Bankierzy centralni pompują giełdowe indeksy

2019-06-18 22:02
publikacja
2019-06-18 22:02
fot. vwalakte / YAY Foto

Sytuacja na rynkach finansowych oderwała się od tzw. fundamentów. Ster giełdowych indeksów przejęci bankierzy centralni, których jedna wypowiedź może wstrząsnąć rynkiem. Trudno o lepszy przykład tej sytuacji niż wtorkowa sesja.

Był to wielki festiwal wzrostów. W Europie kontynentalnej giełdowe indeksy podskoczyły po przeszło 2%. Sesja w Nowym Jorku zakończyła się nieco skromniejszymi zwyżkami. Nasdaq, który po otwarciu rósł nawet o 2%, finalnie odnotował wzrost o 1,39% i pozostał poniżej 8 000 punktów. S&P500 podniósł się o 0,97% i zabrakło mu nieco ponad 1% do ustanowienia nowego rekordu wszech czasów.

/ Bankier.pl

Co tak pobudziło giełdowych inwestorów i odsunęło w dal obawy przed recesją i wojną handlową? Reakcja rynku dowodzi, że były to słowa Mario Draghiego, który niemal wprost zapowiedział zwiększenie dawki monetarnych stymulantów, jeśli inflacja cenowa nie znajdzie się powyżej celu EBC.

Ponadto od kilku tygodni inwestorzy kupują akcje licząc na wsparcie Rezerwy Federalnej. Rynek jest przekonany, że Fed zetnie stopy procentowe już w lipcu, a do końca grudnia dokona w sumie dwóch lub trzech obniżek po 25 pb. każda. W środę o 20:00 opublikowany zostanie komunikat z trwającego właśnie posiedzenia FOMC, po którym analitycy oczekują sugestii co do możliwego cięcia stopy funduszy federalnych.

Dodatkowym wsparciem dla giełdowych byków była deklaracja Donalda Trumpa, który zapowiedział, że podczas nadchodzącego szczytu G20 w japońskiej Osace spotka się z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem. Dla inwestorów to sygnał, że rozmowy handlowe między Waszyngtonem a Pekinem jednak nie idą tak źle, jak się ostatnio wydawało i że jakieś porozumienie jest możliwe.

Mamy więc rynek akcji, który niemal w 100% jest sterowany przez politykę. Zarówno tą monetarną w wykonaniu banksterów centralnych jak i tą tradycyjną, gdzie emocji dostarczają prezydenci i premierzy. W kompletną odstawkę poszły za to dane makroekonomiczne, wyceny akcji czy przyszłe zyski spółek. Przynajmniej do czasu. Bo prędzej czy później rynek musi się spotkać ze swoimi fundamentami.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
dasbot
Kapitalizm upadł wraz z upadkiem LB. Od tego czasu światem rządzą banki centralne, które wypuściły gina z lampy (+15 bilionów pustego pieniądza) i nie wiedzą, jak go sprowadzić z powrotem do „domu”. Polityka monetarna wyczerpała swoją siłę oddziaływania, dlatego świat eksperymentuje z różnymi sposobami stymulacji Kapitalizm upadł wraz z upadkiem LB. Od tego czasu światem rządzą banki centralne, które wypuściły gina z lampy (+15 bilionów pustego pieniądza) i nie wiedzą, jak go sprowadzić z powrotem do „domu”. Polityka monetarna wyczerpała swoją siłę oddziaływania, dlatego świat eksperymentuje z różnymi sposobami stymulacji fiskalnej (tzw. helicopter money), aby system utrzymać przy życiu. U nas mamy „piątkę Kaczyńskiego”, gdzie indziej dochód gwarantowany (np. Włochy, Finlandia). Balony pęcznieją (giełdy, nieruchomości, dzieła sztuki), rośnie polaryzacja dochodów, coraz więcej ludzi nie wiążę końca z końcem, bo oficjalny realny wzrost płac (w oparciu o oficjalnej miary inflacji) jest zwykłą ściemą, bo prawdziwa inflacja jest bliższa 5-7%+ niż oficjalnym, arbitralnym celom jak 2% dla EBC, czy 2,5% dla RPP. Rewizja oficjalnych wskaźników inflacyjnych rozsadziłaby, już napięte jak baranie jaja, budżety państw i spowodowałaby kaskadowy wzrost kosztów obsługi zadłużenia. Do tego dochodzą maszyny grające na giełdach (HFT), sczytujące nagłówki gazet i pompujące balony. Polityka w stylu „pretend & extend” jest jedynym wyjściem, bo normalizacja stóp procentowych rozsadziłaby system, gdzie lewar wynosi blisko 4x globalny PKB. Nominalnie, bo licząc z derywatami mnożnik wynosi co najmniej 10x.

Witajcie w największym kasynie, gdzie obliczenie prawdopodobieństwa wygranej nie ma sensu. Lepiej rzucić monetą, na jedno wyjdzie…………
kimdzongtusk
łe tam, przejrzyjcie spółki z NASDAQ , ze świecą szukać spółki z P/E , bo trudno znależć spółkę z zyskiem ; moim cichym faworytem to bycia bańką matką wszystkich baniek jest NASDAQ
darjusz777
Zgadzam się z treścią i to nie straszenie bo jak nazwać coś oderwanego od rzeczywistości .... np. cena akcji do osiągane zyski i wypłata dywidendy w wielu przypadkach to 100 -200 lat z tego się zwróci zainwestowana kwota . Inne teraz na topie ZM Kania 1,2 miliarda obrót dług ponad 800 milionów . Patrząc na to wszystko Zgadzam się z treścią i to nie straszenie bo jak nazwać coś oderwanego od rzeczywistości .... np. cena akcji do osiągane zyski i wypłata dywidendy w wielu przypadkach to 100 -200 lat z tego się zwróci zainwestowana kwota . Inne teraz na topie ZM Kania 1,2 miliarda obrót dług ponad 800 milionów . Patrząc na to wszystko nawet rozdawnictwo ma sens " bo w dobie dziś " lepiej ma się ten kto teraz choć wie że żyje i się zabawi niż ten i Ci wszyscy którzy za to zapłacą .
Teraz odnosząc to do UE i ekologia czy zapisy księgowe bo nikt nawet nie drukuje tego pieniądza nie prowadzą pośrednio do napędzania pseudo potrzeb i konsumpcji a mówimy i piszą proszą oszczędzajcie a tu ............. jakaś farsa zamiarów , potrzeb i " nowej ekonomi " Jak przekonali się Indianie nawet trawa rośnie góry są a oni NIC NIE MAJĄ BO niczego się nie uczymy NAJWIĘKSZYM JAK WALNIE POWIEDZĄ ZA DUŻY BY UPAŚĆ A RESZCIE ZGASIMY Światło i pa pa oszczędności . Mistrzostwem Świata było to jak banki własne długi przeniosły na obywateli i państwo tak to działa od kilkunastu lat pierwszy był FED ale zobaczymy stawiam że historia to wspomni jako tych którzy zaczęli lać na pożar benzynę póki co zalali ogień wydaje się że zgasło OBYM TEZ SIĘ MYLIŁ I NIE jak w życiu wybuch który nastąpi jest wiele groźniejszy niż był sam pożar ..................
etaurus1747
Od 25 lat jestem na giełdzie aktywny, i podobny komentarz można wklejać po kilka razy każdego roku
mj12
Zgodnie z zasadą bój się, kiedy inny są chciwi należy rzucić się na metale szlachetne.
znawca_inwestor
Wszystko jest możliwe, ale należy trzymać się trendu.
znawca_inwestor
Kolany na krótkich jęczy z bólu. Od 2014 roku zaklina bessę i nic mu nie wychodzi.
nostsherlock
Ktoś tu na długich za pieniądze z kredytu liczy na zyski ze zlewarowanych pozycji na instrumentach pochodnych? :D
open_mind odpowiada (usunięty)
moderator usunięty przez wiadomość

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki