądz ryzykantów, coś jak gra w trzy kubki. Ufających w jakieś elektroniczne łańcuchy nie do zerwania. A prawda jest taka że jak czegoś nie posiadasz w zasięgu swojej ręki to nie jesteś tego właścicielem.....!
~Alusaris
" A prawda jest taka że jak czegoś nie posiadasz w zasięgu swojej ręki to nie jesteś tego właścicielem.....!"
Równie dobrze można powiedzieć że te cyferki na koncie w banku dzisiaj masz a jutro już tego nie ma bo ktoś sobie postanowił wejść na Twoje konto i to zabrać.
Bitcoin jest tak samo wirtualny
" A prawda jest taka że jak czegoś nie posiadasz w zasięgu swojej ręki to nie jesteś tego właścicielem.....!"
Równie dobrze można powiedzieć że te cyferki na koncie w banku dzisiaj masz a jutro już tego nie ma bo ktoś sobie postanowił wejść na Twoje konto i to zabrać.
Bitcoin jest tak samo wirtualny jak pieniądze które posiadasz na swoim koncie, dopóki ich nie wyjmiesz to ich nie masz, możesz nimi płacić itp, tak samo jak bitcoinem ale według Twojego rozumowania tych pieniędzy nie ma.
~prognoza
dla naszych dzieci bitcoin będzie jak komórka lub coca-cola
~Dust_n_gold
Bitcoin w rękach wspierajacych jego rozwój bankierów jest jak lizak w ręku czatujacego pod podstawówką pedofila. Na początku jest miło i słodko (na spekulacji BTC da sie czasem nieźle zarobić), ale kiedyś przychodzi pora na konkrety i niestety po wszystkim pupa będzie boleć. Wirtualna gotówka to jedyna nadzieja obecnych Bitcoin w rękach wspierajacych jego rozwój bankierów jest jak lizak w ręku czatujacego pod podstawówką pedofila. Na początku jest miło i słodko (na spekulacji BTC da sie czasem nieźle zarobić), ale kiedyś przychodzi pora na konkrety i niestety po wszystkim pupa będzie boleć. Wirtualna gotówka to jedyna nadzieja obecnych banków na przetrwanie. Hint: ujemne stopy procentowe na RORach i lokatach osób fizycznych. Papier zawsze można wypłacić i schować pod poduszką, a drukować go nie da się w niekończoność (nie niszcząc przy tym całego systemu finansowego). W przypadku następców BTC (obecny bitcoin to wg jego twórców jedynie wersja testowa, prototyp w fazie beta) nie będzie takich ograniczeń. E-pieniędzy przyszłości nie ukryjecie przed wzrokiem banku czy skarbówki. Ba, nie da się ich w ogóle wypłacić. Nawet sieciowa portmanetka w której trzymacie wirtualne dobra nie jest Waszą własnością (tak jak nie jest nią kupione oprogramowanie, macie tylko prawo je używać w ramach licencji). Jak już ktoś ładnie napisał, w chwili kryzysu np. czasowego wyłączenia internetu mając wirtualne dobra nie masz tak naprawdę niczego.

Jeszcze jedno, bitcoin nie był ani pierwszy, ani nie jest najlepszy. Ma za to najlepiej opłacanychł PRowców. Trudno się dziwić, bankierzy nie będą wspierać kasą konkurencji oferującej prawdziwą anonimowość (a nie pseudonimowość bitchaina), która nie została przez nich wykreowana i "namaszczona". Satoshi Nakamoto na drugie ma Czerwona Tarcza (z niemieckiego).
~PartTimeJobs
A tymczasem bitcoin wystrzelił jak z katapulty....! Nie ma jak to wartości urojone....! Tak trzymać a dowiemy się wkrótce że wirtualnie mamy robić zakupy żywnościowe i żyć wirtualnie. Fizyczne życie będzie potępiane i zakazane....! A jaka nowoczesność, przypomina to życie w wieloświatach jednocześnie nawzajem się A tymczasem bitcoin wystrzelił jak z katapulty....! Nie ma jak to wartości urojone....! Tak trzymać a dowiemy się wkrótce że wirtualnie mamy robić zakupy żywnościowe i żyć wirtualnie. Fizyczne życie będzie potępiane i zakazane....! A jaka nowoczesność, przypomina to życie w wieloświatach jednocześnie nawzajem się przenikających.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki